Asus Eee PC S101: Aşırı ince, aşırı pahalı!

Asus dedikoduları doğruladı: Yeni mini laptop S101 gerçekten çok ince. Peki ama fiyatı...

Kendi küçük, fiyatı büyük!

Asus'un, öncekilerden daha ince bir Eee PC üzerinde çalıştığını dün duyurmuştuk. Ve şirket, Eee PC S101 ile özel tasarım netbook'unu resmi olarak da tanıttı. S101, 2,5 cm ile önceki Eee PC'lerin yarısı kadar ince; ancak fiyatıyla şansını zorluyor.

Asus'a göre S101 sadece 1 Kg ağırlığında ve böylece 10,2 inçlik en hafif notebook oluyor. Temel olarak Intel Atom platformu kullanılıyor. Platform 1 GB sistem belleği, 16, 32 veya 64 GB'lık SSD ile genişletiliyor. İşletim sistemi olarak Windows XP Home ve Linux seçime sunulmuş. WLAN, Bluetooth, webcam, kart okuyucu ve 20 GB çevrimiçi depolama alanı da donanım yelpazesi arasında yer alıyor.

Asus Eee PC S101 Kasım başından itibaren Avrupa'da satışa sunulacak ve modele göre 610 ila 820 dolar arasında fiyatlandırılacak.

CHIP Online Yorumu:
Teknik veriler her mini-notebook fanının kalbini fethedecek nitelikte. Fakat fiyatın bu durumla uzaktan yakından hiçbir alakası yok. Pahalı S101'in piyasada talep görüp görmeyeceği tartışmaya açık. Zira ufak ebatlarının yanında fiyat da çok önemli. Fiyat böyle olunca tasarım ve kullanılabilirlik önemsiz hale gelebilir. Ayrıca 700 dolardan itibaren 15,4 inç olan ama çok daha yüksek performanslı notebook'ları da işin içine katarsak S101'in şansı daha da düşüyor.

Okuyucu Yorumları