Aslında "her şeyi" Microsoft icat etti!

"Tekerlek" dahil pek çok şeyi icat eden MS oldu. Peki neden bu icatlar, başkalarının elinde parladı?

Aslında "her şeyi" Microsoft icat etti!

"Microsoft, hiç yenilikçi değil"... Bu, belki de Microsoft için kurulan en haksız cümlelerden bir tanesi. Yazılım devi, teknolojik gelişmeleri başlatmada ne kadar becerikli olduğunu defalarca kanıtlamış bulunuyor. Firmanın piyasaya sürdüğü, yıllarca kullanılan yazılımlar, donanımlar ve hizmetler bunun bir kanıtı.

Ancak bazen sadece geleceğe yönelik fikirler işe yaramayabiliyor, onu kolay kullanılabilir bir hale getirmemişseniz veya yanlış zamanda ortaya çıkarmışsanız, yeniliklerinizi kimse görmeyebiliyor.

İşte Microsoft'un en önemli buluşlarından bazıları.

Google TV

Google'ın 2010'da ortaya attığı "Web, TV ile tanıştı" sloganı Microsoft'tan "Biz bunu 4 yıl önce yaptık" cevabını aldı. MSN TV (veya orijinal adıyla WebTV), bilgisayara ihtiyaç duymadan internete bağlanabilen ilk tüketici elektroniği cihazıydı. Aynı zamanda ilk TV tabanlı web tarayıcısına sahipti. Microsoft'un 1997'de satın aldığı teknoloji, zaman içinde Xbox 360'ın bir parçası haline geldi. MSN TV, bu senenin başlarında kapatıldı.


iPad'ler, akıllı cepler ve Siri

iPad'ler...

iPad'in PC'leri yok edeceği iddialarının gündeme gelmesinden çok daha önce Microsoft, 2002'de Tablet PC'yi ortaya çıkarmıştı. Ancak güç ve taşınabilirliği bir araya getirmeyi amaçlayan teknoloji, henüz yeteri kadar iyi değildi. Tablet PC'ler ağır, büyük ve pahalıydı. Dahası proje, Microsoft'un hatalı kararlarından bir darbe yemişti.

Akıllı cepler

Akıllı cepler

Microsoft'un Pocket PC platformunda ne ararsanız vardı - cihaz hem bir PDA, hem medya çalıcısı, hem bir iş aracı, hem de bir telefondu. 2000'de ortaya çıkan platform, 2007'de Windows Mobile 6 adıyla daha güçlü, ilgi çekici cihazlarda kullanılmaya başlandı. Windows Mobile, esas olarak Windows'un kırpılmış bir sürümüydü. Ancak rakipler, farklı bir strateji izleyerek sıfırdan, basitliğe önem veren yeni bir platform geliştirmeyi tercih ettiler. Bugünkü duruma baktığımızda rakip stratejiler kazanmış görünüyor.

Siri ve Google Now

Siri ve Google Now

Microsoft Bob, PC'nizde kafanızı karıştırabilecek her şeyi çizgi film benzeri arayüzüyle saklamayı amaçlıyordu. Aslında Bob, Siri'den çok farklı değildi. Clippy ise bugün Google Now'un yaptıklarını yapmayı, gelecekte yapacaklarınızı tahmin etmeyi amaçlayan bir araçtı. Birçok Microsoft projesinde olduğu gibi bu fikirler de zamanının ve teknolojinin o zamanki kapasitesinin fazlasıyla ötesindeydi.

Facebook, akıllı saatler ve Smart TV'ler

Facebook

İnsanları internetin geri kalanından mümkün olduğunca uzaklaştıracak duvarlarla örülmüş bir bahçe mi dediniz?  Microsoft'un daha sonra MSN adını alan 1995'teki internet hizmeti, bilgisayarınızla entegre olarak tescilli hizmete bağlı kalmanızı sağlıyordu.

Akıllı saatler

İlk akıllı saatleri Seiko üretse de, mobil veriyi kullanan ilk akıllı saatler Microsoft'tan geldi. Smart Personal Object Technology (SPOT), FM radyo dalgaları üzerinden veri alabiliyordu. Ancak saat, Samsung Galaxy Gear gibi şimdiki akıllı saatlerin de yaşadığı soruna kurban gitti: o can alıcı uygulamayı sunamamak...

Smart TV'ler

Microsoft, 2000'den bu yana TV sorununu çözmekle uğraşıyor. Windows XP Media Center Edition'dan Windows 8 Pro'ya firma, PC'nizi bir ev eğlencesi merkezine dönüştüren çekici sayılabilecek yazılımlar sunuyor. Bu yazılımlarla videolarınızı oynatabiliyor, video akışlarına ulaşabiliyor, fotoğraflarınıza bakabiliyor, TV kartınız varsa yayınları kaydedebiliyor, kablosuz içerik akışı yapabiliyorsunuz. Ancak anlaşılan o ki tüketiciler, bu işlevlerin değil Netflix gibi bir hizmetin peşindeymiş. Microsoft'un bugünkü medya hizmetleri, Netflix stili hizmetlere PC'lerden, tabletlerden ve Xbox'lardan erişim sunmayı amaçlıyor.


E-kitap okuyucular, iOS 7, çevrimiçi konsol

E-kitap okuyucular

Microsoft'un 2000'de aklından geçen tek medya cihazı TV'ler değildi. Şirketin Microsoft Reader'ı da aynı sene, çoğu kullanıcının e-kitabın ne olduğunu bilmediği bir zamanda satışa sunulmuştu. Windows'la çalışan yazılım, Windows'ta, Pocket PC'lerde ve Windows Mobile üzerinde çalışıyordu. Ancak ClearType'a rağmen okuma deneyimi ideal değildi. Kitaplar DRM ile korunuyordu ve çok az içerik vardı. Amazon'un ucuz e-ink ekranları ve dev e-kitap içeriğini birleştirmesi, e-kitapların popüler hale gelmesini sağlayan hamle oldu.

iOS 7

Şansımızı biraz zorladığımızı düşünebilirsiniz, ancak basitliğe önem veren ilk işletim sisteminin Apple'a ait olmadığı ipucunu vermemiz gerekiyor.

Çevrimiçi konsol oyunları

Bu sefer Microsoft mucit rolünde değil. İlk çevrimiçi konsol fikrini Sega, Dreamcast'i ile denemişti ancak Dreamcast, çevrimeli bağlantı zamanına denk geliyordu. Xbox Live, geniş bant için tasarlanmıştı ve Microsoft tam anlamıyla harika bir iş çıkarmıştı. Yani çevrimiçi FPS oyunlarında küçük çocuklardan duyduğunuz uygunsuz sözleri Microsoft'a borçlusunuz.

Spotify ve iTunes Radyo

Spotify ve iTunes Radyo

Ayda belirli bir ücret karşılığında taşınabilir cihazlarınızda, PC'nizde ve oyun konsollarında sınırsız içeriğe ulaşmanıza izin veren hizmet, 2008'de ortaya çıkmıştı. Spotify'nin ABD'de ortaya çıkması ise 2011'i buldu. Microsoft, önemli bir alanda Spotfy'yi yenmeyi başarmıştı: Yazılım devi, büyük müzik firmalarıyla anlaşabilmişti. Zune Pass'ın adı, şu an Xbox Music olarak değiştirilmiş durumda.

Tekerlek

Aklınıza gelen tekerlek, muhtemelen bu tekerlek değil. Ancak hesap tabloları arasında gezintiyi hızlandırmak isteyen Microsoft'tan Eric Michelman, ilk olarak fareye küçük bir kol eklemeyi düşündü. Microsoft Hardware mühendisleriyle farklı seçenekleri değerlendiren Michelman, tekerlek fikrinde karar kıldı. Michelman'ın isteği, tekerleğin sayfayı kaydırması değil, yaklaştırma ve uzaklaştırma işlevlerini görmesiydi, ancak bu isteği reddedildi. Görünen o ki iyi de oldu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 59 Yorum

microsoft teknolojinin kalbi... iyiki varsın...

Tablet derken Apple çok daha önceden Newton' u çıkarıp başarısız olmuştu (MS' in tabletiyle arasında 10 sene var en az. Aslında fikir 60' ların sonlarında çıkan Stanley Kubrick filmi 2001: Space Odyysey ve Star Trek filmlerinde vardı. 80' lerde MS dos'tan yüklenen Windows arabirimini çıkardığı zaman çoktan Apple' ın grafik masaüstü işletim distemi vardı. Çöp kutusu ve saire hepsinin ilki Apple. Daha sonra diğer os lar bunu kopyaladılar. Vista da gelen sidebar aslında kendisinden 7 sene önce çıkan linux üzerine kurulan grafik arayüzü olan Enligjtenment' dan esinlendiğini bilen bilir. Oyun konsollarını veya internet akışlı medyayı bulan da Microsoft değildi. Bu MS hüloğlarının bazılarının şöyle cümleler kurduğuna bile şahit oldum: "Bill Gates C' yi icat ettiğinde.." C ilk yazıldığında muhtemelen Bill Gates' in altını bağlıyorlardı. Kusura bakmasın kimse. MS' in, şunun bunun fanı olabilirsiniz ama gerçeği çarpıtıp insanlara yanlış bilgi veremezsiniz, bundan karınız olsa bile. MS' in iyi olduğu iki şey var bence: 1) çok güzel futuristik videolar yapıyor (örnek içinde Ayla' nın olduğu video) 2) Bence dünyada teknik desteği mükemmel olan iki firma var: biri Microsoft, diğeri ise Arçelik.

Gelsinler şimdi Microsoft'a laf etsinler bakalım. Windows 8 satmıyormuş, önemi mi var? En az 15 yıl hiç bir ürün çıkartmadan sadece patent paralarıyla yaşar Microsoft. Batacağını düşünen varsa...

Hizmet değil reklam kazanır . Ms bu yüzden kaybediyor.

@24 Eki 2013 07:35 belli hizmetin kaybettiği... (örn. windows phonedaki telefonu telefon yapan eksiklerin 3 yıldır kapanmaması... windows 8 ile kullanıcıları takmayarak kafasına göre işletim sistemi yapması.. )

Dünyanın Microsoft'a ihtiyacı var ama gidişat pek de iyi değil... <Cleverman>

Çünkü ms Windows U kaç $ satabilirim hesabı peşinde oysaki Apple gibi strateji farklı olabilirdi

@24 Eki 2013 09:59 Zaten peşinde, öyle olmasaydı şu an aldığınız her bilgisayara windows lisansı almak veya bir bilgisayar alırken yüklenecek işletim sistemini seçme şansınız olurdu. IE işletim sisteminize gömülü gelmezdi, her yeni işletim sisteminde donanımıda değiştirmek zorunda kalmazdınız, vs. vs. vs.

@24 Eki 2013 09:59 apple son pc sürümünü bedava upgrade etti ? sen vindows7 de 8 e bedava geçebildin mi ?

@24 Eki 2013 09:59 Apple çokmu ucuz satıyor. Aynı fiyat aralıklarında bir mac laptopla tashiba vs. markayı kıyaslayın bakalım özellik açısından. Sırf adı apple diye özellikleri 2 kat güzel olan laptop parasına satılıyor.

@24 Eki 2013 13:50 onun parasını macbooku alırken verdin ;)

@24 Eki 2013 13:50 Windows 8.1 ne kardeşim? Ücretsiz değil mi?

@26 Eki 2013 00:32 o windows 8 alana ücretsiz yoksa oda ücretli...

Onlara çok şey borçluyuz

Doğru iphone'dan ipad'den çok çok önce microsoft bu tür cihazları çıkartmıştı.Tek bahtsız yanı zamanı ve işletim sisteminin yavşa olmasıydı.Apple ne yaptı, sanki ilk defa kendisi çıkartmış gibi pazarladı.İşte bu nokta da kazanan taraf oldu.Microsoft'un yeri her zaman ayrıdır. Kim ne derse desin, tersini iddaa edecek olanın zaten yaşı yetmez bu tür bilgilere araştırmazlar, konuşup dururlar.

Microsoft her şeyi yarım yamalak çıkarttı çünkü. Örneğin işletim sisteminde grafiksel arayüz felaketin de ötesindeydi ( tabi ona "grafiksel" denebilirse). Apple başarılı arayüzü yapınca hemen ona benzer bir şey oluşturdu Microsoft. Mesela telefonları çok yavaş ve kullanışsızdı. Telefonun ekran kalemiyle bile basmakta zorlandığınız yerleri vardı. Bunu da Apple iphone ile düzeltti ve sadece parmakla kullanabileceğiniz muhteşem bir arayüz ve hızlı bir telefon ortaya çıkardı. Apple fan boyu falan değilim. Bunlar gerçekler! Google'dan nefret ederim o ayrı (her şeyi Appledan çaldığı ve özgün olmadığı için) not: ilk android kullanıcılarındanım.

microsoftun bu saatten sonra yapacağı en büyük icat kendi kendini feshetme olur kanısındayım...

Pazarlama stratejileri hatalıydı

Microsoft tasarıma, kaliteye ve müşteri memnuniyetine önem vermemesinden ayrıca yaptığı hiçbir şeyi kullanışlı yapamamasından kaybetti.

microsoft öncüdür her zaman. kötü yorumlarınızı bile eminim windows bilgisayarınızdan yazıyorsunuzdur.

@24 Eki 2013 14:24 Diğerleri olmasaydı ne 29 liraya Windows 8 görebilirdin, ne de ücretsiz hediye Microsoft Office... DVD yazmak için bile 50 dolara program satın almak zorunda kalırdın.

@24 Eki 2013 14:24 microsoft sayesinde windows bilgisayarımızdan yazıyoruz. başka şans bırakmadı ki tekel olması sayesinde..

@24 Eki 2013 14:24 Aslında Ubuntu Linux'tan yazıyorum :D

Burada ilk yapandan bahsediliyor, en iyi yapandan değil. Konuyu çarpıtmayın.

Microsoft geleceğe bakmaktan bugünü tam göremeyen bir firma. Pek çok ürün zamanının ötesinde ve insanlar kabullenmekte sıkıntı yaşıyor. Microsoft olmadı deyip bıraktıktan yıllar sonra başka biri yapıyor tutuyor...

Bilgisayar fiyatının %5'ini Windows komisyonu aldığı için hiç bir zaman ucuz bilgisayar sevmeyen, netbook düşmanı Microsoft en sonunda eğilip tableti öptü. Eğil, kırıl, diz çök... İyi oluyor...

Ya bu o ondan arakladı meselelerini bırakın, tekerlek icat edilmeden araba icat edilebilir miydi, herkes bir diğerinin yeniliğinden faydalanıyor, sadece bunu biz bulduk diye yalan söylendiğinde veya yenilik katılmadan bire bir kopyalandığında sınır aşılmış olur bence.

Microsoft hayatımda ürünlerinden vazgeçemediğim tek firma bayılıyorum. Eski MSN'i hatırladım şimdi de duygulandım ya... Bir de Windows Mobile'i...

@25 Eki 2013 08:21 Evet, ben de hala Windows Mobile'den o yediğim çok büyük kazığı bir türlü unutamıyorum. Hatırlatmasaydın olmazdı değil mi?

hiç şüphesizki microsoft öncü bir şirkettir bunu kabullenmek lazım.ancak microsoft tun doğduğu zamanlarda özgür yazılımcılar bazı politikalarına karşı çıkmasaydı.bugün ücretsiz bişey bulamazdık çünkü microsoft paralı yazılım satma peşinde bir şirketti.ancak yaptığı yenilikler de yok sayılabilcek yenilikler değil bugün en çok kullanılan mobil iş. sis. android telefonlar dahi her telefon için yanlış hatırlamıyorsam 5$ patent ücreti ödüyor.işin ilginç olan yanı ise windows phone dan çok androidden para kazanıyor.sonuç olarak fikir doğru zamanda doğru reklamla yapılırsa tutar tutmazsa eğer al patentini dursun bi gün mutlaka kullanılır microsoft un yaptığıda budur.

Dünyada bu kadar büyük bir şirket olup Windows 8 (Modern -Metro) arayüzünü piyasaya sürebilecek başka bir şirket daha yoktur. Microsoft'u bu yüzden cesur buluyorum. Hatta Apple'da bu arayüzden etkilendi son dönemde, daha da geliştirip ekmeğini yiyecek Apple önümüzdeki senelerde...

@26 Eki 2013 00:30 ubuntu inuty yıllar önce yaptı arkadaş

@26 Eki 2013 17:40 peki o uyuntuya tek tıklamayla bir programcık kurabiliyor musun? Windowsdaki gibi bir uyumluluk modu var mı? yok, at çöpe... denedim beş para etmez...

@27 Eki 2013 18:44 kendi sisteminde bile uyumluluk sorunu yaşayıp uyumluluk modu geliştiren sistem:) yok kardeş ubuntuda cindows gibi saçmalıklar bulamazsın. metro arayüzmüş:)) biraz kde biraz unity biraz gnome den çALINMIŞ bi masaüstü ortamı. siyahı bulmuş anlayacağın..

@27 Eki 2013 18:44 sen cahilsen ubuntu ne yapsın asıl çöp sen ve sana + veren kişidir...

@grezimonk iyi de kardeşim ben windowsun saçmalıklarından bahsettim. ubuntuya olumsuz tek kelime söylemedim ama istiyorsan onada söyleyim. deposunu ücretli programlarla doldurmaya başladı mesela. masaüstünü özelleştirebilmek için farklı paketler kurman gerekiyor. kubuntu xubuntu lubuntu ya çok fazlaönem vermiyor. madem kullanıyorsun linux mint kullan ubuntunun saçmalıklarından kurtulmuş olursun..

Microsoft candır gerisi hırsızdır

@26 Eki 2013 18:46 Microsoft calisani degilsen komiksin. Gerci her turlu komiksin bu cumleden sonra :D

Kendime win 8 li tablet bakiyorum birisi full hd ama icindeki hafizasi 32 gb digeri 64 gb ama full hd degil.Surface in ucuz versiyonlarinda bir tek rt kullanilmis. Microsoft surface pro almak istiyorum ama klavyesi dizde kullanmak icin uygun degil. Urunlerinn tutmama nedeni tamamen cok cesit olmamasina dayaniyor.

hayatta en nefet ettiğim 4 şey var microsoft, bill gates, apple, steve jobs! ama şu varki milletin artık eskimiş diye baktığı msn`de sohbet etmek facebook yada twitter`da sohbet etmekten kat be kat zevkli, mesela msn ile eski türk filmleri replikli video içerikleri kullanabilerek görüntülü sohbet edebiliyorsunuz. facebook ve twitter internetten sohbete hiçbir yenilik getirmiyor tersine 1998 senesindeki en uyduruk chat sitesinin bile çok rahat yapabildiğini fakirleştirilmiş ve ağır aksak çalışma ile yerine getirebiliyorlar. facebook [crysis 2 oynanabilen bilgisayarı bile kasmayı başaran site! (nasıl programladılarsa artık)] ve ayrıca bir resim göstermekten bile aciz acemi bir site. twitter milletin sohbetini 140 karakter sınırlamaya twitleme diye isimlendirmiş millet twitter diye aklını oynatacak ama twitter diye aklını oynatacak bu adamlar aynı zamanda cep telefonunda sms 160 karakter sınırlı diye küfür ediyorlardı! ondan sonra ne laf söylüyon ben entel kitapları okuyorum diye ortalıkta dolaşırlar.

MS laf yok adamlar hem bilgisayarda hem tablette hemde telefonda çalışan windows 8 icat ettiler =D

Windows 8.1 çok güzel, kullanırken bazen kendimi bir an için Android kullanıyor zannediyorum. Linux kadar hızlı... Çok güzel. Teşekkürler Bill, teşekkürler Steve (Ballmer)...

Lumia 520 kullanıyorum. Kullandığım telefon sadece Lumia serisinin değil Windows Phone 8 sisteminin en alt seviye telefonu. Ama gel gör ki kullandığım ilk günden şu ana kadar sistemde ne bir takılma ne bir şey gördüm. S3, S4, One fark etmez, istediğin Android telefon olsun stabillik, RAM kullanımı, güvenlik, destek yönünden hiçbir telefon WP nin eline su dökemez. Şu an WP ile yarışabilecek sistem varsa o da iOS tur. Velhasıl kelam, demem o ki, böyle bir sistemi "kimseye benzemeden" yapıyorsa o şirket tebrik edilecek şirkettir.

@29 Eki 2013 11:20 Windows Telefon kulanırken satın almış olmaktan duyduğum büyük pişmanlığı hatırlattın bana... Hala unutamıyorum...

Şu anda Ubuntu 13.04'ü kullanmaya başladım ve söyleyebileceğim tek bir şey var, Windows 8.1 %200 daha iyi daha kararlı bir işletim sistemi. Kendi sistemimde (AMD FX-8350 CPU, 16GB RAM, AMD Radeon HD 6790 GPU) Windows 8.1 ile Portal 2 1080p en yüksek ayarlarda ortalama 70 FPS (en düşük 58 FPS) oynatırken en yüksek %65 CPU kullanıyor, Ubuntu 13.04'te Portal 2 720p orta ayarlarda 53 FPS (en düşük 11 FPS) oynatıyor ve %70 CPU kullanıyor. Linux distroları Windows'un hem 3. parti hem performans/kararlılık hem de teknoloji olarak çok çok gerisinde ve Wine HQ hiç kararlı değil. Windows'da her şeyi sıkıntısız yapmak varken şimdilik Linux'lere gerek yok, bakalım Steam OS bu düşüncemi değiştirebilecek mi?

@29 Eki 2013 14:10 ben iki sistemi de kullanıyorum ben de tam tersi linux dağıtımları ms yi üç defa geçer .... sadece bazı yazılımları eksiktir.... onuda muadilllerini kullanırsın olur..

@29 Eki 2013 14:10 wine ile sanal makina kullanmış gibi oluyorsun performans kaybı olması ondan cahil eleman...

@29 Eki 2013 14:10 Bilgisayarı oyun dışında şeylerde kullananlar da var. Bilgin olsun

lütfen windows konusunukonuşmayın yaya alyı sahte windows kullanıyor sonra yok 2 ayda bi format atıyom olmaz böyle iştim sistemi diyor aslı öyle zihniyet olmaz kaçak kullanıyorsan ceremesini cekeceksin benim gibi

@29 Eki 2013 21:32 Sana Clonezilla programını öneriyorum. Böylece 2 ayda bir format atmazsın. C diskini Clonezilla ile olduğu gibi geri yüklersin. Ayrıca Windows 8.1 Enterprise 90 günlük deneme sürümünü indirip 4 defa süre uzatarak bir yıl süre ile lisanslı olarak kullanmak imkanı varken neden tehlikeli işler yaparsın ki?

Sidik yarıştırmayın yaw isteyen istediğini kullansın,kendisi tecrübe etsin sevdiğini kullanmaya devam etsin. Birisi kırmızı severken diğeri mavi sever herkes aynı şeyi sevmek zorundamı ? niye başka sistemlere bok atıp duruyorsunuzki android çöp windows çöp ios çöp vs.vs. Bunun tek sebebi insanlardaki kapris ve en güzel benimki kafası, başkada birşey değil çok para verdim lan ozaman en iyisi benimdir ?? macbook pro, Lumia 920, windows 8.1 Desktop pc kullanıyorum, eşimede Galaxy Nexus cep telefonu almıştım hepsinin yeri ayrı ayrı.

microsoftun bunları yaptığını hatırlıyorum bi ara taa 4 sene önce eski teknoloji dergilerini kurcaliyordum win 2000den fln bahsedio ve bu telefon var özellikleri çok düşük ama her işe yarıyor hatta dokunmatik(basmatik) kalemi bile vardı

@30 Eki 2013 17:46 Nokia Symbian işletim sistemi ve HTC marka idi onlar...Microsoft da değildi, Windows da değildi...

Yıllarca hep lisanslı Windows kullandım, hep Windows'um var, şu anda Windows 8.1'e yükselttim ve Windows 8'e göre daha iyi... Ama artık Linux eski Linux değil, 4 yıldır da daima kullandığım bir Linux dağıtımım mutlaka var. Eğer Linux olmasaydı övgüler yağdırdığınız Bill, Microsoft ve Windows yorumlarınızı merak etmemek elde değil doğrusu. Siz eski Windows'ları gördünüz mü? Kullandınız mı? Yaşadınız mı?

E Apple gibi otun çöpün patentini alsaydı böyle olmazdı.

ms basın bülteni gibi haber yapılmış

Anlaşıldı artık Samsung'tan aldışınız gibi Microsoft'tan da para alıyorsunuz, bu haber muhtemelen 2-3 haftadır ana sayfada.

Telefonda Android Neyse PC'dede Windows' Odur :) Lafa Gerek Yok Windowsu Kötülüyenleri Halen Anlamıyorum " Linuxcular Linux Yanında Wİndowsta Mutlaka Kuruyorlardır " Ben Öyle Yapıyordum :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir