Avrupa Internet Explorer'ı terk etti!

Internet Explorer'ın Avrupa'daki pazar payı ilk kez bu kadar düştü. Peki ama rakipleri ne durumda?

  • Ümit Öncel
Avrupa Internet Explorer'ı terk etti!
Dört büyük internet tarayıcısı arasındaki rekabet tüm hızıyla devam ediyor.

Fransız bir araştırma şirketinin yayınladığı araştırmalara göre Internet Explorer, Avrupa'da ciddi bir düşüşe geçti. IE, tarihinde ilk kez %60'ın altında bir pazar payına geriledi. İlk sinyalleri Ağustos ayında gelen bu düşüş Ekim ve Kasım aylarında %59,5 olarak onaylandı ve tarayıcı savaşlarının Avrupa cephesinde IE'nin resmi olarak kan kaybettiği kesinleşmiş oldu.

Bu sırada Firefox'un da Avrupa'daki durumu eskisi kadar iyi değil. Ağustos ayında %33'lük pazar payına sahip olan Mozilla'nın tarayıcısı, Kasım'ı %31,1 ile kapattı. Bunda Google Chrome'un payı olduğu kadar, Avrupa'nın tek tarayıcısı olan Norveçli Opera'nın da etkisi var. Ölçümlere göre Chrome Avrupa'da sadece %1,1'lik paya sahipken Opera'nın %5,5'lik oranının çok gerisinde kalmaktan kurtulamadı.

Fakat Amerikalılar IE'yi değiştirmek konusunda Avrupalılar kadar hevesli görünmüyorlar. Son ölçümler ABD'de IE'nin halen %70'lik pazar payı ile internet tarayıcıları arasında birinci tercih olduğunu gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Hikaye bunlar.

düşmesi çok doğal mozilla ona beş basar neden kullanayımki ie yi mozilla daha hızlı....

yaşasın firefox. iede sürekli sayfa görüntülenemiyor diyo ama firefoxda hiç bir sorun yok bu güne kadar

Sayın Editör,
Toplum olarak siyah-beyaza şartlanmışız, bir şey %100 değilse mutlaka %0'dır anlayışı hakim. Yani sizin bu başlığınıza göre, İE %60'ı az altına düşmüşse demek ki %0'dır, yani terkedilmiştir. Metin içinde geçen "kan kaybediyor" ifadesi durumu çok daha iyi ve sağlıklı ifade ediyor.
Vurucu başlık zorlaması ifadede yanlışlığa yol açıyor. Örnek olarak bir sitede yazı: "Mouse tarih oldu" Okuyoruz, meğerse yeni bir cihaz geliştirilmiş, bilgisayar kullanımına yenilik getirecekmiş, belki de ilerde yalnız bu cihaz kullanılacakmış.... Halen neredeyse %100 kullanım oranına sahip olan faremiz bir anda tarih olmuş, bakın şu işe. Tarih olmuşa örnek vereceksek: teyp kasetleri, 1.44 floppy disketler iyi örnek olurdu.

Saygılarımla
İlker ALP

microsoft "türkiyeyi seviyoruz" dediğinde işte bunu kastediyordu

yaşasın firefox. iede sürekli sayfa görüntülenemiyor diyo ama firefoxda hiç bir sorun yok bu güne kadar
----------------------------
firefox sevdiğini belli edebilirsin ama
iede sayfa görüntülenmiyo firefoxda görüntüleniyo diye
saçma sapan çamur atmana gerek yok.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
yaşasın firefox. iede sürekli sayfa görüntülenemiyor diyo ama firefoxda hiç bir sorun yok bu güne kadar
26 Aralık 2008 Cuma, 13:27

yok öyle bir şey aksine siteler IE standartlarına göre yapılır :( mozilla'nın sırrı eklentide ,yakında IE8 ve OPERA10 final sürümleri çıkınca iş biraz daha şekillenir .Ben OPERA'yı çok merak ediyorum mesela .

delibalta_53'ten alıntı
düşmesi çok doğal mozilla ona beş basar neden kullanayım ki ie yi mozilla daha hızlı...
bu sözleriniz hakikaten çok doğru...

Sayın İlker Alp bana göre %100 ve % 0 yorumuna ktılmıyorum Avrupa terk etti derken %90'lık kullanıma sahip bir işletim sistemine entegre gelen ve bu yüzdelik dilim içinde %30'luk kayıp ifade ediliyor. Nasıl derseniz? Bu sorunun cevabıyla Google'nın Chrome'ın yüzde 1'lik orana sevinmesinin cevabı aynı.

ie tarayıcı mı be.

Asıl savaş opera ile firefox arasında olur

Opera 10 gerçekten harika olacak.Sabırsızlıkla bekliyorum.Hatta şuan bu yazıyı Opera 10 Alpha sürümünden yazıyorum.

opera da tarayıcımı ya. bi halta yaramaz

google chrome daima.

En iyisi firefox sonrası opera+safari...gerisi yalan benim için...

İnternet explorer ne :P

opera da tarayıcımı ya. bi halta yaramaz

tam ayrıntılı kullansaydın hangisi hızlı hangisi güvenli anlardın...

En iyisi firefox sadece ramden biraz yiyor.Ama kullanımı, parola kolaylığı falan mükemmel.Opera ve İe de güzel ama ben en çok ff yi kullanıyorum.ne kadar ramden yese de vazgeçmem ben ondan.
Google chrome demeyin gülerim:) Biir sürü güvenlik açığı var.Sade bir görüntüsü var ona bişey diyemem ama daha gelişmesi gerekiyor.
Bu benim görüşüm.
Saygılarla...

bence ie nin üstünlüğü işletim sistemiyle beraber gelmesi.arkadaşlarımın %90ı firefox kullanıyor.bunun dışında okuldaki bilgisayarlara kullanıcılar program yükleyemiyor ve ie kullanmak zorunda kalıyor

ben xp ısletım sıstemınde su an ie 7 ve opera 9.63 kullanıyorum. Ve denıldıgı gıbı ie 7 xp ıcın degıl oldukca ram yıyor ve kılıtlenebılıyor.(2 gb ram var) Yalnız operayı daha onceden neden kullanmamısım dıyorum. Gercekten cok kullanıslı, hızlı ve sıstemı yormuyor. Cok sayıda sayfa acsanızda ie gibi sistemi asırı kasmıyor. Bazı ufak tefek ozellıkle vıdeolu sıtelerde sorun oluyor gibi onlarıda ie den ızlıyorum ama genelde opera kullanıyorum. XP ıcın ie 7 cok kötü. Zaten 7 nın vista ya yönelik yapıldıgını soylemıslerdi. Format attıgım zaman ie 6 da bırakıcam sanırım.

avrupa oranlarını hesaplarken. türkiyeyi katmıyorlar demi araya :)
eğer katsalar , ie fırlamış olmalıydı da :)
Microsoftu en çok amerikalilar ve türkler kullanıyor :)

Microsoft önce su yeni tab açılışını duzeltsin. 3-5 sn den önce acılmıyor. Sırf bu yuzden yuzune bakmaz oldum.

Chip dergisinin bu microsoft düşmanlığını anlamıyorum. Ne zaman siteye girsem yok ie öyle yok vista böyle haberleri. Bırakın Allah aşkına Microsoft düşmanlığını. Ofisinize gelip baksam, hepinizin bilgisayarında vista,ie görmeyeceğim zaten değil mi?
İnadına ie, inadına vista!

Sen de yorum yaz