Ateş tilkisi Firefox fazla ateşli çıktı!

Tarayıcı dünyasının yıldızı Firefox'un kötü bir yanı var: Ateş tilkisi gereğinden fazla ateşli çıktı

  • Ali Güngör
Firefox'ta RAM'in üzerine işlemci ve ısınma sorunu
Firefox'un eklenti çeşitliliğini seviyoruz ama hiç de kaynak dostu değil

Firefox kullanıcıları, internet tarayıcılarının RAM kullanımını abartmasına alıştı. Ancak bu soruna bir yenisi eklendi: Firefox'un bir CPU kullanımı sorunu var ve bu sorun ısınma sorunlarına da sebep oluyor. Bu soruna özellikle bazı dizüstü bilgisayarlarda ve netbooklarda rastlanıyor.

Mozilla destek sayfalarında konuyla ilgili "Firefox consumes a lot of CPU Resources" başlığı da yer alıyor. Bu sorunu yaşayanların şikayetleri gün geçtikçe artıyor. Firefox dosya indirirken, işlerken ve gösterirken işlemci gücünü abartı bir şekilde kullanabiliyor. Farklı dizüstü modelleri için şikayetleri görmek mümkün.

Mozilla destek sayfasında tavsiye edilen Flashblock eklentisiyle internet sayfalarındaki flash içeriğin seçilerek engellenmesi oluyor. Ancak flash internette önemli bir miktar içeriğin sergilenmesinde kullanılıyor ve bu tatmin edici bir çözüm değil...

Yüklü sayfalarda artan yük

Ultra inceler anlık işlemci kullanımı zıplamalarından muzdarip

Diğer tarayıcılardan daha fazla kaynak kullanan Firefox, özellikle zengin multimedya içerikle yüklü sayfalarda kaynak kullanımını daha da arttırıyor. İşlemci kullanımı devamlı olmasa da anlık zıplamalar yapıyor. Durum hem PC'lerde, hem Mac'lerde böyle.

Güçlü dizüstü bilgisayarlarda, özellikle de masaüstü bilgisayarlarda pek fark edilmese de bu durum işlemcileri nispeten zayıf olduğu için netbooklarda daha fark edilir bir hal alıyor. Özellikle de ince netbook modellerinde işlemci kullanımı zıplamaları kendisini ısınma olarak gösteriyor. Bir dizüstü bilgisayar olan Apple'ın inceliğiyle meşhur MacBook Air modelinde fark ediliyor.

Bu yüksek işlemci kullanımı ve ısınma yüzünden ultra ince dizüstü bilgisayarlarda ve netbooklarda Firefox yerine başka bir tarayıcı kullanmak daha iyi bir seçim olabilir. Siz de bu konudaki tecrübe ve görüşlerinizi, yaşadığınız sorunları veya bu tür bilgisayarlarda Firefox'ta sorun yaşamıyorsanız bunu forumda bizlerle paylaşın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

aynı internet sayfasında birden çok video izleyince çok ram kullanıyor (facebook gibi) videoları farklı farklı sayfalarda açarsanız daha az ram kullanıyor. zamanında 500'ü geçtiği için biliyorum :D

hemde ne yakıyor :D sanki kudankalmıslar :D

ewt bu sorun bende de var. örn flash yüklü bi sayfada işlemcinin sesi öle bi artıoki kafayı yedirtcek derecede. sanırım browser deiştirck gibiyim.

notebook bir yana desktop bilgisayarım zorlanıyor

İki 3 tane sekme açınca bilgisayar son nefesini vermeye hazırlanıyor..
İe7 kullanıyorum asla değiştirmem bundan sonra, birde opera kullanmaya başladım oda çok hızlı ve güzel

Şuan 7 tane sekme açık Windows7 kullanıyorum İşlemcim Core2Duo T6500 2.10 GHZ işlemcinin şuan görev yöneticisindeki rakamları aktarıyorum.

İşlemci kullanımı %2 ile 4 arasında gidip geliyor.
183 MB ram kullanıyor.

Tarayıcım Opera 10.01

Evet,bu sorunu bizzat ben de yaşıyorum.Pardus kullanıyorum ve masaüstümde CPU izleme monitörü kurulu.FireFox açık iken işlemci maksimum kapasitede çalışıyor.

Kullananlar işlemci silikonunu mutlaka yenilesinler, ayrıca işlemci fanını da kontrol edip bakımını yapsınlar..

Opera veya Googlium Chromium'u denemeyi düşünüyorum.

Aynen bende katılıyorum firefox çok fazla ram tüketiyor sırf bu yüzden denemediğim browser kalmadı orca browserdan tutun opera, google chorme, hepsini bir bir kurdum kullandım ama firefox kadar ihtiyaçlarımı karşılayan bir browser bulamadım ki bunların arasında en iyisi sanıyorum ki operaydı düşük sistem gereksinimleri oldukça tatmin ediciydi ama her güncellenmesinde problemle karşılaşdım.

Haydi Windows Internet Explorer 8'e!

Ya ben ne deyam bilgisiyarim giti servise.

Sorun firefox'dan çok sitelerdeki kompleks scriptlerle ilgili.Siteler hazırlanırken quad core 4ghz işlemciler yerine 1.6ghz işlemcilerle test edilse belki daha iyi olur.

google chrome :)

Ben de Firefox kullanıyorum fakat hiç bir sorunla karşılaşmadım şu güne kadar. RAM kullanmasının sebebi kullanıcının isteklerine daha çabuk cevap vermesi için kendini hazır tutmasıyla ilgili ki bu görevinide fazlasıyla yerine getiriyor. Bugüne dek açmaya çalıştığım sayfada eğer sorun yoksa bir kez dahi "sayfa görüntülenemiyor" tarzı bir uyarı almadım. Ayrıca şuan piyasadaki en kötü bilgisayarda bile 2 GB RAM var ve hala fazla RAM diyor insanlar anlamıyorum. 2 GB RAM'ı yiyecekmisiniz? Kullanılsın diye takıyorlar onları.

Bu arada Facebook'la ilgili bir yorum yapılmış. Onun Firefox ile ilgisi yok tamamen Facebook'tan kaynaklanan bir sorun. Farklı videolar açtıkça veyahut profilden profile dolandıkça Facebook linkleri sıfırlamaktansa birbirine eklediğinden fazla yük bindiriyor.

Sırf biraz kompleks bir flash oyun yüzünden firefox'u kullanmaya başladım. Ve artık bırakamıyorum.
Internet Explorer'da o flash oyunda mouse'um bile donarken, firefox'ta fırtınalar esiyor. E o zaman o kadarcık ısınma varsın olsun netbook'umda diyorum. Ki asıl benim netbook en çok Windows Media Player ile ısınıyor. O da yüksek çözünürlüklü divx kodunu işlemciye çözdürüp saniyede bilmem kaç kare ekrana yetiştirmeye çalışmasından.. Gerisi hikaye.

Mozilla'nın yıllardır açılış süresini kısaltmayı ve ram tüketimini azaltmayı akıl edemediğini düşünmüyorum. Muhakkak bir sebebi vardır. Tabii bu onları haklı çıkarmaz :)

Birgün herkes opera kullanacak :)

eğer uzun süre, ki bu süre 3-6 saat arası olabilir, firefox açık kalırsa 400 mb civarında rami kullanıyor. işlemcide aynı şekilde. kullanım kolaylığı yüzünden (alışkanlıkda denilebilir) bırakamıyorum.

ie8 hepsine yeter herkezede. ie9 daha süper olacak.

Evet şahsen bende böyle bir sorun yaşamaktayım özellikle download yaparken ve video izlerken notebook un fanında bir hızlanma oluyor.Ama pc nin işlemcisini vb. yakacak kadar değil elbette:D Firefox sürüm:3.5.2

Kimse Opera felan demesin boşuna Hem Opera Hem Mozilla açın ikisininde aynı anda ne kadar ram ve işlemciden yediğe bakın sonra yorum yapın..

Ben şahsen Firefox kullanıyorum fakat hangisi daha hızlı ve pcyi kasmıyo derseniz Google Chrome'yi öneririm.

firefox a tam destek kötülemek isteyenler kullanmasın onlar internet explorer a adevam etsinler

Flash ağırlıklı sitelerde Firefox'un biraz kastığı doğru, aynı siteyi IE de açsanız o da kasıyor. Chrome hala saçma javascript hataları vermeye devam etmekte...

adblock, weave ve binlerce diğer eklenti, ver elini özgürlük.
Firefox'a devam!

eklentiler olmasa hayatta kullanmam.bazen diyorum eskiden eklentimi vardı kullan chrome ama olmuyo işte :)) firefox a devam

evet firefox da böyle bir sorun var fakat flash ları kapatınca sorun ortadan kalkıyor aslında çokda iyi oldu diyebilirim bazı sayfalar flash olayını fazla abartıyor bu şekilde hiç değilse gereksiz reklam içeriklerinden ve fazla kota kullanımında uzaklaşmış oluyoruz gerektiğinde izlemek istediğin flash a tıkla gene seyret özgürlük için firefox ve pardus

Sen de yorum yaz