AVG tarayıcı geçmişinizi satabilir!

Antivirüs devinin güncellediği gizlilik ilkeleri, büyük bir tartışmayı başlatmak üzere!

AVG tarayıcı geçmişinizi satabilir!

Antivirüs yazılımıyla tanıdığımız bilgisayar güvenlik firması AVG, güncellediği gizlilik ilkeleriyle tartışmalara sebep oldu. 15 Ekim'de yürürlüğe girecek yeni ilkelerde web tarayıcısı geçmişinizin üçüncü partilere satılabileceğinin söylenmesi, gizlilik uzmanlarının gözünden kaçmadı.

Gizlilik ilkelerine göre ücretsiz AVG ürünleri, şu bilgileri toplayabiliyor:

  • Cihazınızla ilişkili bir reklam kimliği
  • Meta verileri dahil tarama ve arama geçmişi
  • AVG ürünlerine bağlanmak için kullandığınız internet servis sağlayıcısı veya mobil ağ
  • Cihazınızda bulunabilecek diğer uygulamalar ve onları nasıl kullandığınız hakkında bilgiler.

Meta verilerinin kullanıcıları izlemekte kullanılabildiği daha önce ispatlanmış olsa da AVG, tarama, arama ve meta verilerini kişisel olmayan veri olarak görüyor. Bunun ardından AVG, kişisel olmayan verileri üçüncü partilerle paylaşabileceğini açıkça söylüyor.

İyi olansa firmanın bu "işlevleri" 15 Ekim'de devreye girdikten sonra kapatmaya olanak tanıyacak olması. Bu arada Wired'ın AVG'yle yaptığı konuşmaya göre gizlilik anlaşmasının önceki sürümü de arama sözcüklerinin toplanabildiğini söylemekteydi, ancak bunu farklı bir şekilde ifade ediyordu. Bununla birlikte toplanan verilerin üçüncü partilerle paylaşılmasından bahsedilmiyordu.

Bu gelişmenin dünyanın en büyük üçüncü antivirüs yazılımı üreticisi AVG'yi nasıl etkileyeceğini zaman gösterecek. Şurası bir gerçek ki çoğu kullanıcı, gizlilik belgelerini okumadan "Kabul et" düğmesine bastığından, bu gizlilik sorunlarını çoğu kullanıcı fark etmeyecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Kullanan varnı ki.. Kullananlar düşünsün... Microsoftun açtığı, kullanıcıların bilgilerini çalma yolunda Google dev bir canavara dönüşünce herkezde özenmeye başladı hırsızlığa...

@20 Eylül 2015 14:03 iftira atma bilgi çalma olayında microsoft efsaneleşmiştir... Google bilgi toplamaz... Apple ve microsoft hrer türlü bilginizi toplar arşivler...

@GORT Google toplamaz? En büyük geliri reklam olan şirket değil miydi o.

@GORT yav heeee heeeeeeee googledan daha açık şekilde çalan yok hala da savunanı var ne şirketmiş beeee

@GORT Google fanboyluğu yapma bu çalma olayında en iyisi Google dır. Android kullanmıyorum kullanmayacağım ya ios ya Windows Phone kullanırım Youtube zorunluluktan kullanıyorum. Android telefona boş boş kullanmadığım uygulamalar yüklüyor silmek için root gerekiyor root garanti dışı bırakabilir o yüzden birde arayüz berbat uygulama menüsünün arkası beyaz kötü ve ramin yarısını yiyor samsung zaten ramin %75ini yiyor. 1 gb ramlı temiz android de olsa çok yavaç alışır ama ios 256 mb da bile çok iyi

@GORT ama ne amaçlar ta toplar size daha iyi deneyim sunmak için toplar

@GORT Gort fanboyluğu bırakmanı öneriyorum sana. Google hiç bilgi toplamaz ha :D Güldürme bizi.

@GORT avut kendini avut...

Teşekkürler CHIP. Bu şekilde gizliliğe aykırı başka antivirüslerin (ya da genel olarak bütün programların) böylece ifşa edilmesini diliyorum. Bizi bilinçlendirin lütfen. Çoğumuzun o kadar uzun metinleri okuyacak vakti ya da İngilizcesi olmuyor genelde. Okuyanlar okumayanlara bildirsin :)

Bir de Avast firmasını değerlendirmenizi rica ediyoruz.Son zamanlarda o da iyice sapıtmaya başladı.Örneğin Google ile iş birliğinde olduğundan artık adblock eklentisini kaldırmanız için uyarıyor,Chrome yükleyin diyor.O da yetmezmiş gibi bir hesap açtığınızda açık açık bilgisayarınızın tüm özelliklerine eriştiğini görüyorsunuz.(Uzaktan bağlantı kanallarınız açık olmasa dahi)

Free olanların hepsinde bu tehlike var. Endişe verici olan ücretlilerde bu yola tenezzül etmeye başladı.

Gizlilikmi kaldi.hepsi ne yaptigimizi aradigimizi biliyor.özellikle google bu işte usta.

Virus programlarıda virus gibi davranmaya başladı.

@badwizard virüs programı tabi virüs gibi davranır, bu antivirüs programı :)

Bedava ürün kullanmak çok pahalı.

avg yerine avast kullanın daha iyi

E zaten hepsi satıyor, kullanım sözleşmesinde olsada olmasada. :)) Teknoloji böyle işte. :(( ali aktaş

@20 Eylül 2015 18:03 kullanım sözleşmesinde olmasa da çalıyor imiş.. kanıt nerede?

eee bedava olursa olacağı bu

Bilgisayara kurduğunuz her uygulama bilgi toplar kimi anonim kullanacağını beyan etsede tamamı külliyen yalandır! İletişimde sıkça kullanılan Elektronik postalar bile milyarlarcası önce google üzerinden toplanır CIA'ye sunulur. Örn. USA, El Kaide terör, Bomba, vs gibi kelimeler filtreye takılır yakın incelemeye alınır, özellikle 11 Eylülden sonra! Kullanıcı önlem almalıdır, ''Avcı ne kadar hile biliyorsa, Ayı bir fazla kurtuluş yolu bilir'' Rus Atasözü

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir