ATM hack: Windows XP'li banka vurgunu

Bankamatiklerdeki virüs terörü büyüyor: Virüsten etkilenen cihazların ortak noktası ise Windows XP!

ATM hack: Windows XP'li banka vurgunu
ATM'lerin güvenliği tehlike altında

Size geçtiğimiz haftalarda bankaların para çekme cihazlarına bulaşan ve kullanıcıların şifrelerini çalan bir Truva atından bahsetmiştik. Konuyu inceleyen SpiderLabs adlı güvenlik firması konuyla ilgili ilk tespitlerin son derece kısıtlı olduğu ve sorunun göründüğünden çok daha ciddi olduğunu ortaya koydu.

Daha önce sadece ATM'lere fiziksel erişim ile bu virüslerin yüklenebildiği düşünüyordu. SpiderLabs virüslerin başka yöntemlerle de bulaşabileceğini belirledi. Her hangi bir ağa bağlı olan ATM cihazlarına virüs bulaşabiliyor ve bir işlem yapıldığı sırada hem kullanıcının tüm bilgilerini ve şifresini kendisine kopyalayabiliyor. Ayrıca virüs sadece bir tek ATM modelini değil, farklı üreticilere ait cihazları da etkileyebiliyor. Fakat hepsinin ortak özelliği Windows XP işletim sistemine sahip olması.

Daha sonra özel hazırlanmış bir bankamatik kartı ile cihazı kullanan kişiler tüm depolanmış verileri kendi kartlarına kopyalamakla kalmıyorlar, dilerlerse o an ATM'deki tüm parayı da bir kere de çekebiliyorlar. Ayrıca bu kart cihaza virüs yükleyebiliyor ve ya isterse virüsü de silebiliyor. Son olarak sadece Rusya merkezli olduğu sanılan bu virüsün doğu Avrupa'da farklı ülkelerde de ortaya çıktığı tespit edildi. Uzmanlar, virüsün yazarlarının bu "ürünlerini" diğer suç örgütlerine de sattıklarından şüpheleniyorlar.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Allah korkusu olmayandan herşeyi beklemek mümkün.

xp değil windows 7 kursalar yine girer bu virüs.xp ile ne alakası var?

bu ne şimdi.
teknoloji beraberinde sorunlarıda getiriyor.
sanırım tekrar geçmişde olduğu gibi kağıt üzerinden işleri yapmaya başlayacaz.

Hepimiz biliyoruz yada başka bir deyişle kabul ediyoruzki windows xp işletim sistemi her ne kadar sağlam bir işletim sistemi olsa da artık miadını doldurmuş durumda.Her bilgisayarı olan bu işletim sisteminin içini dışını adı gibi ezberledi.Yazılımın açıklarıda ortaya çıkınca hackerler bu işletim sistemi için virüs yazmakta zorlanmaz hale geldiler.Piyasa da çeşit çeşit xp var.Bu nedenle xp içinden atm sızmak çok zor olmuyor.
Bence artık bankalar windowsu bir kenara bırakıp linux tabanlı açık kaynak yazılımlarına yönelmeliler.Örneğim Ubuntu,Fedora Pardus,Suse gibi yazılımlar ile çalıştırılmalı atmler.Böylece virüs olayıda ortadan kalkar,tabii bir oranda.Ne de olsa yazılan her işletim sisteminin insan yapısı olduğunu ve mutlaka açıklarının olacağını ve bilgisayar programcılığının da böyle hızlıbir şekilde ,herkesin öğreneceği kapasitelere inmesinden sonra çok güvenli diye bileceğimiz işletim sistemleri hazırlamak zor olacaktır.Bu nedenlede antivirüs yazan şirketler atm için özel programlar hazırlamalı ve sistemler bu güvenlik yazılımları ile korunmalıdır.Şimdilik başka çare yok.
Bir de yeni hazırlanan işletim sistemleri test edilsin diye çok fazla kişiye verilmemeli.Yoksa daha piyasa çıkmadan işletim sistemimin açıkları ortaya çıkarılıyor ve sistemin şifreleri kolay bir şekilde kırılıyor.Tıpkı vista ve windows 7 işletim sistemlerinde olduğu gibi.

W7 arifesinde vistanın adı anmaz. XP ye vurabildiğin kadar. Sanki XP yi darma duman edecek virüs w7 dinleyecek.

ATM lere de Linux yükleme zamanı gelmiş:D:D:D

Artık sonu geliyo xp nin bırakında olsun..

oh oh süper, ATM lerin %80inde windows XP kullanılıyor aklı güvenlik duvarının arkasında olanların ağzının suyu akmıştır.

Nerde pislik orda ya Rusya vardır ya da Amerika. Hackerlığı ve warezciliği sektör haline getirmişler artık.

Bu bankacalık sektörüde windozun güvenilmez olduğunu bile bile hala kullanmaya devam ediyor.Unix kurun hem siz rahat edin hemde müşteriler rahat etsin.Bence Garanti şubelerinin atm lerinde de xp yüklü haberiniz olsun.Zaten işlem yaparken çıkan seslerden kendini gösteriyor !!

Bu virüsü yazan kişi ATM'lerin XP altında çalışan yazılımlarını iyi tanıyor olmalı yani bu kişinin aynı sektörden olma olasılığı yüksek. İyi bir hacker olsanız dahi kullanılan yazılımı inceleme fırsatı bulmadan, açıklarını yakalamadan virüs yazamazsınız.

işte vurgun diye buna derim. Adamlar ,işini iyi yapmış Evet kanuna aykırı ve kesinlikle etik değil ancak kabul etmek lazım ki etkileyici..

.D

Bankaların suçuda var bu işte. Daha güvenli Linux sistemi varken niye windows kullanıyorlar...

bu bankaların yerinde olsam kendim linux geliştiririm onu kullanırım bizim ordumuzun yaptığı gibi o zaman kolay kolay bişey olmaz

he he olaya bak yahu mıcrosoft , xp öldü derken boyle haberler cıkmaya basladı yenı ısletım sıstemıne kacar artık herkez baksana yıllardır saglam dı acıklar kapanıyordu win 7 cıkınca bankaların bıle guvenlık agı xp yuzunden coktu vah vah

xp nin devri bitti demiş bazı arkadaşlar ama
bu tür cihazlar için xp çok eski bir sistem değil..
çoğu bankamatik xp den çok daha eski sistemler kullanıyordur.
bence xp yeni yaygınlaşmaya başlamıştı..
yani vista veya win7 ye geçiş bu tür cihazlar için yakın zamanda mümkün değil.. en iyi çözüm unix veya linux..

helal olsun ne diyelim yaptıkları tabiki suç ama adamlar tüm parayı çekebiliyor buda bankamatiklerin tam güvenli olmadığını gösteriyor. ee bankalarda kaşınıyo o kadar para koyuyosunuz kullanana kullana neredeyse 10 yıllık işletim sistemi kullanıyosunuz yuh artık

kullanmasınlar xp kardesım :D gunumz etknolojisine ayak uydurma cabasına noooldu ??

artık yuh yaaa. xp yi kullanacaklar tabi ben bi ara para koyarken makineye win 95 kullanan atm leri bile gördüm.

hay linuxunuza emi. Ne linuxmuş yaw
Sanki Dünyayı Linux kurtaracak

O kadar para kazanıyorlar yazdırsınlar kendi işletim sistemlerini

Sorun xp değil, Sonuçta o banka matik teki programların hatası. kartı tak bilgileri al. bu xp işi değilki. mac olsa nolur linux olsa nolur. o banka matik programı bu tür hatalara açıksa xp ne yapsın. [UMUT KARAKOÇ]

infoman çok haklı sankli Linux çok üst düzey uzay teknolojisine sahip bir işletim sistemi de.

Xp bahane, amaçları xpyi sildirip yeni çıkan windows 7 sattırmak,
yani bunu anlamamak için kör olmak lazım.
Üzerine basa basa xp yüzünden denmesinin sebebi bu :)

Bu tarz sistemlerde embedded yani gömülü işletim sistemleri olur bildiğimiz xp deil o temel kodlar aynı ama biraz daha değişik ve win vista ve win7nin embeddedleri yok bildiğim kadarıyla .Ayrıca söylendiği gibi unix çekirdeği veya linux daha sağlıklı olur ama böyle adamlar kolay pes etmiyorlar.herşeyin hilesi hurdası oluyor.

Saçmalık Alakadı yok Tüm İşletim systemLerinden Yapıla bilir Bu . Önemli Olan DosLarın Veri Kodlarını bula bilmek . Windows7 Erişim Kodlarını Bulundugu zaman xp de yapıyan kopyalama ( Klonlama ) Denilen Olay Trojan ( Siber ) Saldırı'dır . Klegor denilen Bi Program İçerisinde Bulunan Özellikler değiştirilerek Bu tür Suçlar işleniyor .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir