ATI R600'de GDDR-4 Bellek Modülleri

Piaysaya rakibinden geç çıkan R600 bunun faydalarını görmeye başlıyor.Bunlardan biri de GDDR-4.

Hatırlarsanız Ekim ayında Samsung GDDR-4'ün ortalığı kasıp kavuracağından bahsediyordu.
Fakat Samsung'un bu konuda tökezlemesi ile ilgili haberlerin piyasada dolaşmasından sonra firmalar tonlarca doları alternatif teknolojilere yatırmak zorunda kalmışlardı.


Nihayetinde nVidia G80 ile GDDR-3 hafıza modüllerini kullanmaya karar verdi.Bu gelişmelere rağmen DAAMIT, GDDR-4 (Pele) ve GDDR-3 (UFO) hafıza modülleri geliştirmeye devam etti ve markete girmekte geç kalan ATI'a uyarlama yaptı. Böylece AMD GDDR-4 ile gidilmesi konusunda yeşil ışık yaktı.


Karar alındıktan sonra hafıza yerleşim biçiminde değişiklik olmazken GPU'da da değişiklik olmadı. Zaten hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz günlerde yonganın 45 derce döndürülmüş olduğunu belirtmiştik. Bu arda yonganın medyaya sızan resmi çalışmaktan uzak sadece mekanik örnek.


Şu anda ATI R600'ü taşıyacak olan kartların biçimi DVI-DIN-DVI adında, fakat aldığımız duyumlara göre bu yapı G80 gibi DIN-DVI-DVI biçimi yönünde bir değişime uğrayabilir ve PCB (Board) üzerinde bir HD girişi yer alabilir.


CHIP Online'a göre:

R600 belki de G80'den geç çıkmasının avantajını yaşıyor diyebiliriz.Fakat bu olay da PS3 ile XBOX360 olayına dönebilir.Hatırlarsınız XBOX360 PS3'ten tam bir yıl önce çıkmıştı ve PS3'ün gecikmesi Microsoft'un ekmeğine adeta yağ sürmüştü.Eğer ATI R600 de bu denli bir süre gecikirse nVidia'nın ekmeğine yağ sürebilir.

Recep Baltaş

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir