Avatar filmi gerçek oluyor!

Avatar sadece 3D teknolojisi ile değil, fikriyle de büyülemişti. İşte o fikir şimdi gerçek olabilir!

Burak Öztürk

James Cameron'un 2009 yapımı Avatar filminden etkilenen Pentagon, bu bilim kurgu filmini gerçek yapmak istiyor. Sadece filmi için 235 Milyon dolar harcansa da, Pentagon projeyi 7 Milyon dolara mal edeceğini hesaplıyor.

Proje hakkında ilk açıklama Pentagon'un yüksek teknoloji araştırmalarını yöneten Darpa ekibinin sözcüsünden geldi: "Avatar projesi kapsamında askerler algoritmalar ve kullanıcı arayüzleri sayesinde robotlar ile etkileşim kurarak, aslında savaş alanında olmadan ülkeleri için savaşabilecekler."

Avatar projesinin asıl amacı askerlerin zarar görmeden en zor ve ölümcül görevleri bile başarıyla tamamlaması. Zaten Cameron, filminde bu fikri o kadar ustaca gösterdi ki, proje çok da olağan dışı bir şey gibi durmuyor. Ama konu fikri hayata geçirmek olduğunda, elbette bilim adamlarının işi pek kolay olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Her zaman demişimdir çin de kişi başı bir tabanca verseniz dünyanın yarısı sizindir robot mobot çare etmez :)))

Hem her yeri işgal edelim hem de bir tane coni ölmesin. Süper mantık, bravo. Kanseri tedavisine o kadar parayı niye aktaralım, hazır petrolden o para kat kat geri gelecekken, değil mi?

Avatar değil de Surrogate filminde askerler genel merkezden asker robotları kontrol ediyorlardı,asker ölünce tekrar yeni bir robota bağlanıyorlardı.

başlığı görünce dedim anam mahmutun vücuduna geçebilecem artık

Mecha animeleri geldi bir an aklıma...

aslında bu avatar örneği eksik olmuş. surrogates filmi daha iyi bir benzetme olabilir. orada insanlar evlerinde oturuyorlardı, senkronize oldukları robotlar ise dışarıda her işi yapıyordu. tabii aslında hiç de güzel bir sonuç çıkmıyordu.

işin içinde amerika ve pentagon varsa onlar için imkansız diye birşey yoktur mutlaka birşekilde bunu gerçekleştirirler çünkü kaynakları ve imkanları sınırsıza yakındır...

Yoksa benim fikrim gerçekmi oluyor???

avatarda ne ki adamlar insanlar gibi düşünme ve hareket yetisine sahip metal parçaları üzerinde yıllardır çalışıyorlar. düşünme yetisi olmayanı 2 yıl önce denediler gördüler tersteki taraflarını. askeri birliğin altını üstüne getirdi bu sebepten dolayı artık canlı yaşamı olmayan özel zırhlı bir bölüm içinde devam ediyor inceleme geliştirme ve araştırmalar.

"ülkeleri için savaşabilecekler"

para icin demis olsaydi inanirdim...

bence bu teknoloji cok uzun yıllardır var ve bu film le de beynimizi bu yeniliğe hazırladılar...

Ziyaretçi yazmış:
işin içinde amerika ve pentagon varsa onlar için imkansız diye birşey yoktur mutlaka birşekilde bunu gerçekleştirirler çünkü kaynakları ve imkanları sınırsıza yakındır...
26 Şub 2012 23:30
------------------------------------------------------------------------------

Buyur iste bak amerika boyle gencecik beyinleri yiyip bitiriyor.
O kadar yoktu imkansiz niye hala ayda bir us kuramadilar?
Yuz binlerce soru sorulabilecek ve dunyanin en sabikali hirsizi amerikanin yaptiklarini ortaya koyacak deliller varken.
Pentgon niye askeri masraf yapsin zaten boyle de zafer kazaniyor.

Sen de yorum yaz