Ay'a ayak basışın 40. yılında özel kareler

İnsanın Ay'a ayak basışının fotoğrafları, bu büyük olaydan tam 40 yıl sonra yayınlandı. Hepsi burada

Ay'a ayak basışın 40. yılında özel kareler

NASA'nın yeni yayınladığı fotoğraflar Ay'a ilk ayak basılmasından 40 yıl sonra, insanoğlunun gerçekleştirdiği bu büyük olayla ilgili detayları gözler önüne seriyor.

İlk defa Cuma günü yayınlanan görüntülerde, 20 Temmuz 1969 yılında gerçekleşen ziyaretten ilginç izlere rastlamak mümkün. Görüntüler arasında astronotların ayak basma anları ve ay yüzeyinde bıraktıkları ayak izleri de bulunuyor.

40 yıl önce gerçekleşen bu ziyarette ABD'li üç astronot olan Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve Michael Collins bulunuyordu. Armstrong bu üç astronot arasında aya ilk ayak basan kişi olmuştu.

İlk defa yayınlanan bu fotoğraflara ulaşmak için galeri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

havasız ortamda bayrak nasıl dalgalanıyor?

bence nasa ayak basmadı bassaydıılar şimdi aya çıktık diye bas bas bağırırlardı ama maalesef.aya bastıkları zaman 1969 diyorlar o zamandan bu zaman teknoloji ilerledi aya çıkamadılarmı yoksa halkamı açıklamıyorlar aya insan gönderiyoruz diye.

Tabi bizde cumbur cemaat yiyoruz bu yalani zaten.
Ne ay sa bu 40 yildir bir daha adim atamadilar :D

1969 da ay'a giden nasa 2009 da mars'a gitmesi lazım.
yakın bir zamanda ay'a insan göndereceklermiş diye duydum bu sefer gerçekten gidiyorlar anlaşılan :D

Uzay seyehati için milyonlarca ince hesaplamalar yapmak gerekiyor, o günün teknolojisiyle(o zamanlar doğru güzgün çalışan bir hesap makinesi bile yok) aya yolculuk yapmak mümkün değil, ayrıca herkesin de belirttiği gibi, bayrak.

Bildiğim kadarıyla Ay'da bir insanın ağırlığı Dünya'dakinin altıda biri kadardır. Ama her nedense Ay filmindeki astronotlar sıçradıkları zaman kısa bir mesafe alıyorlar. Ayrıca uzayda hiç yıldız göremiyoruz. Bilgilerinize.

Aslında Ay'a ayak basıldı. Ama bazı bilgiler halka hiçbir zaman açıklanmadı. Mesela iniş sırasında bir krater yakınındaki varlıkların inişi seyretmesi ve Ay bitkileri gibi. Yazdıklarımı uydurma sananlar internette araştırma yapsın lütfen.

birincisi bayrak dalgalanmıyor, bayrak üzerine yerleştirilen çubukla öyle durması sağlanıyor.İkincisi aya araç göndermek hem riskli hemde çok pahallı bir işlemdir.Zaten aya gitmede amaç Sovyetlerin, ilk uydu,ilk canlı ve ilk insan rekorlarını kırmaktı.Ve bu başarıldı.Şu an Uluslararası Uzay İstasyonu çalışmakta fakat çok pahallı ve uluslararası, Nasa bu projeden çekilip(bunun anlamı, istasyon yok edilecek keza dünyadaki tüm ülkeler birleşsede Birleşik Devletler gibi uzay programı yapamaz) aya üs kurmayı planlıyor, eski başkan Bush bunu destikliyordu,yeni başkan Oboma'da destekliyor.Dolayısıyla ay 69dan beri olduğu gibi Amerikan toprağı olacak.

yav ne saçma yaaaa 40 yıl öncesi teknolojiyle çıkabilmişler şimdiki teknolojiyle çıkamamışlar niye hiç kimse bir şeyler demiyor ki kardeşim siz niye çıkamıyosunuz diye
inanmıyom bunların çıktıklarına mıktıklarına

Bayrağın dalgalanır gibi görünmesi gerçekten garip. Ama videolarından bakılıcak olursa. Aslında dalgalanmıyor ve o bayrak klasik bildiğimiz kumaştan yapılmış bir bayrak değil. Kumaştan bayrak olsa zaten anında deforme olurdu orada. Ve tam bir görüntü oluşmazdı. Tıpkı kutup kaşiflerinin kutba bayrak dikip onu resmetmesi gibi. Ayada öyle yapılmış.

Evet normal ağırlığının 6 da biridir insan orada. kaba bir matematikte. 60 Kg astronotun çıplak ağırlığı desek. 30 kg üstündeki kıyafet desek. 50 kg kadar da sırtındaki çanda dersek. 140 150 Kg gibi bir ağırlık ortaya çıkar. 25 Kg. Aydaki ağırlığı. kıyafetin rahatsızlığınıda hesaba katın. Uzay istasyonlarındaki gibi oradan oraya uçmalarını mı bekliyorsunuz insanların ? Tıpkı bir tepeden aşağı koşarak inmek gibi. Zıplarsınız oradan oraya ama asla uçmazsınız.

Arkadaşlar eğerki aya gidilmediyse ?

Orada yıldızların görünüp görünmediğini
Bayrağın dalgalanıp dalgalanamıyacağını
Ve oradaki ışık durumunu nasıl biliyorsunuz ?

Bir diğer benim teorim Oradaki mevcut ışık dünyanın yansıtmasından geliyor. Tıpkı Dolunayın olduğu bir gece gibi. Çünki Güneğin direkt olarak vurduğu bir anda orada sıcaklık atmosfer olmadığı için 700 dereceye kadar çıkıcaktır. Ve Astronotların güneşe bakan tarafta olduklarını pek sanmıyorum. Öyle olsa çok daha fazla ışık olurdu ve aşırı sıcak.

yıldızların görünmemesine gelince Dünyadan bir düşünün Yıldızları en güzel hangi zamanlarda görürüz ? Gecenin en karanlık zamannda.
Dolunaylı bir gecede yıldızlar neredeyse görünmezler. Astronotlar Güneş gören bölgedelerse zaten yıldızları görmeyi bekleyemezsiniz. Tam karanlık bölgedede değiller yıldızları görebilelim. Oradaki ışık Dünyadan yansıyan ise. Tıpkı ayın dünyayı aydınlatması gibi Dünyada ayı aydınlatıyor. Ve Dünya aydan daha büyük olduğu için üstelikde Atmosfer ve denizlerden dolayı çok daha fazla yansıtma gücüne sahip.

Şimdi soruyorum size Aya gidildimi gidilmedimi ? Gidilmediyse resimlerde eleştirdiğiniz noktaları nereden biliyorsunuz ? yoksa sizmi gittiniz. Aya gidilmediyse, oraya kimse bayrak dikmediyse, Oradan kimse yıldızları görmemişse. Bunların olup olamıyacağını bilemezsiniz. Siz bir bayrak dikin aya Dalgalanmazsa. Ve Atmosfer olmadığına göre o ayak izleride orada olmalı. Bakarız o ayak izleride yoksa. Nasa aya gitmemiştir deriz.

Aya ayak basılmamışsa. Sayın yorumcular siz nereden biliyorsunuz ? orada bayrağın dalgalanmıyacağını ?

Atmosfer yok diyeceksiniz ? nereden biliyorsunuz ? olmadığını ?

Atmosfer nefes alabileceğimiz demek değil. Satürn dede atmosfer var fakat solunabilecek bir atmosfer değil. Oksijen mevcut değil. Ama Fırtınalar oluşturabilecek gazlar mevcut.

İnsanın ağırlığının 6 da biridir. Öyle ayak izi olmaz demişsiniz. Siz daha önce gidip test ettinizmi ? Gerçekten 6 da birimi ? Belkide dünyanın iki katıdır orada yer çekimi. Dünyada Gel gitlerin Ayın çekim kuvvetinden olduğunu biliyorsunuzdur. Yada dolunaylı günlerde insanların çok daha asabi olduğunu bununda Kanın Beyne çok fazla gidiyor olmasından kaynaklandığını. Ay o kadar mesafeden Dünyadaki suları etkileyebiliyorsa. O kadarda az değildir yer çekimi demekki.

Ben amerikanın aya gittiğine artık esinlikle inanmıyorum. Bayrağı bir kenara bırakın, resimlere dikkat edin. Sanki hemen 20m ilerisi ayın bir ucuymuş gibi (ufuk çizgisiymiş gibi) hemen bitiyor. Küçük bir alan olduğu kesin. İkincisi gemileri çocuk oyuncağı gibi o gemi ilemi dönmüşler tekrar dünyaya! Üçüncüsü bunların bir yalan olduğu basında falan çıkınca neden hiç bir amerikan yetkilisi çıkıp yalanlamadı. Neden ilk giden olarak lanse ettikleri kişilere ve nasa yetkililerine basın yasağı getirdiler. Resmen uyutmuşlar tüm dünyayı.

O zamanın teknolojisi geriydi diyorsunuz ama bilmediğiniz o kadar çok şey var ki. Herkes biliyormuş gibi ahkam kesiyor. Soğuk savaş zamanında 21 km yüksekliğe çıkabilen bir uçak vardı. Gökyüzünün mavi renginden kurtulup uzayın siyahlığını görebiliyordunuz. O uçak hala kullanılıyor. Ve o yüksekliğe çıkıp hayatta kalabilmek için şimdiki uzay giysilerine çok benzer giysiler kullanmanız gerekiyordu. Dünya'nın çekiminden kurtulmak için gerekli şey 40 yıl önce de aynıydı şimdi de aynı: İtme gücü. Bazı şeyler teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin kolay kolay değişmiyor. Kimse çıkıp da o zamanın teknolojisi ile aya gitmek mümkün değildi demesin.

O zaman sayin otorite niye 40 yildir hic kimse bir daha ay'a adim atamadi bunu da bir zahmet yoruveriver engin bilginle bizi aydinlat.

Cunki...
Ay'a hic cikilmadi bugunde cikilamiyor sebebi inis degil aydan kalkis.
Evet.
Ay'a inse bile kalkamaz mekik.
Bana simdi jetlerden bahsetme.
Yemiyor dunya bu yalanlari sen masallah baliklama daliyorsun.

1 - Ay'a yolculuk çok pahalı. NASA bile bütçesini zor toparlıyorken, daha önce keşfedilmiş, fazlasıyla örnek toplanmış bir yere gitmeye muhtemelen şu an için gerek görmüyorlar.
2 - Sen bu jet uçakların yalan olduğundan bahsetmişsin; belli ki bu uçaklardan daha önce hiç görmemişsin. Uçağın adı Lockheed U-2; biraz araştır yeterince bilgi bulursun.
3 - Uzay yolculuğu ve aya gidişle ilgili yeterince bilgi sahibiyim, gereksiz laf dalaşına girmeyelim.

Amerika'nın aya gitmediğini kesin kanıtlarla ispatlayabiliyorsanız buyrun. Ama yok efendim bayrak dalgalanıyormuş da dalgalanamazmış vb uydurma hikayeleri kanıt olarak göstermeyin lütfen zira o komplo teorilerini tamamen çürütecek gerçekler var ortada.

Tipik amerikan hayrani,
Butun bilim cevreleri yalan diyor arkadas ozumsemis.

Mars'a gonderilen o aletlerden daha mi pahaliydi?
Bak uzaya istasyon kurdular aya kuramiyorlar.
Biraz gercekleri gor.

Tipik Amerikan düşmanı,
Hangi bilimci yalan diyor isim verin de konuşun. Ay'a daha önce gidilip örnek toplanmıştı; Mars bir ilk olacaktı. Hangisine yatırım yapmak daha mantıklı? Ay'a istasyon yapmak isteyip de mi yapamadılar? Atıyorsun bari destekli at.

1 aya ayak basan yok 2. 1960 da aya inebilen teknoloji bugun nie gidemiyor aydan canlı yayın yapmıyor 3.bu adam ve amerika dunyaya en buyuk yalanı yutturdular ve bize ve dünya ilk okul kitaplarında koca bir yalanın dersini veriyorlar 4 ayda ezan sesi duyulmuş muş tamamen uydurma 5 aya cımak icin 1960 lı yıllarda 6 sefer yaplmış hepsinde başarısız olunmuş astronotlar hayatlarını kaybetmiştır 7.şimdi bu armstrong hastalıın pencesınde ve yalanının cezasını cekiyor bilimsel deliller a- ayda ruzgar yoktur dıktıklerı bayrak dalgalanıyo
b-ayda golge olusmaz yıne resimlerde işiklandirmanın yaptıgı golgeler usuyor c-ayda yercekimi ve nem yoktur dolayısıla ayak izi olusmaz ama masallah adamların ayakkabı numarası bile belli oluyor d-aya ulasmak için yerden 250 mil ile 750 mil rasında van allen kusagı var ve burdan hicnir indsan uoglu veya canlı gecemez astronotların olmuş olması gerekidi bu kuşaktan sag gecebilmek içinse en az 8 metre kalınlıgında kurşun elbise giymek lazım buda imkansiz e-aya ayak basılmadı ve bu halen mümkün değil evet bu bir tezdir çürütülebilme imkanıda vardır fakat bu şu an mümkün değil
amerika bildiğimiz üzere rusya ile birlikte aya ilk ben ayak basıcam, üzerinde de kolbastı yapıcam adlı sidik yarışında bu hedefi gerçekleştiren ülke olarak biliniyor
fakat bu büyük bir yalan neden mi yalan basit bir açıklama yapmak gerekirse
amerika ve rusya bu yarışın içerisindeyken amerika 'ay'a ayak bastığını 'iddia etmişti ve bunu günümüzde çok ünlü olan birkaç fotoğrafla desteklemişti. amerika uzay çalışmalarında rusya'nın gerisinde kaldığı için böyle bir yalana başvurmuştu. tüm dertleri ve amaçları kamu baskısından kurtulup dünyanın lideri olduklarını ispat edebilmekti. bunun düzmece bir haber olduğunu rusyada ben de biliyorduk ama söylemedik kimselere. bu geçen senelerde bir üniversitede açık oturumda da tartışılmıştı. ay'a yollamak istediğiniz aracın o mesafeye ulaşabilmesi için kendi ağırlığının 200 katı büyüklüğünde bir rokete ihtiyaç duyması bu hayali günümüz teknolojisinde imkansız kılıyor ki nerede kırk yıl önceki teknoloji. a'ya ve ay'a yolladığınız aracın ay'ın çekiminden kurtulması için yine kendisinden onlarca kat büyük destekleyici roketlere ihtiyacı var. bu kadar büyük bir aracı uzaya gönderemiyeceğimize göre bu bir oyundur riyadır gayet başarılı bir şekilde kurgulanmış bir hikayedir. f-ay'a ayak basılması hikayesi vietnam sendromu içerisindeki amerikan halkını avutmayı amaçlayan bir proje idi ve başarılı oldu. abd yıllarca kendi halkını ve bizi kandırdı. amerika'nın bu yalanı ırak ve 11 eylül projelerinde olduğu gibi ortaya çıktı. bana bir gezegene inip sonra tekrar geri gelebilen bir robot veya uzay aracı söyleyebilir misiniz ? söyleyemezsiniz. çünkü bu, şu an için mümkün değil. gezegenlere inen hiçbir araç geri gelemedi ve böylece dünyaya gelemedikleri için bu tezlerini onaylayacak bilgi de getiremediler g-40 yıl önceki ilkel teknoloji ile ay'a gidiliyor. aradan bu kadar sene geçiyor. kimse aynı denemeyi tekrarlamıyor. bunda bir gariplik yok mu ? yok. çünkü bu şu anki teknoloji ile mümkün değil. 40 yıl önce heberleşme imkanları kısıtlıydı ve dünya her zamanki gibi amerika tarafından kandırıldı. mars'a da birçok robot gönderildi. ama hangisi geri geldi ? hiç biri. gezegenlere astronot veya robot yollayabilirsiniz. fakat geri getiremezsiniz. sonuç aya ayak basılmadı.h-1969'da aya giden (?) abd'nin, 2009'da orayı askeri üslerle donatması gerekirdi. ayrıca, uzayda oxygene bulursan, aydan dönerken füzeni çalıştırırsın. son olarak; abd yalan konuşmaz dersen ırak'ta kaç gram kimyasal silah buldular derim

öncelikle aya hiç bir insan inmemiştir bence bir kere ayda hava yok adam nasıl bayragı asınca dalgalanıyor anlamadım gitti :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir