Avustralya dinozor cenneti haline geldi

Benzer kara parçalarına göre dinozor fosili bakımından fakir kıta bakın ne haline geldi...

  • Yaşar Tuna Zorlu
Avustralya dinozor cenneti haline geldi.
Dinozorların tahmini görünümleri

Son araştırmalar ışığında Avustralya topraklarında 3 yeni dinozor çeşidine ait fosiller bulundu.

Yapılan açıklamalara göre Bonjo kod adını verdikleri etobur dinozor çağının en çevik, hafif hayvanı. Avını süratle takip edebilen bu hayvan açık arazilerin amansız avcılarından biri. Onu diğerlerinden ayıran en belirgin özelliklerinden birisi de tüm pençelerinde bulunan 3 keskin tırnak. T-rex'ler gibi küçük kolları olmayan bu cinsin kolları birer silah niteliği taşıyor. Avustralya kökenli Velociraptor'e benzeyen bu cins, onlardan daha büyük ve daha korku verici.

Ayrıca iki otobur cinsinde bulunduğu kazıların bir buzul üzerinde kıtaya ulaşıp ulaşmadığı ayrı bir soru işareti. Kazı alanında yüzlerce fosil bulunmasına rağmen henüz ayırt edilebilenler bunlar. Diğer fosiller üzerinde araştırmalar henüz devam etmekte fakat yakın zamanda başka cinslerin haberlerini almamız an meselesi gibi.

Avustralya Age of Dinosaurs Müzesi ve Queensland Müzesi çalışanları gönüllülerle birlikte bu ve diğer kazı çalışma alanlarında 2010 yılına kadar araştırma yapmaya devam edecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

buda dinazor yalanlarından bir tanesi kesin.ne dinozoru kardeşim.insanız biz maymun falan değiliz.dinazor kalıntısı buluyosunuz da 1 milyon sene öncesine ait fosil varda 100bin yıl öncesine ait hiçmi bişey bulamıyosunuz.en eski tarih niye 5000 yıl.insan 5bin sene öncemi dünyaya geldi.iyi araştırın dinazor felan yok.eğer varsa çin tarihinden öncede bi şeyler vardır.mutlaka kalıntıları vardır.

Bizim bahçedede çıktı

sen önce üye olda

02:34'te yazan arkadaş kafan iyi mi senin?...Içip içip yorum yapma şura...

02:34'de yorum yazan arkadaş.
--------------------------------------

Daha kısa bir zaman önce, uzaklarda değil, gözünün dibinde, tüp geçidi yapılırken 8.000 senelik bir köy buldular.

İkinci soruna cevap olarak şunu söyleyebilirim. Herhalde Nuh'un Tufanını duymuşundur. Kuran'da dahi geçer. İşte onun tahmini oluş süresi M.Ö. 8-10 bin yılları arasıdır. İşte nedendir bilinmez. Ama Allah öyle bir karar almıştır ki, tüm dünyayı bir güzel süpürmüş, belirli canlılar dışında bir kişiyi bile hayatta bırakmamıştır. O dönem ve öncesine ait insanlara ait ne varsa ortadan kaldırmıştır. Bu yüzdendir ki en baba tarih bile insanların ancak 8-10 bin yıl önceki dönemine ışık tutabilmekte, diğerleri ancak tahmini bilgiler olarak geçmektedir.

Benim görüşüm, Nuhun Tufanından önce de insanlar vardı. Belki de efsanelerde geçtiği gibi çok ileri medeniyetlerdi, birçok yazılı esere sahiptiler. Ama ortadan kayboldular, hem bir tek iz bile bırakmadan. Bunu en baba tarihçi bile açıklayamıyor. Çünkü ortada bıçak gibi kesilmiş bir tarih var. Belki birgün teknoloji bundan daha önceki dönemlere ait kesin kanılara ulaşabilir, ama şu an için sadece fosil kayıtları değerlendirilebiliyor. Bunların da kesin insana ait olduğu hala tartışma konusu.

Platon bile Atlantis'i anlatırken, bunu Mısır'daki insanlardan öğrendiğini, bu insanlarla diyaloglarını yazarken yine 8-10 bin yılları arasını kullanmıştır. Atlantis'in de yaklaşık yokolma süresi bu yıllarda olarak efsaneleşmiştir. Aralarındaki yakınlık dikkatini çekti mi, bir yandan Atlantis Efsanesi, bir yandan Mu Kıtası efsanesi, bir taraftan Gılgamış destanı, buralardaki bilgiler hep aynı yıllara parmak basıyor. Bu Nuh'un Tufanı herşeyin rengini değiştirmiş, resmen tarihi sıfırlamış, bilgisayar tabiriyle tarihe bir format atmıştır. Bu yüzden de bundan önceki tarihi döneme, insanlık tarihine, bir türlü ulaşamıyoruz.

siz uydurup uydurup yazın bende tüm dinozor adları var bizde yumurta cıktı yumurta birde petıranadons cesedi çıktı

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir