Askerler için Konuşan Bilgisayar

Afganistan’daki Amerikan askerlerinin karşılaştıkları en büyük problem kimsenin onların dillerini konuşamaması. Bu nedenle askeriye en azından önemli cümleleri ülkede konuşulan dillerden biri olan Pashtu’ya çevirebilen konuşan bir bilgisayar geliştirdi.

Bu nedenle askeriye en azından önemli cümleleri ülkede konuşulan dillerden biri olan Pashtu’ya çevirebilen konuşan bir bilgisayar geliştirdi.
“Phraselators” olarak adlandırılan aygıtın 23 prototipi Afganistan’da kullanılmaya başlanırken, 500 tane daha hazırlandığı açıklandı.

Yaklaşık olarak bir telsiz büyüklüğünde olan elektronik tercüman “Elindeki bıçağı bırak”, “Eller yukarı yoksa ateş ederim” gibi standart askeri ikazların haricinde “Doktor hemen geliyor” veya “Bu çorba soğuk” gibi basit sözlerinde içerisinde bulunduğu 1000 cümleyi çevirebiliyor.
Aygıt sadece tek yönlü olarak kullanılabiliyor, yani Afgan’ların söyledikleri çevrilemiyor. Ancak “Phraselator”, acil durumlarda işaretlerle anlaşılmasını gerektirecek kadar yavaş çalışıyor. Ancak üzerine çevrilmiş bir tüfek varken kim yanlış anlayabilir ki?

İndirmek için tıklayın
Etiketler:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play