Asıl tehlike yazılımlarda değil!

Windows ya da Flash'ın güvenlik açıklarını unutun: Asıl tehlike çok farklı bir yerde...

  • Ümit Öncel

Neredeyse her gün yeni bir güvenlik açığının haberini alıyoruz. Bazen Windows sisteminde, bazen Flash yazılımında, bazense web sunucularındaki yeni güvenlik açıkları ortaya çıkıyor. Stanford Üniversitesi'nde görevli bilim adamları ise asıl tehlikenin bunlar olmadığını söylüyorlar. Onlara göre asıl tehlike pek çok donanım ünitesinin web tabanlı ara biriminde saklanıyor.

Bilim adamları geçtiğimiz günlerde 16 farklı üreticiye ait tam 21 cihazı test ettiler. Test sonucunda ise konuyla ilgili yaptıkları özet şundan ibaretti; "Hiçbiri güvenli değil". Test edilen cihazlar arasında pek çok USB cihaz, webcam'ler ve yazıcılar bulunuyordu. Bu cihazların web tabanlı arabirimini, sadece basit javascript kodları ile ele geçirmeyi başaran bilim adamları, son derece kolay bir yöntem ile PC'lere nasıl sızabileceklerini de göstermiş oldular.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

zamanında en güvenli bilgisayar fişi çekili bilgisayar derlerdi. Ne kadar da doğru. Açıksız bilgisayar yoktur.

demekki sadece antivürüs bizi koruyamaz üreticilerin polis devletine yardımcı olmak için bence bilerek açığı olan ürün üretimi yapıyorlar microsoft en başta açık olan sistemler üretiyor kendimizi korumak çok zorlaşıyor çöpe giden donanımlar çöpe giden yazılım için ödenen paralar bilgisayarın varmı derdin var.

stanford bu herşeyi yapar...

Abi en iyisi, çıkıp bir dağ başında yaşayacakksın, teknolojiden uzak!

Ama orada da doğanın güvenlik açıkları vardır : )))

Birkaç denklemle bu işi çözelim;
Program üreticileri = Programlar ve Güvenlik açıkları
Güvenlik açıkları = Hackerler, Her türlü zararlılar
Hackerler, Her türlü zararlılar = Antivirüsler ve Firmaları

asıl tehlike insanların içinde, asıl tehlike bu nedenle yazılımda diil.

Resimlerle: Bilgisayarınıza güvenlik kalkanı kurun! burası komik olmuş adamlar ne anlatıyor siz ne diyorsunuz allasen :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir