Audi'den "sürücüsüz" devrim!

Audi RS7 Concept sürücüsüz olarak limitleri zorladı.

Audi'den "sürücüsüz" devrim!

Audi'nin geliştirdiği RS7 Concept, Almanya'da DTM Sezon Finali öncesinde Formula 1 yarışlarının da yapıldığı Hockenheim Pisti'ni, sürücüsüz bir şekilde yarış hızında kat ederek devrim niteliğinde bir başarıya imza attı.

Otomobillerin ilk kez yaygın olarak kullanılmaya başladığı 1900'lü yılların başından itibaren insanoğlunun en büyük hayallerinden biri olan sürücüsüz otomobiller dönemine bir adım daha yaklaşıldı. Audi mühendisleri tarafından geliştirilen RS 7 model bir Audi Konsepti, Almanya'nın ünlü yarış pisti Hockenheim'de, sürücüsüz bir şekilde, bir tur tamamlamayı başardı.

19 Ekim'de Alman DTM Yarışları'nın sezon finali öncesinde piste çıkan RS7, 4.5 kilometre uzunluğunda ve 17 virajın bulunduğu ünlü pisti, 2 dakika 10 saniyede tamamladı. Pistin tur rekoru, 1 dakika 13 saniye ile ünlü Finli pilot Kimi Raikonen'e ait. 560 HP gücünde ve azami hızı saatte 305 kilometre olan, Audi RS7 zaman zaman saatte 240 kilometre hıza da çıkabildi.

GPS ve 3 Boyutlu Kameralar

Sürücüsüz RS 7'nin görünüş olarak seri üretim modelinden bir farkı bulunmuyor. 5 kapılı aracın sadece elektromekanik direksiyonu, freni ve gazı ile 8 ileri tiptronic şanzımanı otomatik olarak kontrol ediliyor. Sürücüsüz RS7, pistteyken rotasını GPS ile belirliyor. Uydudan gelen GPS verileri, aracın ön ve arkasında yer alan 3 Boyutlu kameralar tarafından elde edilen veriler ile karşılaştırılıyor. Bilgisayar sistemi de bu bilgileri işleyerek, birkaç santimetre yanılma ile aracı rotasında tutuyor.

Audi hali hazırda, A6 ve A7 Sportback üretim modellerinde, sürücüsüz sürüşe temel olan Audi Side Assist (Kör nokta belirleme asistanı), Audi Lane Assist (Şerit Takip Asistanı) ve Pre Sense gibi teknolojileri kullanıyor.

Audi'nin sürücüsüz otomobil deneyimini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Içinde ben olmayacaksam ne ise yarayacak bu ? Boş pistte kolay gerçek hayatta türkiyede günde 10 kaza yapar

Bu almanlar iyi insanlar amma velakin dilleri çok kaba yaaaaa :-p

Audi`ye araba yapmayı ben öğrettim, elimde büyüdü kerata!

bu otomobillerin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum çünkü trafik polisine aşırı hızdan yakalandığımda suçu kimin üzerine atacağım belli!

yakın bir gelecekte hatalı sollama ya da kırmızı ışılkta geçme durumları ortadan kalkacak. bizim apaçi gençliği çok üzülecek bu durum için.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir