Ay'a gidecek olursanız aman dikkat...

Eğer bir gün yolunuz uydumuz Ay'a düşerse, NASA'nın bu tehdit gibi açıklamasını unutmayın!

Ay'a gidecek olursanız aman dikkat...

Hüseyin Cem Köylü

Google'ın Lunar X Prize yarışması ile birlikte şirketler Ay'a robot göndermek için çalışmalara başladılar. Tabi bu hummalı çalışma NASA'yı rahatsız etmiş olacak ki, NASA -biraz da sınırını aşarak- Ay'da bıraktığı emanetlere ve izlere kesinlikle zarar verilmemesini istedi.

NASA Ay'da bıraktığı Amerikan Bayrağı, Apollo Rover aracı, çarpışma bölgeleri, test ekipmanları ve ayak izlerinin hepsini Ay'ın tarihi mirası olarak görüyor. Uzay araştırmalarının merkezi, konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "Daha önceki ay görevleri ve Apollo 12'nin 1969'daki inişinden sonra yapılan insansız inişte Surveyor 3 örneklerindeki verileri kullanarak bu yönergeleri oluşturduk. Tarihi, bilimsel ve uçuş planlama topluluklarından da teknik tavsiyeler aldık. Bu yönergelen A.B.D mandasını ya da uluslararası gereklilikleri temsil etmiyor. NASA bunları Ay görevi planlayanlara, Ay'daki tarihsel insan eserlerini korumak ve kollamak ve gelecek görevlerdeki potansiyel bilim olanakları için yayınlıyor."

NASA'nın sunduğu bu sebepler makul olsa da, Ay'ın geleceği göz önüne alındığında NASA'nın bu şeylerin sonsuza kadar korunacağını düşünmesi ne kadar gerçekçi olabilir?

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Eğer gidersem ayak izlerini NASA'ya geri gönderirim, söz...

var olduğu bile gerçekçi değil.

"Ay' daki topraklarıma girmeyin" demiyor da "Ay'daki tarihsel insan eserlerini korumak ve kollamak..." maskesini kullanıyor. (Bence!). Bi de sözde "Ay ortak mirasımız" diyorlar. Bazıları daha ortak gibi!

adamlar uzayı parsellemiş :)

Ay seyahati gercek inanmayanlarin tarih bilgisi zayif.

Bilgisayar oyunu mu birader bu? Bayrağı dikince orası senin olmuyor, uyandırayım.

Ay seyahatinin gerçekliğinden şüphe edenlere birazcık okumalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca ABD her yerde yaptığı gibi Ay'ı da sömürmeye çalışıyor. Ya bunlara inat gidip kırıp dökeceksin. Yeter arkadaş yeter çok sinirliyim.

Ay seyahatinin gerçekliğinden şüphe edenlere birazcık okumalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca ABD her yerde yaptığı gibi Ay'ı da sömürmeye çalışıyor. Ya bunlara inat gidip kırıp dökeceksin. Yeter arkadaş yeter çok sinirliyim.
---------------------------------------------------------------------------------
kesinlikle katılıyorum

ay seyahatine bırakın bizi nasa dahi aya çıkmamıştır günümüzün teknoloji si hala yetersizdir, arkadaşlar yukarda ki resime bir bakın o araç bırakın aya çıkmayı kartal-pendik yapamaz...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir