Askeri dürbün beyne direkt bağlanacak

Yeni dürbünler beyin dalgalarını kullanarak düşmanları tespit etmeyi kolaylaştıracak.

Askeri dürbün beyne direkt bağlanacak
Beyne bağlanan dürbün süper askerlere giden yolu açar mı?

Dürbünle bir bölgeyi gözetlemek ve saldırıları tespit etmek genelde çok zordur, zira gözlerimizin tehdidi tespit etme ve tepki verme süresi sınırlıdır. Bu yüzden özellikle teröristler ve sızma harekatında uzman olanlar bu tür gözcüleri kolaylıkla atlatmanın yollarını bulabilirler.

ABD ordusu ile çalışan Northrop Grumman Corporation isimli bir firma bu problemi çözmek için dürbün ve beyin dalgalarını bir arada kullanabilen bir sistem geliştirmek üzere çalıştığını açıkladı. Ortaya konan sistemde hem gece hem de gündüz gözetlemeye imkan veren panaromik dürbün sistemi ani hareket eden ya da alışı olmadık bir görüntü ile karşılaşan gözcünün beyin dalgalarını izleyerek otomatik olarak alarm verebilecek.

Cognitive Technology Threat Warning System programı adı verilen bu yeni sistem hem askerlere çok geniş bir görüş açısı sağlayacak hem de harekete karşı anında tepki verme şansı verecek. Özel bir başlığın alın bölgesinde yer alan elektrotlar kullanan sistem askerin beyin dalgalarını sürekli olarak izleyerek bir tehdit durumu olup olmadığını ölçümleyebilecek ve buna uygun olarak bir alarm üretebilecek. Firmanın yaptığı açıklamaya göre geliştirilmesi 12 ay sürmesi beklenen projenin maliyeti yaklaşık olarak 6.7 milyon dolar olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Şizofren bi askere denk gelirse seyreyleyin gümbürtüyü :)

Bunlar boş işler, EN BÜYÜK TEKNİK İNSANDIR...

"projenin maliyeti yaklaşık olarak 6.7 milyon dolar "

harcayacak yer arıyor amerika parayı....

Ben hiç bir teknolojik gelişmeyi boş iş olarak görmüyorum.Bu haberi okurken kullandığın bilgisayarda zamanında boş iş olarak yorumlanmıştı. :)

Bunlar boş işler, EN BÜYÜK TEKNİK İNSANDIR...

Ne alakası var konunun bununla saptirik dostum

insan inanci ile savasir teknik bunun cok kucuk bir parcasidir EN BUYUK TEKNIK INSANDIR
OZGUR BILGE

insan inanci ile savasir teknik bunun cok kucuk bir parcasidir EN BUYUK TEKNIK INSANDIR
OZGUR BILGE

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir