Avustralya'da yeni hayvan türleri keşfedildi

Avustralya'da, kimsenin bilmediği 3 yeni canlı türü keşfedildi. İşte o yeni türler...

Avustralya'da yeni hayvan türleri

Doğal yaşamı hala büyük sırlar barındıran Avustralya'da bugüne kadar hiç bilinmeyen 3 farklı hayvan türü keşfedildi.

Avustralya'da keşfedilern hayvan türlerinden biri yaprak kuyruklu bir kertenkele, diğeri altın renkli bir kum kertenkelesi, üçüncüsü ise kayaları kazarak yaşayan bir tür kurbağa. Avustralya'nın yağmur ormanları bölgesinde keşfedilen türler, bilim insanları tarafından dikkatlice incelenip kayıt altına alındı ve haklarında tanıtıcı makaleler hazırlanıp bilim dergilerinde yayınlandı.

Yeni bulunan canlılardan en ilginci, Avustralya'nın Melville bölgesindeki dev kaya platosunda yaşayan bir kurbağa. Otomobil hatta apartman boyutunda milyonlarca dev kayadan oluşan bu engebeli araziye ulaşım son derece zor. Dolayısıyla bölgede hala keşfedilmemiş pek çok türn yaşadığına inanılıyor. Yeni bulunan kurbağa da yumuşak kayaların içinde oyuklar açarak bu oyuklarda yaşıyor. Böylece kendini yırtıcılardan da korumuş oluyor. Ayrıca kayalara açtığı deliklerin içine yerleşen böcekleri de avlayara beslenmiş oluyor.

Yaprak kuyruklu kertenkele ise yaklaşık 20 santim boyunda ve yağmur ormanlarında yaşıyor. Kum kertenkelesi ise tüm gün boyunca kumların üzerinde aktif şekilde böcek kovalıyor, geceleri ise yubasına çekiliyor. 

Keşfi yapan Avustralya'lı bilim insanları, bölgede hala çok sayıda keşfedilmemiş tür olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki ay tekrar bölgede kamp kurarak yerni türler için araştırmaya başlayacaklar.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Biliyorsunuz, bir şeyin yada yerin keşfedilmiş sayılması için, onu daha önce bir batılının; en çok da bir İngiliz yada Amerikalının görmesi gerekiyor. Orada yaşayan insanların yüzlerce yıldır onu biliyor olmasının bir önemi yoktur. Keşfi yapan 2nci sınıf bir Avrupalı ise Bilim adamı olmak zorundadır, 1nci sınıf batılı ise herhangi biri olabilir, Literatür hizmetindedir...hatta onun adını bile verirler. Onların Literatüründe ne eksikse o bilinmiyordur, daha önce hiç görülmemiştir.

bir turun kesfedilmesi icin hakkinda arastirmalarin, incelemelerin yapilip taksom basamaklarina gore yerlestirilmesi ve luterature islenmesi gerekir. Isimlendirme konusunda da gayet kati kurallar vardir ve bu karallardan biriside hicbir sekilde kendi ismini veremeyecegindir. Yazim icin kusura bakmayin. Amacimda batililari ovmek korumak degil herkez biliyor onlarin ne isler yaptigini, sadece konu ile ilgili bilgi vermek istedim. Daha fazla bilgi isteyen bir arama motoruna taksinimoloji yazarak ulasabilir

Bence yazım konusunda biraz daha özenli olmanız gerekir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir