Arttırılmış gerçekliğe Sony damgası!

Sony'nin bu yeni teknolojisi gelişirse, PlayStation için yeni bir dönem başlıyor olabilir!

  • Cem Şancı
Arttırılmış gerçekliğe Sony damgası!

Sony'nin yeni bir kamera teknolojisi ile birlikte kullanmak amacıyla geliştirdiği yazılım, oyun dünyasında heyecan yarattı. Kullanıcıların elindeki kartları tanıyarak etkileşime geçebilen kamera uygulaması sayesinde, arttırılmış gerçeklik oyunları hazırlamak mümkün olacak. Örneğin, kullanıcının elinde devrilmemesi gereken birkaç parça kutu varken yürümesi gerekebilecek veya sadece ellerini kullanarak bir uzay gemisini kontrol edebilecek.

Sony mühendisleri bu uygulamayı yeni nesil oyunlarda kullanmak üzere geliştirecek ve PlayStation oyunları gelecekte, aynı Kinect'te olduğu gibi, kamera karşısında oynanabilecek. Ancak Sony sisteminin Kinect'ten daha gelişmiş olacağı kesin.

Mühendislerin gösterdikleri bir diğer örnekte, Jurassic Park benzeri bir ortamda dinozorlar av ararken kullanıcı kendini gölgelerin arasında saklayarak dinazorlardan kaçınmaya çalışıyor ancak kamera odadaki ışık ve gölge hareketlerini de analiz ederek, dinozorların bu hareketlere tepki verilmesini sağlıyor.

Kısacası, eğer Sony bu teknolojiyi yeterince geliştirebilirse, Oculus Rift gibi sanal gerçeklik gözlüklerine alternatif bir arttırılmış gerçeklik sistemi ile karşımıza çıkabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

PC'de oyun dönemi sona erer umarım.

@03 May 2014 16:09 !!?? niye?

Sensor bakimindan Kinectten daha iyisini yapmasi cok zor ama isin icine biraz daha gerceklik ve kullanislilik katarlarsa alternatif olabilirler.

Ossss :) http://www.youtube.com/watch?v=FTBWUZSKqgQ

Şimdi bilmeden kinectten gelişmiş demeyin.Kinect 3 boyutlu baskı teknolojisinden havacılık ve uzay teknolojilerine kadar birçok yerde kullanılabilen çok üstün bir cihaz.Ama eglence sektöründe fazla kullanılmıyor o başka.Bunun nedeni de microsoftun saçma politikaları

"Ancak Sony sisteminin Kinect'ten daha gelişmiş olacağı kesin." nasıl bu kadar emin olabiliyorsun editör? Taraf tutmadan yazı yazarsanız seviniriz.

Kinect te zaten var bunlar

Hic te kinect'e yaklasamaz. Microsoft kinect'e yazik ediyor. 4k camera ile gelmeliydi. Ayrica windows phonelara moduler kinect yerlestirilse super olur. Kinect 3d baskidan tututun tibbi alanlara kadar her yerde kullanilacak mukemmel bir cihaz. Microsoft sana ne deyim, adeta kinect'in gelismesinin onune gecmek icin kendi elini kolunu bagliyo...

Lan ne kinect i. ASLANIM NINTENDO 3DS te bile var

vasat.. daha çok ekmek yemesi gerekir....

Kinectten daha gelismis olamaz o kadar sensor yok cunku ama rakip olabilir bence

Kinect her zaman en iyisi olacak kanımca. Xbox'ta en iyi konsol..

Sen de yorum yaz