Ekran kartınızdan en yüksek performansı alın!

CHIP Online ekran kartı sürücülerinizi doğru bir şekilde optimize etmenin yolunu gösteriyor.

ATI: Performans tuşuna basma vakti geldi

ATI: Performans tuşuna basma vakti geldi
CCC: Burada tüm önemli ince ayarları yapabiliyorsunuz.

ATI de bir ayarlama menüsü sunuyor ve bunu "Catalyst Control Center" kısaca CCC olarak adlandırıyor. Burada performans ve kalite ayarlarının dışında farklı ayarlar da yapılabiliyor.

Sürücüyü kurarken "Catalyst Control Center" arayüzünün de yüklenmesine dikkat edin. ATI, sürücüyü bu menü olmadan da sunuyor. CCC olmazsa birçok ince ayar imkânından yararlanamazsınız. Bunun dışında Microsoft'un .NET Frameworks yazılımını da kurmalısınız, zira CCC buna ihtiyaç duyuyor.

Temel veya gelişmiş
Masaüstünde sağ tıklayarak CCC'yi açın. İlk açılışta temel veya gelişmiş menüler arasında seçim yapmanız istenecek. Bizim tavsiyelerimizi uygulamak için gelişmiş (Advanced) menüleri seçin; ancak burada sürücünün sunduğu tüm ayarlama imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Turbo 3D-Menü
Performans vidasını çevirmek için "3D" alt menüsüne girin ve Anti-Aliasing, Anisotropic Filter ve Mipmap Detail Level gibi terimlerin bulunduğu yere gelin. "Application controlled" (Uygulama kontrollü) yazısının yanındaki tiki kaldırın ve her şeyden önce Anti-Aliasing değerini düşürün; bu özellik, ekran kartınızın gücünü büyük ölçüde sömürür, zira kenarları yumuşatıp 3D nesnelerin daha yuvarlak gözükmesini sağlar. Anisotropic Filter bir sahnenin netlik derinliğini ve böylece uzaktaki bir dokunun çözünürlük aralığını tanımlar. Eğer uzak görüş açılarının bulunduğu bir oyun bölümünde donma veya takılmalar oluyorsa bu değeri düşürün. Mip-Mapping ise doku ölçekleme alanında kullanılan bir terimdir; kullanılan doku bir kare içinde azalan çözünürlüklerle gittikçe daha ufak gösterilir. Böylece bu doku çok daha fazla grafik belleğine ihtiyaç duyar ama bellek bant genişliğini muhafaza eder. 128 MB'dan daha az grafik belleğiniz varsa ve buna rağmen güncel oyunları oynamak istiyorsanız Mipmapping'i kapatın. Bu kısımda daha fazla ayarlama yapmaya gerek yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

ATITool'un kullanımı ve optimal ayarların yapılışını da keşke belirtseydiniz.

ben rivatuner kullanıyorum, ama en yakın zamanda atitool programını deneyeceğim.

Sadece programlarla fazla bir gelişim olmuyor.Biraz para varsa yeni ve iyi bir ekran kartı almak en iyi çözüm.Birde ATI ekran kartı varsa crossfire yapılabilinir.O zaman harika sonuçlar elde edliyor.Ben ATITools programını kullandım.İyi bir program , işinizi fazlasıyla görür..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

ben Windows XP için ATI Catalyst indirdim kurdum ve atinin CCC gitti ..
ne yapmalıyım .. geri cd sini takıp yükleyimmi yoksa yapabilecek birşey var mı ..

Süper bilgi bi oyunda gerçektende işime yaradı :D

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

bn vista sp1 çıktığında kurdum ve söylendiği gibi 'dxdiag' yazdığımda direct x sürümü 10 olarak görünüyor... ne yapmalıyım.?

ATI TOOL ati markalı e-kartları içindir,RivaTuner nVidia için.İsteyen istediğini kullanamaz.

nasıl ayarlama yapılıyor bu ? bende ekran kartı mevcut ama nasıl değerleri doğru ayarlıcam ki? nerden

"Anisotropic Filter" bölümünü "off" mu yapicam yoksa degerini en yüksegemi getirecegim ? anlamadim...

güzel bi paylaşım olmuş ama neden sadece ingilizce terimler kullanılmış benim driver ım tr ve burda denilenleri tam anlamıyla anlayamadım

cok tessekkur ederım elınıze saglık cok ısıme yaradı oyunda 15 fps den 60 fps ye kadar performansı yukseltım cok saolun

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir