Artık virüs taramak için yazılıma ihtiyaç yok

Bir dosyanın virüslü olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Cevabını bu sitede bulacaksınız!

Artık virüs taramak için yazılıma ihtiyaç yok!
Virus Total ile dosyalarınızda virüs taraması yapabilirsiniz.

Anti virüs yazılımları günümüz şartlarında artık her bilgisayar için birer zorunluluk haline geldi. Hangisinin en iyi anti virüs programı olduğu sorusunun ise net bir şekilde cevabını vermek pek mümkün değil. Her birinin birbirine göre avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Aynı sistemde birden fazla anti virüs programını ise eş zamanlı olarak çalıştırmanın pek sağlıklı olmadığını biliyoruz. Bu durumda bilgisayarınızdaki anti virüs programını internet üzerinden kullanabileceğiniz bir hizmet ile desteklemeye ne dersiniz?

VirusTotal adlı bu servis, istediğiniz dosyaların zararlı olup olmadığını tanımlamanıza olanak veriyor. Türkçe desteği de bulunan sitede, virüs olup olmadığını merak ettiğiniz dosyaları tanımlamak için tek yapmanız gereken şey siteye yüklemek. Bundan sonra VirusTotal sizin için dosyanın içerisinde zararlı bir yazılım olup olmadığını araştırıp, size detaylı bir rapor sunuyor. Sitede Türkçe karakter sorunu olması can sıkıcı ufak bir detay olarak görülebilir.

VirusTotal'ı ziyaret ederek, sisteminizdeki şüphelendiğiniz dosyaları kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

Peki bu taratacağımız dosyanın boyutu 150 Mb olursa ne yapacağız. Birde 1 Gb'lık birşey se ozaman dükkanı kapatıp tarama sonucunu beklememiz gerekecek :)

Şaka bir yana ufak boyutlu taramlar için gayet güzel bir tarama sitesi.

kullandığım bir site, tavsiye ederim

Evet bu hizmeti uzun süredir kullanıyorum. Birde http://virusscan.jotti.org/ var.

20MB dan büyük dosyayı taramıyor

Benim de sıklıkla kullandığım bir site. Ama şu da var ki sitede Kasper, Avira, Eset, McAffee gibi antivirüslerin bişey bulamadığı dosyalarda adı sanı duyulmamış antivirüsler zararlı yazılım bulup duruyor. Bu da insanı şüphede bırakıyor.

Bilgisayarını yavaşlatıor diye antivirüs yüklemeyen insanlara Faydalı olucak bir yöntem. Ama uzun süreden beri var.

Ufak bir ayrıntı: DOSYAYI SİTEYE "UPLOAD" ETMENİZ LAZIM :(

ben kullanmıyorum windows 7 kullanıyıorum anti-virüs yüklemedim ve 6-7 aydır kullanıyorum.

kaspersky ın da böyle bir uygulaması yokmuydu yaw. esas onu duyursanıza

Virustotal'ı yeni keşfetmişsiniz herhalde :D üstelik nerdeyse 1 seneden beri Türkçe zaten.

Kotayı yer mi ? Büyük olasılıkla evet.
Tarama hızı? Uploadla çalıştığından büyük dosyalarda oldukça yavaş. Zaten büyük dosyalarda böyle sitelerde zor taranır.
Bütün PC'yi tarama imkanımız var mı? Malesef yok.

geçen o siteye kendi kendini değiştiren poly bir exe nin 10000 binlerce kopyasını attım sistem folloş oldu.. hehe

ne bileyim yüklemedim yüklesende bi şey fark etmiyor onun için yüklemiyorummmmmmmmmmmmm:

merhabalar, virustotal 38 ila 40 antivirus proğramına tarama yaptırtıyor,böylelikle kendi antivirus tarayıcınızın bulamadığı bazı zararlıları diğer proğramlar bulabiliyor,işe yarar bir adres tavsiye ederim.

Site yaklaşık 2 yıldır Türkçe. Türkçe karakter sorunu dosyadan çevirirken kullanılan Türkçe karakterlerin sitenin encoding'i tarafından desteklenmemesinden kaynaklıdır.

KÜÇÜK DOSYALARI TARAMAK İÇİN FAYDALI OLABİLİR ama büyük dosyalar için bence bilgilerinizi upload yapmayın ne olur ne olmaz net te güven olmaz herşeye:)

bırden fazla vırus tarama programı koysakkk daha mı ıyı ??? beım msn nın sıfresını almaya calısıyorlar ne yapmalıyımmm

Aslında bu sitede uzun zamandır küçük dosyaları tarattım, sonuçları da olumlu çıktığı halde, nedense hala güvenemiyorum..

türkçe desteği olması çok güzel :)

yahu alın paralı yazılım kullanın benim gibi .trend micro 2009 internet securty kullanıyorum. ne varsa önce tarıyor sora açıyor.

hangi virüs prgramı daha iyidir acaba

"bırden fazla vırus tarama programı koysakkk daha mı ıyı ??? beım msn nın sıfresını almaya calısıyorlar ne yapmalıyımmm"

birden fazla antivirüs bir arada çalışmaz genelde. kurduğunda da sistem kilitlenip kalır. msn şifresini nasıl almaya çalıştıklarına bağlı. online almaya çalışıyolarsa uzun bir şifre kullan, kolay bulunacak şeylerden oluşmasın. gizli soru ve cevabı birbirinden alakasız olsun. onun dışında gelen maillere, msndeki linklere dikkat et, sahte sitelere yönlendirerek (phishing/yemleme) şifreni alabilirler. ayrıca spyware koruması olan bir antivirüs kullan.

"yahu alın paralı yazılım kullanın benim gibi .trend micro 2009 internet securty kullanıyorum. ne varsa önce tarıyor sora açıyor."

reklam kokan hareketler bunlar. ayrıca paralı yazılım alınacaksa hem en iyi virüs tanıma seviyesine sahip hem de Türkiye'de iyi bir destek sağlayan Kaspersky'den başkasını düşünmem şahsen.

ben kendim antivirüsüm, antivirüs programlarının bulamadığını bile bulup temizliyorum. tüm exe'lerin ne halt yediğini bilirseniz, antivirüse gerek kalmaz.

güvenilebilir mi acaba bu site :S

yha olurmu öle şey yha türkiyenin yarısı sınırlı internet kullanıcısı burda ancak basit dosyaları ne biliyim resimleri tarayabilirsiniz qerisine 4 gb lık kota yetmez

ya bnde antivürüs varda arkdaşlar nasıltarıcam

fasafiso sadece enayiligimizden tıklayıp geziniyoruz biri desinki sayfanın faydasını buldum

ya arkadaslar kullanıcı adı ve sıfrsı ıstenıyo v bende yok n yapabılırım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir