Avrupa Komisyonu'ndan Microsoft'a dev ceza

Microsoft, daha önce de söylediğimiz gibi, tek bir pencere nedeniyle fena darbe yedi...

  • Zeynel A. Öztürk
Avrupa Komisyonu'ndan Microsoft'a dev ceza

Avrupa Komisyonu'nun Windows'taki tarayıcı seçim ekranı için Microsoft'a keseceği ceza kesinleşti. Komisyon, şirketin 2009'da Avrupa Birliği ile yapılan tekelcilik karşıtı anlaşmaları çiğnemesi nedeniyle şirkete 732 milyon dolar ceza kesti.

Microsoft, 2009'da AB ile yaptığı anlaşmada Avrupa'da satılan Windows PC'lerinde bir tarayıcı seçim ekranı göstermeye söz vermişti. Bu ekranda Internet Explorer dahil olmak üzere farklı üreticilerin web tarayıcıları görüntüleniyordu. AB'nin bu kararının nedeni, IE'nin haksız bir biçimde öne çıktığını düşünmesiydi.

Yazılım devi, Temmuz ayında Windows 7'deki ekranın uzun süredir gösterilmediğini itiraf etti. Microsoft, durumun bir yazılımsal hata nedeniyle meydana geldiğini söylemiş, bunun için bir güncelleme yayınlamıştı. Dahası şirket, tarayıcı ekranını anlaşmanın süresinden daha uzun bir süre göstereceğini duyurmuştu.

Avrupa Komisyonu ise bugün yayınladığı basın bildirisinde, önceki tekelcilik karşıtı anlaşmaya uymaması nedeniyle ilk kez bir şirketi cezlandırdığını söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

çok fazla para zaten avrupada para yok :D ii gelir

Windows üzerinde ie nin öne çıkmasının haksız tarafı ne olabilir ki ??? benim bundan anladığım Windows artık o kadar yaygın bir işletim sistemi olmuş ki ms bile bu işletim sistemi üzerinde sunduğu varsayılan yazılımlar yüzünden ceza ödüyor :p yakında ms e sen sadece platformu hazırla diğer firmalarda programları yazsın diyecekler herhalde...

@06 Mar 2013 17:53 Beter olsunlar.

Apple'i da Mac OS X/iOS, Google'i ise Chrome OS/Android icin cezaya carptirsinlar da en azindan iOS'ta varsayilan tarayiciyi degistirebilelim.

harbi kötü olmuş.. microsofta kol gibi girmiş geçmiş olsun...

Linux'ta Firefox ön plana çıkmıyor mu? Mac OS'ta Safari ön plana çıkmıyor mu? Chrome OS'ta Chrome ön plana çıkmıyor mu?

ie windows un tabi windows kendi ürününü önde tutacak

Sen de yorum yaz