Assassins Creed 4: Black Flag - İNCELEME

Diyar diyar suikastçılık yaptığımız seride, bu sefer 18. yüzyıl korsanı olarak denizlere açılıyoruz!

  • Ertuğrul Süngü

Bir korsan gibi dövüşmek, bir korsan gibi kaçmak

Bir korsan gibi dövüşmek, bir korsan gibi kaçmak
Kalabalık savaşlar eskiye nazaran çok daha zor

Edward Kenway denizde ne kadar kaptansa, karada da o kadar asker. Kullanabildiği klasik 18. yüzyıl silahları ile kim görse korsan diyeceği bir karakter. Her korsanda olduğu gibi o da iki adet kılıç taşıyor. Yani tek kılıç opsiyonu zaten yok, söz konusu bile olamaz. Tabancalarımız ise başlangıçta sadece bir adet. Fakat yaptığımız upgrade'ler ile aynı anda dört adet tabanca taşımamız mümkün. Klasik suikast bıçağımızsa oyunun başlarında bize tarikat tarafından hediye ediliyor. Dört adet silah ve iki adet kılıç ile çok daha hareketli bir oyuna kavuşmuş durumdayız. Kılıçlarla birilerine saldırırken, arada sağa sola iki mermi sıkıp, sonra işimize kılıçla devam etmek harika bir korsan teması yaratmış. Malum, tabancaları doldurmak biraz uzun sürüyor. Yine de yapımcı ekip bir yandan koşarken bir yandan mermi doldurmamıza izin vermiş. Bire bir savaşın en güzel kısmıysa şüphesiz artık rakibin savunmasını açmak için, gelen saldırıyı engellemek için ve karşı saldırı için farklı tuşlar kullanıyor olmamız. Özellikle gelen saldırıya karşı anlık bir hareket yapmazsak kılıçlar ensemizde patlıyor. Bu durum bizleri en çok sevindiren gelişme. Eskiden olduğu gibi aynı tuşa sürekli basarak tüm bir orduyu yok etmekten sıkılmıştık. Keza tüfekli düşman birimlerinin saldırıları, canımızı anında minimuma indirebiliyor olması ayrı bir güzellik.

Anlayacağınız korsan temasını baştan aşağıya son kullanıcıya aktaran, AC serisine yakışır seviyede bir oyun olmuş Black Flag. Dev haritası ve deniz oluşumuyla, oynayan herkesi kendisine bağlayabilecek seviyede. Klasik AC oyunlarından sıkılanları ne kadar mutlu eder, orasını bilemeyiz.   

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Yıllar önce Osmanlı ile ilgili bir oyun projem vardı. Osmanlı'nın hainliğinden çekmediğimiz kalmadığı için bu projeden vazgeçtim. Onun yerine Kurtuluş Savaşı ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili oyun projeleri üzerinde düşünüyorum. Türk Tarihi daha hiç ellenmemiş bir tarih. O kadar çok oyun ve film konusu var ki... <Cleverman>

@24 Kas 2013 09:54 Osmanlı'ya hain diyen tarihini unutmuş demektir. Ne hainliklerini gördün? Son dönemlerde kötü yönetilmesi bi hainlik olduğunu mu gösterir?

@24 Kas 2013 09:54 Bu kadar kötülemek yanlış, Osmanlı'nın olumlu yanları bu kadar mı az?

@24 Kas 2013 09:54 medya sağolsun osmanlı devletini halka kötü bildirtti burdaki amaç oyunun tartışma konusu açmasından vazgeçtim diyor türk tarihi sadece dizilere alet oluyor yazılım teknolojisinde siyah şapkalıktan ve reklamdan para kazanmaktan başka bir şey bilmiyoruz harcanan çok fazla beyaz şapkalı var türkiyede...

@24 Kas 2013 09:54 Yöneticileri kötü olabilir ama asla Osmanlı'ya hain diyemezsin! Netice de Osmanlı halkı yanı Türk halkı kurtuluş savaşını yaptı ve kazandı. Gökten başka bir halk gelmedi yurdumuza. Senin yapacağın oyunun içinde yine Osmanlı olacak. Osmanlıyı asla tarihten ayırt edip onu bir hain olarak gösteremezsin. Bu senin tarih bilginin sıfır olduğunu göstermekten başka şey değildir.

@24 Kas 2013 11:07 padişahlar sanki ölümsüzmüş gibi kendi oğullarını boğdurtuyordu,ondan sonra kardeşler taht kavgası için birbirlerini boğdurtuyorlardı. bundan büyük hainlikmi olur kendi ailesine hainlik yapan devleti nasıl yönetsin zaten?

@25 Kas 2013 10:17 bunun doğru olduğunu nerden biliyorsun ayrıca 1. Ahmet ten sorna böyle birşey olmadı

@27 Kas 2013 07:29 Yazınla hem olayı kabul ediyorsun hem de red ediyorsun. Bunu ruh halindeki karmaşaya bağlıyorum.

@bahadırsubatay yani doğru olsa demek diye birşey var kardeş kargaşa değil anlatım eksikliği

Mobildeki vodafone reklamını kaldırın sinir ediyo

Osmanlı zamaninda şu anki amerikadan saglammis tabiki 1. dünya savasinda biz 4 devletmisiz dünyanin geri kalani müslüman yahüdü hiristiyan hepsi bize karsiymis. Osmanlıyı kötülemeye hakkiniz yok.

@24 Kas 2013 19:28 Şaka mısın sen arkadaşım. Osmanlı tarihini lise kitaplarından okursan böyle saçmalarsın.. :)

@24 Kas 2013 19:28 hepsi bize düşman olmuş diyorsun da, osmanlı da zamanında diğerlerine zorbalık yapmış ve topraklarını ellerinden almış? ayrıca osmanlının yıkılmasındaki en büyük etken %50'si uçkuru - %50'si de kardeş katilliği yaparak başa geçilmesi. bence tarihi baştan okumalısınız

@25 Kas 2013 10:15 sen istersen saçmalamayı kesip sus bence çok iyi olur.. ecdad, ata düşmanları.. bi bitmediniz be, bi bitmediniz

osmanlı ne alaka bu black flag

Harika bir oyun grafikleride bi o kadar iyi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir