Asıl işgali 6 yıl sonra göreceğiz!

Cep telefonları tüm hayatımızı işgal etmiş gibi görünse de, asıl işgal 6 yıl sonra gelecek!

Asıl işgali 6 yıl sonra göreceğiz!

Ericsson'un yaptığı bir araştırma ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı. 7.1 milyar insanın bulunduğu dünyada şu anda GSM operatörlerinde, veri servislerine abone olan 4.5 milyar kişi bulunuyor. 

Elbette çoğu kişinin birden fazla aboneliğinin bulunması bu sonucu ortaya çıkarmış zira bazı kullanıcılar, hem telefonları, hem tabletleri için ayrı ayrı data planlarına abone olabiliyorlar. Fakat yeni araştırma, akıllı telefonların sayısının yakında insanların sayısını geçeceğini gösteriyor.

Sadece 2013'ün üçüncü çeyreğinde, yani Temmuz ve Eylül döneminde, 113 milyon yeni GSM aboneliği açılmış. Dördüncü çeyrekte ise bu rakamın 150 milyon olması bekleniyor.

2012'nin aynı dönemine oranla bu rakam, yeni GSM aboneliğinde yüzde 40 artış anlamına geliyor. İnsanlar hızla mobil telefon edinmeye ve kullanmaya başlıyor.

2019 yılına geldiğimizde ise 8 milyar kişi olması beklenen dünya nüfusunun 9.3 milyar GSM aboneliği bulunacak. Bu aboneliklerden 5.6 milyarı akıllı telefonlar için olacak.

Akıllı telefonların bu hızlı yükselişi elbette dünyadaki tüm dengelerin değişmesini ve mobil bir dünyanın mümkün olmasını sağlayacak. Ticaret, iletişim, kamu hizmetleri, eğitim mobil alanda akıllı telefon uygulamaları üzerinde yoğunlaşacak.

Yine Ericsson'a göre 2019 yılında dünya nüfusunun yüzde 90'ı 3G kapsama alanı içinde olacak. Yüzde 65'i ise dördüncü nesil LTE ağlarına ulaşabilecek.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Sanki uzaylılar dünyayı ele geçirecekmiş gibi anlatıyorsunuz.. Alt tarafı insanlar akıllı telefon ve tablet alıp kullanmaya başlıyorlar. Hepsi bu!

aşağıda en solda ki telefonu kullanıyorum. işgal falan yok. kafam gayet rahat...

bir zararını göremiyorum.. olmamasındansa olmasını tercih ediyoruz demek ki milyarlarca insan olarark, zorla satan yok,..

radyasyondan ölücez :/

@16 Kas 2013 19:43 Buna sadece gülünür :)

galaxy s i görünce duygulandım..

ericsson'un bu açıklamayı ismini unutturmamak için yaptığı açık.. ama gayet saçma bir araştırma olmuş.

@16 Kas 2013 20:27 Sen farkında olmasanda kullandığın telefonun baz istasyonundan tut, daha bir çok sarf malzemesini ericsson yapıyor. Sen onun umrunda bile değilsin

Aralarında benim iphone 3GS cep telefonum neden yok, o zaman istila falan yok korkmayın

galaxy s i gorunce duygulanmismis, o telefon iphone 4 ile beraber cikti dusun artik... iphone hala piyasada ama galaxy s in esamesi okunmuyor...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir