Avustralya, Nijeryalı dolandırıcılardan bıktı

Avustralya polisi engelleyemediği Nijerya kökenli dolandırıcılar için bakın nasıl bir önlem aldı.

Avustralya, Nijeryalı dolandırıcılardan bıktı
Avustralyalılar Nijeryalılara karşı özel önlem alıyor

İnternet herkesin yaşamını kolaylaştırıyor; hatta suçluların bile. Eskiden çok daha zor olan dolandırma yöntemleri internetin sağladığı avantajlar nedeniyle çok daha kolay bir hale geldi. Artık herhangi bir dolandırıcı çok daha az çaba sarf ederek dünyanın herhangi bir yerindeki birilerini dolandırabiliyor. Bu konuda öne çıkan ülke ise Nijerya. Hatta internet üzerinde gerçekleşen dolandırıcılıklar "Nijerya dolandırıcılığı" olarak bile adlandırılıyor.

Size daha önce pek çok farklı örneğini aktarmış olduğumuz bu dolandırıcılık çabalarından bıkan ve kalıcı bir çözüm üretmekte zorlanan Avustralya polisi çareyi, bu tip tezgahlara hedef olan vatandaşlarına yardım etmek için bir web sitesi hazırlamakta buldu. Bu konuya ciddi oranda kaynak aktaran Avustralya polisi yeni web sitesinin insanları korumak ve bilinçlendirmek konusunda etkili olacağını umuyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

OLPC'leri aldılar :).....

Enteresan. Bir zamanların sömürülmüş, sindirilmiş ülkeleri, şimdilerde teknoloji canavarları yetiştiriyorlar.

Internet üzerinden bir şey satıyorsanız Nijerya'dan gelen tekliflere itibar etmeyin.Bize de Nijerya'dan teklif geldi ve şöyle dedi " bankama parayı size havale etmesi için talimat verdim ama önce bankama 350 euroluk bir uluslararası havale vergisi ödemeniz gerekli." Hiç paramız yok :) deyince de ne kadar yatırabilirseniz olur dedi.Bizi aptal sandı ama kendi durumu daha komikti.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir