Asrın deneyinde ikince perde açıldı!

27 km uzunluğundaki dev makine LHC, 2 yıl aradan sonra yine çalışmaya başladı!

  • Levent Öztürk
Asrın deneyinde ikince perde açıldı!

Fizik dünyasının teorilerinin bazılarının kanıtlanması ve bazılarının çürütülmesinde büyük bir rol oynayan CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider, LHC) yaklaşık olarak iki yıl önce donanımının yenilenmesi ve güçlendirilmesi için çalışmasına son vermişti. Ve dev makine, şimdi yeniden çalışmaya başladı.

Yerin 100 metre altında bulunan yaklaşık 27 km uzunluğundaki dairesel bir boruya benzeyen LHC'nin parçacık fiziği için önemli bir yeri bulunmakta. LHC'nin içerisinde parçacıklar çarpıştırılarak daha küçük ve yapısal parçacık-parçalarına bölünüyorlar ve bu küçük parçacıklar, oluşumundan uzay seyahatlerine kadar her alandaki gelişimler için anlaşılması anlamına geliyor.

LHC'nin güncellenmesi sırasında gösterilen mühendislik çabasının önüne geçen tek çabanın ise LHC'nin ilk olarak kurulması olduğu söylenebilir. LHC'nin internet sitesinde söylendiğine göre "mıknatıslar arasındaki 10.000'den fazla elektriksel iç bağlantı güçlendirildi. Mıknatıs koruma sistemleri eklenirken, cryogenic, vakum ve elektronikler geliştirildi ve güçlendirildi." Ayrıca, çarpışmaları yaratan ışınların ayarları da değiştirilerek, protonların birbirlerine daha yakın durmaları sağlandı ve gruplar arasındaki zaman farkı 50 nanosaniyeden 25 nanosaniyeye düşürüldü.

Yapılan bu yeniliklerin genel olarak anlamı ise, çarpışmaların daha öncekine göre çok daha güçlü olacakları ve evrenimiz ve uzayın temel malzemelerini bulmaya bir adım daha yaklaşacağımız...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Yerin 100 metre altında onların işide zor sigara içmeye o kadar yukarı çık

@08 Nis 2015 21:26 Milletin derdi ne..., senin derdin ne...

kara delik olusturmak istiyorlar, bakalim ne olacak.

Biz oturdugumuz yerden bulduk zaten bu kadar masrafa gerek yoktu.

kıyameti başlatacaklar

yine başladı kıyamet tellalı sersemler

Arkadaş cehalet ülkemizin paçasından akıyor yahu.Kimi Karadelik oluşturacaklar der,bir karadeliğin ne kadar güçle oluştuğunu vs bilmeden, bir başkası gelir kafayı sigaraya takar, o da yetmezmiş gibi kıyamete gidiyoruz diyenler çıkar. Evet evet kıyamet bak 50 km üzeri hızda giden arabalar için de aynısını söylemişlerdi şimdi zaten koptu da başka dünyadayız :D

Dunya bilimi adina seviniyorum resmen

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play