ATI Mobility Radeon HD 3000 serisi duyuruldu

AMD dizüstü bilgisayarlar için ürettiği ATI Mobility Radeon HD 3000 serisini duyurdu.

AMD yaptığı bir açıklamada, dizüstü bilgisayarlarda yüksek çözünürlüklü oyun ve videoyu mümkün kılan yeni bir harici görüntü işlemcisi ailesi olan Mobility Radeon™ HD 3000 serisini duyurdu. İlk ürünler, ATI Mobility Radeon™ HD 3400 serisi ve ATI Mobility Radeon™ HD 3600 serisinden oluşuyor. ATI Mobility Radeon HD 3000 serisi, dizüstü kullanıcılarının, gerek iş gerek eğlence için en zorlu taleplerini bile yerine getirerek, HD'nin tüm gücünden yararlanabilmesini sağlıyor. Endüstri standardı son teknolojileri içeren ATI Mobility Radeon HD 3000 serisi, AMD'nin yakında piyasaya çıkacak "Puma" kod adlı yeni dizüstü platformunda en iyi sonuçları vermek için geliştirilmiş.

"AMD'nin ATI Mobility Radeon HD 3000 serisi, müşterilerimize şimdiye kadarki en zengin özellikli dizüstü görüntü çözümünü sunarak teknolojideki liderliğimizi kanıtlıyor" diyen AMD Görüntü Ürünleri Grubu Pazarlama Başkan Yardımcısı Matt Skynner, şöyle devam etti: "ATI Mobility Radeon HD 3000 serisi, dizüstü bilgisayarlara, Microsoft® DirectX® 10.1 ve PCI Express® 2.0 desteğiyle en yeni endüstri standardı teknoloji iyileştirmelerini getiriyor. Ayrıca, AMD, tümleşik DisplayPort™ bağlantısı sunan ilk şirket. Bu yeni görüntü işlemcileri, Asus gibi dizüstü üreticilerine yeni nesil görüntü kalitesiyle düşük enerji tüketimini bir arada sunan olağanüstü özelliklere sahip yeni çözümler üretme fırsatı veriyor."

Bu yıl Las Vegas'ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Şovu (CES) kapsamında AMD, kod adı "Puma" olan yeni dizüstü platformunu tanıttı. "Puma" platformunda ATI Mobility Radeon HD 3800 serisi ekran kartları ile birlikte AMD Turion Ultra dizüstü işlemcileri ve yeni AMD RS780 yongaseti güçlü ve enerji tasarruflu mobilite sağlıyor. AMD, "Puma" platformunu 2008'in ikinci çeyreğinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Bası bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

amd teknolojik olarak nvidianın önüne geçmiş

Güzel haber ama maalesef dizüstü bilgisayarımı değiştirecek kadar param yok.

teknolojik olarak geçmiş ama performans için aynı şeyi söyleyemeceğim

2000 yılında hatırlıyor elimizde k6 amd işlemcimiz vardı. mecidiyeköyde ona uygun anakart bulamıyorduk. firmalara gittiğimizde ismini yazıyorlardı özel olarak kesin alacaksanız getirtelim diyorlardı. o zamanlarda nvidia esamesi okunmuyordu. 3dfx firması grafik gurusuydu. zamanla şartlar değişti öyle bir rekabet başladı ki 100 er artan işlemci hızları 500 er artmaya başladı ve piyasada 2 oyuncu kapışmaya başladılar: intel ve amd. amd çok güçlendi çok iy işlemciler çıkardı. işlemcilerin fiyatları düştü, nvidia 3dfx i satın aldı, amd ise daha güçlü konuma gelmek için ati yi satın aldı son yıllarda. amd çok iyi bir çalışma sergiliyor.. performans olarak çok iyi bir konumda şu anda. işte strateji ve performans diye ben buna derim. her iki alanda da intel ve nvidia yı sallıyor.

OBA yazmış: (10.01.2008 11:14:23)

amd teknolojik olarak nvidianın önüne geçmiş


Nerden buluyosun böyle espirileri oba ya.. Koptum yine.. :)

OBA yazmış: (10.01.2008 11:14:23)
amd teknolojik olarak nvidianın önüne geçmiş

ati onceleri bi ara gecebiliodu nvidia'yı, ama ozellikle amdye gectikten sora baya bi gerieleme yasadı. hele nvidia 8800leriyle ve yeni cıkaracagı geforce 9 serisi kartlarıyla iyice arayı acmakta. bence cok iyi bi gelisme yapmaları lazım artık nvidiayı yakalamak icin, oyunlarda testlerde nvidia kartların performans üstünlügü acıkca ortada, ati kartların tek avantajı fiyatlarının daha makul olması, e onuda performanstaki düsüs kapatıo maalesef...

mobility x2500ü kullanıyorm şu an...gayet güzel performansı ama bazı oyunlar baştan "mobility" olduğu için sorun çıkartabiliyor...Ama gene de ati derim...

AMD gelişmeye devam ediyor....Güzel bir tasarım...Ama performans için bişey söyliyemeyeceğim..

Güzel haber ama dizüstü bilg. için üretilen ekran kartlarını neden satın alıp dizüstü bilgisayarlarımızı upgrade edemiyoruz ? Biliyorsunuz aldığımız bir dizüstüne en az 1,500 ytl para ödüyoruz. Performans arttırımı için ram'i yükseltiyoruz. Hdd yi yükseltiyoruz fakat ekran kartını neden yükseltemiyoruz ?

diz üstü bilgisayarlar ne kadar gelişsede oyun bakımından masa üstü bilgisayarların yerini tutmuyor.Ati şimdilik öne çıkmış gözüküyor bu atağı ile nvidianın cevabı ne olacak bakalım

bir de benchmarkları gördem daha güzel olacak

@elazigli
ben sadece oyunlarda kaç fps aldığına bakmıyorum içerdiği teknolojiyede bakıyorum.nvidianın vc1 kodlaması yok ve hd filmlerde işlemciyi yanlız bırakıyor. ayrıca ati 55nm iken nvidia 65nm de üretiliyor ve aralarında enerji tüketimi konusunda da farklılıklar var ve bu dizüstünde son derece önemli. son olarakda atilerde dx10.1 desteği mevcut ve nvidianın şuan hiç modeli desteklemiyor. Bütün bunları bazıları espiri sansada gerçekler farklı.

Güzel haber. Dizüstü platformunda AMD'nin yeni "Puma" platformunu ve bu 3000 serisi ekran kartlarını çıkartması sevindirici. Zaten ortalıkta neredeyse AMD işlemcili dizüstü pc yok. Bunlar piyasaya çıkınca sayılarının artacağına eminim.

arkadaşlar 2 buçuk milyara 8600 lü lap top aldım crysis en düşük ayarda bile can çekişiyor 2.4 intel işlemci 2 gb ram ademek oyun için en iiyisi masa üstü

uamarım bir hayal kırıklığı daha olmaz

amd yine yaptı yapacağını bakalım bu karşılık intel den ne gelecek önümüzdeki zamanlarda ortalık akrışacağa benziyor ..

intelden şaşmam

Ben de atiden şaşmam. Long Live AMD-ATI

ıntelden sasmayın

Amd Teknolojik olarak nvidia yı geçti daha ii işler çıkardı

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play