Avrupalılara kolay Win 7 geliştirmesi yok!

MS baskılara dayanamadı, IE'yi Win7 Avrupa sürümlerinden çıkardı. Ama bunun bir de yan etkisi olacak

Avrupalılara kolay Win 7 geliştirmesi yok
Avrupa'lı kullanıcılar temiz kurulum yapmak zorundalar.

Microsoft ve AB birliği arasında devam eden sorunlar konusunda bir adım atmaya karar veren Microsoft, yeni çıkacak olan işletim sistemi Windows 7'nin Avrupa'da dağıtılacak sürümünden Internet Explorer 8'i çıkarttığını açıklamıştı. Bu uygulamanın AB için yeterli olmadığı gibi bazı yan etkileri olacağı da ortaya çıktı.

Microsoft konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı ama basına sızan bir iç yazışmaya göre, Vista işletim sistemini Windows 7 E sürümüne yükseltecek kullanıcıların temiz bir kurulum yapmaları gerekecek. Yani Vista'nın üzerine hızlı bir geliştirme yerine, tüm bilgisayarı yeninde biçimlendirmek ve Windows 7 E'yi bu şekilde kurmak zorunda kalacaklar. Bunun sebebi ise Windows 7 E'nin Internet Explorer 8 içermiyor olması. Bu geliştirme esnasında bilgisayarın yeniden biçimlendirilmesi gerektiği için kullanıcılar tüm verilerini de yedeklemek zorunda kalacak.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Sadece gulerim ben bu olaya. Olcumluk yapip Internet Explorer i istemeyenler bunun ne anlama geldigini ogrensinler. Adi uzerinde ISLETIM SISTEMI icerisinde Internet Browser olmak zorunda. Yan 100lerce $ para verip internete girmek icin ayrica programmi arayim yani?
3 gun sonra Media Player ve Windows Explorer i da mahkemeye verip kaldirilmaisni saglar bunlar.

Bundan sonra internet explorer kullanıcam..inat değil mi..

şimdi internet explorer saçmalığı yok diye koskocaman bilgisayara format mı atılıcak microsofta artık ne desek boş

Lanet olsun sana opera

bunun nesi zor be arkadaş ,hem ne güzel tertemiz olur makine ,çak formatı gitsin .

Iste MS den bir tekel ornegi daha, serefsizlik ornegi de denilebilir.

Türkçe sürümünde bu sorun yoktur umarım.

valla ben hiç bir şey anlamadım.

Microsoft kısaca "Alın işte ie istemiyordunuz, size ie'siz windows" diyor... :)

Biçimlendirme şok yapacak bir gelişme değil. Biçimlendirsinler temiz temiz kullansınlar :D
Acaba bizde Avrupa içinde görünüyormuyuz? Bizede E sürümümü satılacak :D?

"Windows 7 E" ne oluyor?

peki herhangi bir browser download etmek isteyen birisi, ne kullanarak download edecek?

bunun için gidicek energy ve zaman kaybını düşünmek bilem istemiorum. Çok yazık gerçekten. Alt tarafı 40-50 mblık program.

acaba bizi de etkileyecek midir? Bunu merak ediyorum

güzel haber işte uğraşsınlar dursunlar explorer kernel çekirdeği gib görev üstleniyor windowsta neredeyse. vistayı geçtim xp ve diğer yaılımlardanda yükseltme yapamayacaklar.

ama bu olamaz ŞUNU UNUTMAYIN AVRUPADA BİZDE VARIZzzz

ms gene işi uzatmak için kıvırdıkça kıvırıyor açıkçası...aklı sıra müşterilerin canını sıkıp karara itiraz etmelerini bekliyor böyle giderse bir ms bu sefer sağlam bir yaptırımla karşılaşabilir gibi duruyor..çaresi nedir her tarayıcıyı kurulu verirsin olur biter böyle kıvırmaya hiç gerek yok...

bu ab ne kadar geri ? kendi yaptığım işletim sistemi olsa içine herşeyi koyarım şöyle bir çözüm olablir işletim sistemi içine internet explorer + opera + chrome hepsini koyar öle piyasaya veririm....
bir nokia telefon aldınızı düşünün içinde internet tarayıcısı entegre gelio onu da kaldırsınlar hatta telefonlar oyunları da silsilnler... hiç bişi yapamayalım dimi ama rekabet olmasıın... bu zaten rekabetin kendisi yazılım adamın kendi yaptı yazılımı içine istediği gibi koyar... AB kafayı yemiş.

ben IE 8 raziyim AB birligi benim adima neden konusuyor problem neymis bize de soylesinler ona gore ayagimizi denk alak bu AB de igice sacmaladi artik....

keske windows la gelseydi ne zarari var anlamadim bi turlu .windowsu kurdiktan sonra operayida firefox u da kur ne istersen onu kur explorerin ne zarari var.kullanmiyosan kulanma ...

aslında en iyisi, bütün popüler internet tarayıcıların setuplarını vermek. isteyen istediğini kurar...

bu durumdan biz etkileniyormuyuz

Valla bence ab'nin bu tavırları yanlış. Ama ms olunca işin içinde çok sevindim açıkçası. Böylece firefoxun pazar payı artacak, özgür yazlım için iyi bir gelişme bu :) hiç güleceğim yoktu. Hem milyon dolarlarca ceza yediler hem de müşterilerine sıkıntılı günler yaşatacaklar, hem de pazar payları düşecek, hem de win7 için kötü bir başlangıç (izlenim olacak)... :) :) Bazıları linuxu sevmiyor burda şimdi onların içi içini yiyordur :) ne güzel....
Girin özgür yazılım sitelerine linxun (ve özgür yazılımların) pazar payının nasıl arttığını görün. Çok çok yavaş artıyor ama artıyor :) Farkındayım her gün yeni bir başlıkta şurası şurası linuxa geçti, şurası şurası özgür yazılımı seçti yazıyor. Her gün yavaşa yavaş giriyor :)

En iyi karardı bu umarım kullanacağım işletim sistemine gömülü olan bir tarayıcı olmaz.

Opera Forever

sizler inanıyormusunuz özgür bir yazılım olduğunu. açık kaynak kodu büyük şirketlerin bedevaya dünya üzerinde gerçekleştirdikleri teknoloji avıdır.kullanıcılar yeni fikirler yeni buluşlarını sergiler bedevaya sunar büyük şirketler zaten bu açık kaynak kodlara destek vermektedir bu yeni buluşları kendi ürünlerinde geliştirir bölece şirketlerin arge (araştırma geliştirme) giderleri azalır. linuzu ençok kim sever başta sun microsystems ardında cico systems ve microsoft ve bazı iletişim şirketleri çünkü linux gelişirken kendileride gelişir. firefox en hızlı tarayıcı oluveriri fazla değil 3.4 ay sonra başka bir tarayıcı onun tüm teknolojisini kopyalamış geliştirmniştir. bu işten büyük şirketler karlı çıkmaktadır. o yüzden open source çok güzel bir strateji ve bedevaya bir arge takımı kurmaktan başka birşey yapmaz. şuan linuxun hangi sürümü tam manasıyla stabil olarak pc de kuruludur. microsoft büyük bir şirkettir apple gibi oda açık kaynağa destek vermektedir ve çoğu teknolojileri bünyesinde çalıştırdıkları müğendislerden değil dünya çapındaki mucitlerden almaktadır. bunu bir düşünün. o zaman forever open source özgürlük için falan boş laflar etmezsiniz.

Operanın haklı direnişinin meyveleri bunlar.
Helal olsun sana opera!
Yok öyle bedava reklam işi kazma ieyi yıllardır kakalayan micisoft dize gelir böyle..

Ya zaten kullanmayan silsin IE'yi. İndirin Firefoxunuzu, Operanızı, Safarinizi ya da başka ne kullanıyorsanız, yükleyin; ardından silin IE'yi.

Aynı zamanda bunun tekelcilikle alakası da yok. Adamların kendi yazdığı işletim sistemi canı ne isterse içine koyar. IE'in hayranı değilim ve burada IE'yide övmüyorum ayrıca. Zaten kullanmıyorumda. Ama böyle bir kural saçma.

Ayrıca bizim ülkemize Normal Windows 7 gelecek. Çünkü Avrupa Birliğine üye değiliz. Yani bizim sistemlerde IE 8 kurulu olacak. Ama umurumda değil. İstediğim tarayıcı yüklerim ve silerim IE'yi.

iyi olmuş. kaşınanı kaşırlar. taktılar bir ie yok tekelmiş yok şuymuş. istemeyen siler gider bu kadar basit. uğraşsınlar. çok iyi olmuş.

gomulu tarayıcı olmaz mı neden omasın kı gomulu oynatıcılarda ıtıraz etsın, bu aynı kasaplarla ılgılı bı sey olur butun kasaplardan ozur dılerım hesabı olmus sacmça bı sey bence
ıe de olsun ff de olsun

Fikir çalmanın yeni yöntemi "açık kaynak kodu". Gariban saflar ücretsiz hizmet diye kafa yorsun program yazsın desteklesin yayınlasın, sonra ücretli yada kar amacı güden firmalar açık kaynak kodlarının kendi sistemlerine uydursun kullansın. Yok hayır işiymiş yok beleşmiş milletin emeğine karşılık olarak hava veriyorsunuz milletin emeğini başkalarına peşkeş çekiyorsunuz. mozillaymış pehh yemişim mozillasını emek hırsızı.
Ben 600TL civarı para vereceksem işletim sistemine içinde alışılmış her programı isterim beni açık kaynak kodlu herkesin bir birinin projesini kopyaladığı. paralı program üreten firmalara "bak biz bunu böyle yaptık" diyerek peşkeş çeken firmalarla uğraşmak istemiyorum.
herkes FF iyi diyor diğerlerine çamur atıyor ama nasıl iyi neden iyi açık açık konuşan kimse yok. yazıyor adresini giriyor web sitesine sonra 1 saniyede açtı 5 saniyede açtı gibi gereksiz muhabbetler. hıozınızda sorun varsa önce yüklediğiniz veya yüklemediğiniz programları bir düşünün. Adam bilgisayarını çöplüğe çevirmiş sonra microsoftu kötülüyor.
Sana bedavadan araba versem hangisini seçersin seç bakalım BMW mi? şahin mi? diye soruyoruz cevap veriyorlar : BMW!!! ardına ekliyor: BMWyi alırım sonra satar 20 şahin alırım.
İşte böyle bir zihniyetin bulunduğu toplumda yaşamak şaşırtıcı. Yarın Windows 8 i cd ile alın görün. Birde bütün tarayıcıları eklesin diyenler var :D komik. 5 tane tarayıcı olsa 4 ünü silmekle mi uğraşacam? yoksa birini silip bitane yüklemeklemi uğraşacam? Birde rakip firmaların programlarını mı ekleyecem???

İnternet explorer olmadan bilgisayarlarını neyle güncellemeyi düşünüyorlar :)

Yanlış düşünüyorsunuz arkadaşlar. Firefoxla (yada başka bir tarayıcıyla) güncelleme yapmayı, hotmaile bağlanmayı, javascriptli sayfaları gezmeyi deneyin. Madem tekelci değil, MS neden kendi javasını yazdı. HTML cilere bir sorun bakalım, farklı iki tarayıcı için nasıl kod yazmak zorunda kaldıklarını bir sorun. MS resmen tekelcilik yapıyor. O zaman MS bizlere uysun, neden biz MS'e uymaya çalışıyoruz. En basitinden CSS'ler bile farklı (sadece bir örnek), ortak bir CSS yazamıyorsunuz çünkü MS'in kendi CSS anlayışı var ve bunu kabul ettirmeye çalışıyor. Tarayıcıların bir geçmişini gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir