Avukat: "iPhone, teröristlerin tercihidir"

Apple'ın içeriğini şifrelediği iPhone için akılları zorlayan bir iddia ortaya atıldı!

Avukat: "iPhone, teröristlerin tercihidir"

iOS 7'yle birlikte Apple'ın cihaz şifreleme işlevini etkinleştirmesi, çeşitli eleştirilere neden olmuştu. İddiaya göre bu hamle, kanuni yaptırımları zorlaştırmakta ve suçluların kanunlardan kaçmasını sağlamaktaydı. Ancak Manhattan'ın bölge avukatı Cyrus Vance Jr, yaptığı açıklamayla bu yöndeki iddialara yeni bir boyut kazandırdı.

Bir radyo programında konuşan Vance Jr'a göre iPhone, teröristlerin işinii kolaylaştırıyordu. Avukat, şöyle konuştu: "Apple, mahkeme tarafından içeriğine bakma izni verilse bile kanuni yaptırımın erişemediği bir telefon ortaya koydu." Ancak avukat, mahkeme izni olmaksızın iPhone'un casusluk amaçlı kullanıldığına dair herhangi bir örnekten bahsetmedi. Vance, ilgi çekecek iddialarını "iPhone'un teröristlerin tercih edeceği bir cihaz olacağı" cümlesiyle devam ettirdi.

Altında eğitimsizlik, işsizlik ve iş fırsatının yokluğu, şüpheli ahlaki değerler ve çözülmemiş ruhsal sorunlar gibi birçok sebebin yatabildiği terörizmi yalnızca iPhone'a bağlamak, fazlasıyla garip bir girişim olsa da, çok şaşırtıcı değil çünkü benzer iddialara daha önce rastlamıştık.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

aklı olan bişeyler uyduruyor

Yav teröristler dediklerini de, suça meyillileri de iphone kulansınlar da, kolay takip edebilelim diye böyle konuşuyorlar... Hadi 3310 u GPS ten takip edin de görelim....

@23 Nisan 2015 14:00 3310 a sim kartı takılmıyormu kardeşim oda takip edilir :)

ha haa evet bende teröristim artık ha haa :)

Cocukmu kandiriyosunuz.ipon nasa telefonudur,yahudi malidir,yani amerika iponu dinliyor ve izliyor.guvenli diye milleti kekliyorlar.azicik yazilim,donanim bilgisi olan herkez bunu bilir.hatta bu yaziyi buraya koyan admin bile bunu biliyordur.Bir cia ajani acikliyor;Onceden birini takip etmek icin milyon dolarlar harcardik,artik takip cihazlarinin parasini odeyip ceplerinde tasiyorlar.

@23 Nisan 2015 16:36 dediğin gibi azcık bilgisi olan telefonunun dinlendiğini bilir. iyi bilen öyle bir şey olamayacağını bilir. kimse bir şey bilmiyor zaten veri alışverişine bakamıyorlar.

Bu sözü söyleyen avukat apple avukatlarından birisi sanırım.

Yok artık bende teröristmiyim. Mstarda ki haberleri daha kolay takip edebiliyorum o telefonla

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost