Atatürk Havalimanı'nda Conficker paniği

Conficker solucanı çirkin yüzünü göstermeye başladı; üstelik Atatürk Havalimanı'nda...

Conficker  Atatürk Havalimanı'nı felç etti

Atatürk Havalimanı'nın işletici firması TAV tarafından yapılan açıklamada, sık sık bahsettiğimiz Conficker adlı virüsün, geçtiğimiz Cuma günü Dış Hatlar Terminali'ndeki işlemlerde sorun yarattığı, bunun üzerine bilet ve bagaj işlemlerinin elle yapıldığı bildirildi.

Açıklamada, virüs nedeniyle 400'e yakın sistem merkezinde virüs temizlemesi yapıldığı ve işlemin devam ettiği ifade edilerek, "Bu problem nedeniyle SITA yetkililerinden alınan bilgiye göre SITA sistemlerinin kullanıldığı Los Angeles, Miami, Oslo, JFK, Orlando ve Bremen gibi önemli hava limanlarında sorun yaşanmıştır" denildi.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Yaratıcısı gurur duyuyordur. Belli oluyor havaalanlarının ne kadar güvensiz olduğu.

Havaalanı bilgisayarının windows ile çalışması hata zaten.Resmi kurumlar ve havaalanı gibi yerler linux kullanmalı.

Avast kullanmaya devam etsinler...

Türkiye'nin hali budur işte... Koskoca havalimanı, bırakın bir askeri olayı, ufak bir solucan gelince bile ne hale geliyor...

Linux veya Mac kullanılmalı.Linux bedava olduğunda göre.Tam gaz Linux.

Yaratıcısı gurur duyuyordur ama, aldığı ahlar ve üzerine geçen milyonlarca insanının kul hakkı, verdiği zararlar ... Sonu hüsran bu tip insanların... Zekasını insanlığın hizmetine kullanabilecekken, kötü yönde ve zarar vermek için kullanmak. Allah cezanızı verecek...

hiçbir sistem tamamen güvenli değildir bütün virus programları olsada

hiçbir sistem tamamen güvenli değildir bütün virus programları olsada

Lİnux kullansanız ne olacak sanki linuxu üretenlerde abd liler ve linuxun açık kaynak olduğuna bakmayın mutlaka sızarlar.

virüs başımıza çok iş açacak gbi ALLAH xp yi korusun

Linux gibi hiçbir devletin tekelinde olmayan, herkes tarafından geliştirilen, içinde ne olup bittiğini görebileceğimiz sağlam bir işletim sistemi varken windows kullanılırsa olacağı budur.

En fazla hack yapilan serverlerde nedense Linux bazli olanlar bir seyleri bilip bilmeden yazmak ne kadar kolay yol ya Linuxde virus yok ama hack yapilamaz diyede birseyde yok

"En fazla hack yapılan serverlarde nedense Linux bazli olanlar" denmiş...

Doğru...ama çarpıtılmış bir doğru...

Linux ve Unix serverlar'ın sayısı win$ tabanlı serverların sayısının 4 katı kadar.
%5 --> Linux ve unix,
%15 --> $win
varsayısmsal hacklenme oranları ile konuşacak olursak:
Yüzde olarak daha az hacklenmesine rağmen, hacklenen linux - unix server sayısı, win$ server sayısının 1.25 katı olacaktır.
Yani hacklenen her 75 win$ servera karşılık 100 *nix server hacklenmesine rağmen oransal olarak bakıldığında *nix serverların hacklenme oranı win$ serverların 3 te biri kadar olacaktır.

resmi kurumlar ve havalimanı gibi yerlerle ilgili benim büyük projelerim vardı. Ama kimse tarafından dinlenmedi nedense... çok kısaca basit olarak 2 kelimeyle şöyle söyleyim.. bu gibi yerler ana makinalarını (özel ve gizli bilgileri) sadece kendi aralarında net baqlantısı olmayan ortamdan paylasacak altyapı sayesinde ... ve sadece belli makineler nete çıkarak (nete çıkan makineler ağa bağlı deqıl) gerekli bilgi vs işlemi alıcak. sonra 256bit veya daha fazla bir şifreleme üzerinden ileticek.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play