Eski bombalar ve yeni süper bilgisayarlar...

Hayatımız bir süper bilgisayarın ellerine emanet: IBM RoadRunner ve nükleer tehdit üzerine...

Uç uca eklersen maliyet 130 milyar dolar

Uç uca eklersen maliyet 130 milyar dolar
Bütün parçaları birbirine bağlayan bir kablo cehennemi

İşin bellek yönüne gelince, şimdilik gecikmeleri cache belleklerle çözen donanımcılar bu yolun da sonuna gelmiş durumda. DRAM yoğunluğu artarken hız uygun artmadığı için şimdilerde paralel kullanım stratejilerine yönelmiş durumdalar. Bu gecikme, yani latency'nin aşılması için 128 bit sisteme geçilmesi de gerekiyor. Biz masaüstünde 64 bit'e yeni alışırken, süper bilgisayarların ihtiyaçları çok daha hızlı ilerliyor.

Bu kadar büyük sistemlerde veriyi parçalar arasında aktarmak, sistemi bütün olarak çalıştırmak inanılmaz bir sorun oluşturuyor. Henüz ihtiyaç duyulan hızda veri iletimi sağlanamadı. HP labaratuarlarında bu soruna bir çözüm üzerinde çalışıyorlar. Henüz yeni olan araştırmalar, fiber optik yardımıyla ışık hızında veri iletimi üzerinde sürüyor. Bilgisayarın, hatta işlemcinin içindeki veri iletimi bile bu şekilde olacak.

Bu veri iletişim hızına ihtiyaç duyulmasının sebebini biraz daha iyi açıklayalım. Paralel hesap yapılırken her işlemciye veri dağıtılır . Bu tekniğin sorunu ise cevabı birbirine bağlı problemler zincirinden kaynaklanır. Nükleer bir bombadaki bir parçanın paslanmasıyla havadaki değişim, yağmur, toz ve benzeri etkenler aynı anda ve birbirleri üzerindeki etkileri hesaba katılarak hesaplanmak zorundadır. Farklı işlemcilerdeki işlem sonuçları, gereken yere gidip hesaba katılmak zorundadır. Burada da önemli olan işlemci gücü değil, veri aktarım hızıdır. İyi bir mimari bu sorunu azaltır.

Sonuç itibariyle ağ hızı, depolama ve bellek problemleri söz konusu. Paylaşılan bu ortak kaynaklar gelişmeden exaflop hızına erişmek mümkün değil. Bin tane RoadRunner'ı birbirine bağlamakla iş çözülmüyor kısacası. Hem bu hiçbir işe yaramıyor, hem debin tane RoadRunner'ın maliyeti düz hesapla 130 milyar dolar olurdu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

SSD harddiskler bir gelişse; DDR2 hatta DDR3 ramlerlede cache olarak SSD harddiskleri destekledik mi o zaman görün hızı. veri yolları bakır'dan olacağına daha süper bir iletkenden yapılsa iç dirençten kaynaklanan akım kayıpları azalır. yüksek hızlara çıkmak hayal olmaz belki gerçek olur. Bir kaç yıl + teknoloji ve sermayeye ihtiyaç var.

süper bi yazı olmuş teşekkürler :)

Çok güzel bir makale olmuş. Tebrikler. Teşekkürler.

Ben anlayamadım bu bilgisayarda 13.464 çekirdek mi 130.464 çekirdek mi var?

Yeni nükleer silaha HAYIR, önce eskileri kullansınlar. :D

umarımki nükleer patlama görüntüleri call of duty 4 - world in conflict gibi oyunların dışında gözükmez :P

yakında 10 yasındakı cocuk elındekı cep bılgısayarında bı işi yapabılecek duruma gelir sız kafanıza takmayın... :)

Dünyanın bilinen en güçlü silahı H.A.A.R.P. tır.Antenleri ile istenen bölge imha edilebilir.Zaten araştırıldımı insanın tüylerini diken diken etmeye yeter.

2. sayfa ve devamına firefox ve IE'da erişim sağlayamadım

H.A.A.R.P hakkında bir sürü komplo teorisi ortaya atılıyor. Ama böyle bir gücün ne doğuracağını A.B.D bile bilmiyor

er veya geç zaten öyle veya böyle herkes bir şekilde ölür. bu teknolojilerden uzak durarak sahip olanların kölesi olmak yüce Türk milletine yakışmaz. başkasının kölesi bir millet olmaktansa yer yüzünden silinsin daha iyi. teknolojinin ilerlemesi tüm insanliğin menfatine. adalet, paylaşım, eşitlik, güvenlik, huzur, refah istikrar v.s. ve tanrıya!!! daha çok yaklaşmak için şart.

O Süper hızlı bilgisayarlarda oyun oynamak isterdim :D.En çokda görüntü kalitesini merak ediyorum :)

hep bu iran göze batıyor, burnumuzun dibindeki israil, abd, avrupa ülkeleri, rusya, bunlarda nükleer silah yok mu sanıyoruz.

Atom bombasını ilk bulan ABD topluma hizmet için bulmadı heralde japonyaya da yanlışla atıp insanları öldürdüler şimdide silahsızlanalım kendilerini denetleyen kimse yok söz konusu iran olunca yasak yutmazlar helal olsun İran a adamlardaki kendine güvenin 100 de 1 i bizde olsa 3 kıta da söz sahibi olurduk

konumumuz geregi en üstün durumda olmamız gerekirken en acınacak durumda olan da biziz ülkeler atom a karşılar ama neden çünkü kimse kendinden daha güçlü kimseyi istemedigi için şuan dünayada göz önünde olupta nüklüer silahı olmayan ülke neredeyse yok gibi

Kendilerinde olunca iyi baskasinda olunca terörist kisaca anlayislari bu sekilde

Gerçekten doyurucu bir yazı olmuş. Chip dergisini bu tür makalelerinden dolayı tebrik ederim. Son zamanlarda gerçekten doyurucu yazılar yayınlıyorsunuz. bu tür yazılara da ucuz espri içeren yorumlar yazmak biraz haksızlık oluyor..

amerika kullanıyorsa sen niye kullanmıycan

ülke savunması için

rusyada şuan 16.000 nükleer füze mevcut

sovyetlerde öyleydi halk açtı ama yine savunma sanayisine para yatırıyorlardı

butun yaziyi okumama ragmen tam olarak, atomun neyini olctugunu anliyamadim, bir bilgisayarin yaptigi islemler bellidir, napiyor atomun icine mi giriyor, atomu patlatip bunu o siradami atomu test ettiriyorlar>>..

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir