Asrın deneyi bir başka bahara ertelendi

Yaşanan arızalarla hayal kırıklığına dönüşen asrın deneyi "Büyük patlama"dan bir kötü haber daha...

Büyük deney başka bir bahara ertelendi
Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın çalıştırılması ertelendi.

Geçen Eylülde çalıştırıldıktan sonra büyük bir arıza nedeniyle durdurulan "Big Bang" (Büyük Patlama) makinesini inşa eden Avrupa Nükleer Araştırmalar Kurumu (CERN) yetkilileri, atom çarpıştırıcısının ne zaman yeniden çalıştırılacağı konusunda hafta içinde yaptıkları toplantının ardından yeni bir erteleme kararına imza attılar: Asrın deneyi eylül sonuna kadar tekrar ertelendi.

CERN, yeniden çalıştırmayı önce ilkbahara, sonra da yaza ertelemişti.

Atom çarpıştırıcısındaki büyük arızanın yanlış elektrik bağlantısından kaynaklandığı tahmin ediliyor. Arıza nedeniyle 27 kilometre uzunluğundaki yer altı tünelinde bulunan makinenin çevresindeki atom altı parçacıkları hızlandırmakta kullanılan mıknatısların 53'ü onarım veya temizlik için yeryüzüne çıkarılmak zorunda kalmıştı.

chip.com.tr - Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Birçok insanın duası kabul oldu

Ya bunlar dünyanın sonunu getirmeyemi çalışıyorlar ne. Asrın deneyiymiş dünyanın sonu deselerya kısaca...

adamlar enazından bişeyler yapmaya uğraşıyo kimin duası kabul olmuş faşistliği bırakın ya yobazmısınız bu deney sonucunda uydurulan teoriler gerçekçi değil yok dünyanın sonu gelecekmiş o kadar kolay mı? dünyanın ne kadar büyük olduğunun farkında değilmisiniz? dünyanın en iyi fizik profesörleri çalışıyor orada arıza onarılınca deney devam edecektir yapılan her bilimsel çalışma bizim faydamızadır...

bilimi biraz daha geciktirdiği için kötü oldu...

bazı olaylar vardır gerçekleşmesi gereken bazı durumlar vardır gerçekmeşmesi gereken harelde bu durum veya olayın gerçekleştirilmesinin zamanı var belkide olmasın istemeyen var hiç akıllarına getirebiliyorlarmı...getirebiliyormuyuz selametle

tanrıcılık oynamaya kalktılar tanrı çarptı....

Bu işin içerisinde başka bir iş var... Bu deneyin yapılmasından korkan, ve bu yüzden yapılmasını istemeyen o kadar çok insan var ki; onların baskıları nedeniyle arıza/erteleme bahanesiyle baskılara dayanamayarak deney yapılmaktan vazgeçilmiş/vazgeçirtilmiş olabilir.

çalışmıyor diyip deneye devam işçi alıyolarsa bende gideyim tr de işler kesat.

ATLAS bildiğim kadarıyla aşırı güç çekiyordu nedensiz yere. Haberin birinde televizyonda böyle söylemişti.

Mıknatısların gücü inanılmaz derece yüksek ve milyar watt çekiyorlar.

Hayal kırıklığı değil insan ürünü arkadaşlar bu makina. Bir düşünün göremediğimiz bir nesneyi ışık hızına yakın bir hızda 27 km boyunca döndürüyorlar. Akıl almaz bir hız. ve bu döndürme çift yönlü oluyor.

Bunu yapmaları bile gerçekten akıl almaz birşey.

ODTÜ deki hocalarımızda orda çalışıyor. En çok onlar üzülüyor ama Kolay bir makina değil. Bu makina çalışırsa ve atomların ayrıştırılması başarılı olursa neler olabileceğini düşünün.

Hemen birileri diyecek gene dünya bozulacak falan diye. Big bang olması imkansız. Bu makinada oluşan kara delikler geldikleri hızla yok olacaklar.

CERN İşleri yavaş almak zorunda bu durumda en küçük hata ne kadar geri götürüyor gördüğünüz gibi.

Niye uzun süre düşünülen ve tüm dünyaca kabul edilen bir şeyden korkalım ki!

Kardeşim ne diyeyim bu gelişmelerin son zamanda ne kadar çok hızlandığını farkettinizmi kıyamet alametlerinin biribir son hızla gerçekleştiği az bir araştırma ile herkes bu kanıya katılabilir belkide mit olarak tanımlanan maya uygarlığının 2012 yılı için kıyamet gerçekleşicek kehaneti doğrudur kim bilebilir inş değildir ama biraz konuyu inceleyince insanın içi ürperiyor

asrın deneyinden çok asrın fiyaskosu desek daha doğru olur bence.

Artık şu soğuk füzyon denilen teknolijinin önündeki engelleri aşsalar da yeni bir çağa adım atsak.

Max_Real Qnx

Merak etmeyin. Bilim adamlarının söylediklerine göre karadelik olma ihtimali olsa bile evrendekiler kadar büyük olmayacak ve çok kısa sürede yok olacakmış.. Böyle hatırlıyorum. Paranoyak olmamakta yarar var :)

İnsanlık tarihinin belki de en önemli deneyi olacak bir deney.

Sen de yorum yaz