Asus'tan 4K çözünürlükü masaüstü monitör!

Asus, üst seviye TV'lerin vazgeçilmezi 4K çözünürlüğü şimdiden PC'lere getirmeyi böyle başardı!

Asus'tan 4K masaüstü monitör!
4K çözünürlüklü 31.5 inç'lik Asus PQ321

Asus 31.5 inç'lik 4K masaüstü monitörünü ortaya çıkardı. 3840x2160 çözünürlük sunan Asus PQ321, IGZO teknolojisi sayesinde enerji tasarrufu ve ince bir tasarım sunabiliyor.

Asus'un yeni monitörünün her grafik kartının "harcı" olmadığının altını çizmek gerekiyor. Nvidia'nın GeForce 600 ailesinden AMD Radeon HD 6000 ve 7000 serilerine, HDMI ve DisplayPort üzerinden 4K çözünürlüğü elde etmeniz mümkün. En azından bu kartlar, 4K çözünürlüğünün bant genişliğinin altından kalkabilecek HDMI 1.4 ve DisplayPort 1.2'yi destekliyorlar. Bununla birlikte 60Hz tazeleme oranı yerine sadece 30Hz ile yetinmek durumunda kalabilirsiniz.

Entegre grafik çiplerinde durum biraz daha karışık. Intel'in şu anki HD 4000 grafik çipi, en son sürücülerle 4K'yı destekliyor, ancak sadece çift DisplayPort çıkışına sahip laptop ve anakartlarda. AMD'nin Trinity APU'larının teorik olarak 4K'yı desteklemesi gerekiyor, ancak AnandTech'in raporuna göre bu çipler 4K video çözümlemeyi ve 4K video çıkışını desteklemiyorlar. Dolayısıyla iyi bir 4K desteği için bir sonraki GPU neslini beklemeniz yerinde olacaktır.

4K monitörlerin önümüzdeki sene yaygınlaşması, onlara sunulan desteğin gelişmesi bekleniyor. Fiyatı henüz açıklanmayan monitör, ilk olarak Kuzey Amerika'da Haziran sonunda satışa sunulacak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

31.5 inç monitör fazla büyük değil mi? 23 inç kullanıyorum gözlerde bir süre sonra sulanma yapıyor.

60hz rahatsız edebiliyor..4k 30hz epic fail şimdilik

akıllı telefonlarda bile full hd ekran olduğuna göre bilgisayarlarda da 4k'nın olması gerekir tabi.

Yurtdışı fiyatı 3.499 $

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir