ATM soyguncularına inanılmaz önlem...

ATM dolandırıcıları artık çok güçlü bir savunma ile karşılaşacak; ATM'ler saldırmaya başlayacak...

ATM soyguncularına inanılmaz önlem...
Güney Afrika'da ATM'ler çok sık soyuluyor

Güney Afrika'da ATM'ler biber spreyi sıkabilecek ekipmanla donatılıyor. Hırsızları savmak için tasarlanan mekanizmanın, masum kullanıcıları da kazayla vurması mümkün.

Kameraları kullanan kontrol mekanizması, kart girişlerinin kurcalanıp kurcalanmadığına bakıyor. Kart girişleri kurcalanıyorsa bir diğer cihaz biber spreyini sıkıyor. Bu da polisler olay mahalline gelene kadar şüpheliyi oyalıyor. Biber spreyinin etkisi 30 ila 45 dakika sürüyor. Daha sonrasında azalsa da uzun süre etkisi devam ediyor.

Süreç, en azından teoride bu şekilde işliyor. Pratikte ise bu işin bu kadar kolay olmadığı ortaya çıktı. ATM üzerinde çalışan üç teknisyen biber spreyine maruz kaldı ve tıbbi müdahale görmeleri gerekti. O esnada orada müşteri bulunmamasına karşın, spreyin etkisi ATM'nin yakınında bulunan alışveriş merkezine kadar ulaştı. Gariban teknisyenler dışında etkilenen olmadı.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

türk insanını biber gazı ile durmaz

bence alev püskürtmeli :D

Biraz saçma olmuş.Atm'den zincirler çıkıp hırsızın etrafını sarıp yakayabilir bence :D (çok mu abarttım)

ya çok güldüm; iki yukarıdaki arkadaşın yorumu tam bize göre.. bunların ülkemize gelecek modelleri alev püskürtmeli.. bizim atm fareleri ancak böyle durur.. :)

adamda maske ile soyarsa nolcak

Maske denen bir şey var "minareyi çalmak isteyen kılıfını hazırlar." Bence daha iyi fikir,boksör eldivenli mekanik kollu yumruk yapsınlar "kurcalama lan oramı buramı desin" digital kayıttaki ses sonrasında gümmm ;sağ kloşe bitti... :)

bu işler boş banka kart verirken karta müşterinin fotograf bilgileride yüklensin kameradan eşleşme olursa şifre girmesine izin versin bankamatik yoksa bibermiş alevmiş bunlar kesmez türk insanını ilk 3 kişiyi durdurur sonraki maskeli ve yangın elbiseli gelip soyar talan eder makinayı ha bide hırsızı durdurmak istiyorsan kırılmaz camlı oda yapacaksın kapı otomatik kitlenecek

"bu işler boş banka kart verirken karta müşterinin fotograf bilgileride yüklensin kameradan eşleşme olursa şifre girmesine izin versin bankamatik yoksa bibermiş alevmiş bunlar kesmez türk insanını ilk 3 kişiyi durdurur sonraki maskeli ve yangın elbiseli gelip soyar talan eder makinayı ha bide hırsızı durdurmak istiyorsan kırılmaz camlı oda yapacaksın kapı otomatik kitlenecek"

çok iyi fikir aklıma yattı tebrikler

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir