Ay'da su var mı, yok mu? Patlatalım görelim.

NASA göndereceği yeni uyduya yerleştirdiği bir roketle Ay yüzeyinde bir krater açacak.

Ay'da su var mı, yok mu? Patlatalım görelim.

NASA Ay yüzeyini ve kraterlerini inceleyip daha sonra bir Centaur roketi ile ay yüzeyine yeni bir krater açmayı planlıyorlar. Amaçları ise Ay yüzeyinde su olup olmadığına kesin olarak karar vermek.

17 Haziran'da fırlatılacak "Lunar Crater Observation and Sensing Satellite - LCROSS", yani Ay yüzeyi krater inceleme uydusu yörüngesine girdikten sonra iki ay boyunca veri toplayacak. Ardından da 8 Ekim'de Ay yüzeyini taşıdığı Centaur roketiyle vuracak.

9.000km/saat'lik bir hızla, yani saniyede 2,5km'lik bir hızla Ay yüzeyine çarpacak Centaur roketinin 350 tonluk bir toz ve taş yığınını yaklaşık 10 km yukarı fırlatması bekleniyor. Güneş ışınlarına kadar ulaşacak toz bulutu amatör gözlemciler tarafından da izlenebilecek. Bu sırada uydu da bu toz bulutuna odaklanarak suyun izini arayacak.

Daha önce yapılan araştırmalar da Ay'ın kutuplarında hidrojene rastlanmış, ama bilim adamları bunun kuyruklu yıldız kalıntılarından kaynaklanabileceğini düşünüp kesin bir karara varamamıştı.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

internette bu olaya karşı örgütlenen bir grup var mı imza toplanıyorsa karşı çıkalım ben adres bulamadım ama kesin vardır amerikada nasa karşıtları

su olsa ne olacak olmasa ne olacak.su hayattır bumu olay yani

su olup olmadığını öğrenmek için başka bir yöntem bulamamışlarmı??

Dünyada gelgit yaşanmasın sonra?

şaşırdı bunlar ıyıce bunları 10. kattan asagı atacan bakalım oleceklermı dunyayı bıtırdıler aya goz dıktıler

"Centaur roketinin 350 tonluk bir toz ve taş yığınını yaklaşık 10 km yukarı fırlatması bekleniyor. Güneş ışınlarına kadar ulaşacak ..."

O zaman dünya toz içinde kalmazmı ?

Amaç su bulmak değil füze denemesi yapmak olmasın sakın.

"su olsa ne olacak olmasa ne olacak.su hayattır bumu olay yani"

Tolgahanter tam olarak da aradıkları bu! Aya ileride kurulacak bir koloni için ekosistem yaratmak gerekecektir. Bu da Taşıma suyla değirmen yürümez misali dünyadan getirelecek suyla olamayacaktır. Ondan dolayı ayda bulunacak hazır su insanlara çok şeyi sağlayacaktır.

"Dünyada gelgit yaşanmasın sonra?"

"O zaman dünya toz içinde kalmazmı ?"

Bu yorumlara bayıldım ya gülmekten. Birincisi dünyada gel git etkisi olabilmesi için ayın patlatılması gereklidir. Bu patlama en fazla hiroşima kadar etkili olacaktır. Bu da ne ayın ne de dünyanın yörüngesinde kayma yaratmaz.

Tozun dünyaya gelmesi mi? Ne yaptın sen ya? Dünyaya her gün tozdan daha fazlası düşüyor. Dünyaya bir etkisi oluyor mu?

"şaşırdı bunlar ıyıce bunları 10. kattan asagı atacan bakalım oleceklermı dunyayı bıtırdıler aya goz dıktıler"

Dünya zaten bitecektir. Kıyamet denilen olgu dünyanın bitişi olarak da yorumlanır bazı eski kutsal metinlerde.

Konuya gelince gerçekten güzel bir düşünce. NASA demek ki daha atomlarından bileşikleri uzaktan ayırd etme teknolojisine ulaşamadı.

Dünyaya ya da aya olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum ama aşırı lüzumsuz bir şey. Ay da su var mı diye bakacaklarına o kaynağı dünyadaki su kaynaklarını kirlenmekten korumak için harcasalar insanlığa daha yararlı bir iş çıkarırlar.

ne kadar gerzek adamlarki bide bunlar fizik profesörü ya eger ayın kutlesini değiştirirsen kendi etrafındaki dönüşünde salınım başlar yörüngesi oynar.ne olur sonunda dünya ve ay arasındaki etki tepki kuvvetleri değişir ki zaten pamuk ipina bağlı bir kuvvetler dengesidir bu peki daha sonra ne olur dunya ne ay arasındaki mesafe azalır sonra yaklastıkca kuvvetler artar anlayacagınız adamlar sonu hazırlıyorlar nedir yani oradan buldukları suyla ne yapacaklar çaymı???

O zaman dünya toz içinde kalmazmı ?

ay ile dünya arasında 10 km mi fark var sanıyosun?

Kuran-ı Kerim'de Kamer Suresi'nde "Saat (kıyamet saati) yaklaştı ve Ay yarıldı" ifadesi var. Bu patlama sonucunda Ay yarılırsa çok manidar olur.

"... 10 km yukarı fırlatması bekleniyor"

Ya beklendikleri gibi olmazsa ? Bilim deneme yanılmadır, deneme patlatma değil

Zaten Faydalı Bişi yapmadılar Şuana Kadar Şimdi Ayıda Yok Edip Dünyanın Düzenini Bozun

Ay onların malı başka ülkeler oraya erişemiyor ki.İstediklerini yaparlar.

Ay Dede ye uzanan eller kırılsın nerde Green Peach

nerde sivil örgütler hayvan severler xP

oski__477
'' "Centaur roketinin 350 tonluk bir toz ve taş yığınını yaklaşık 10 km yukarı fırlatması bekleniyor. Güneş ışınlarına kadar ulaşacak ..."

O zaman dünya toz içinde kalmazmı ? ''

Hayır dünya toz içinde kalmaz çünkü 350.000km uzaklıkta olup ters yönden vuracaklarına ben eminim. Hassas hesaplar sonucu bunlara karar veriliniyor. Eğer güneşe kadar ulaşacaksa, güneş - ay - dünya bu sıralmadaykenvurulacaktır. Benim tahmiblerim bu çünkü buiş o kadar da basit birşey değil

arkadaşlar Irak bitti Afganistan Vietnam bitti şimdi sıra Ay'da... yani asimetrik yıldız savaşlarının silah denemesi bu sadece..

Yanlış olmasın ama Dünyanın dışında su arayıcağınıza dünyadaki suyu en iyi şekilde nasıl değerlendiririm diye araştırsanız ya.(Ayı bombalamayı düşünen Bilim adamlarına sesleniyorum) Ay yerinden oynarsa o zaman görürsünüz bombalamayı. Bu bilim adamlarıda bir alem ya.

ay babalarının malı nasıl olsa patlatırlar, kırarlar, dökerler coştu iyice nasa

"Centaur roketinin 350 tonluk bir toz ve taş yığınını yaklaşık 10 km yukarı fırlatması bekleniyor. Güneş ışınlarına kadar ulaşacak ..."

O zaman dünya toz içinde kalmazmı ?

.........................................

XD hey allahım yaa

Vurmayin ay dedemi onu cok seviyorum :D

Hakikaten ya bu ne cocuk oyuncagimi, yok onu gonder yok sunu gonder. Orayi del burayi del.

SU varsa ne olacak, oaradami gidip yasayacagiz tobe tobe..

su falan palavra .asıl amaç maden ....eğer maden bulunursa oraya üs kuracaklar...Dünyayı aydan gözetlemek daha kolay olur..

:S Aydedemizi vurmayın ne istiyosunuz ondan o bizim küçükken hayallerimiz aydedemiz büyüyünce romantik anların dedesi yakmayın aydedemizin canını.
Bide yeri gelmişken söylim dünya dışı varlıkların oldugunu soyluyolar ve bunları bizden daha zeki oldugunu söylüyolar nerden biliyonuz kardeşim ya değillerse (bence değiller :D ) bide hep çirkin tipsiz resimler tanımlamalar yapıyolar ya cok yakısklı cok güzellerse sarısın mavi gözlü esmer kumral çikolata tenli :D gözümle görmeden var olduğuna inanmam (görüncede heralde korkudan ölürüm zaten :D:D) neyse çok yazdım tüm chip ailesi ve okurlarına sevgiler.

şaşırmış bu herifler ya ayı patlatçaklar kimse engel olmuyo büyük bişey olursa sorumlusu kim olcak ?

Tövbe tövbe... beni çok kızdırdılar. Su bulsan ne olacak? deniz suyunu arıtmak dahamı pahalı olur? maden arasan altın yada elmas olması lazım kii elmas olması imkansız. olsada nasıl getirecen orda nasıl işleyeceksin. Aya uydu çakmak istiyorsan tam yeri kolay montaj tamir bakım :)))
bi teleskop yapsınlar hangi arap nerde petrol buldu ona baksınlar :)))))

sinirimden gülüyorum:)))

demişlerki:"Centaur roketinin 350 tonluk bir toz ve taş yığınını yaklaşık 10 km yukarı fırlatması bekleniyor. Güneş ışınlarına kadar ulaşacak ..."

O zaman dünya toz içinde kalmazmı ?

.........................................

XD hey allahım yaa

........................................
aura tarzı birşeyler görmemiz belki bir ihtimal ama unutma ayında çekim gücü var dünyaya ulaşmama olasılığı mevcut. ne zaman olacağını söyleselerde camları o hafta temizlemesek :D

Patlatacak sözünü biraz abartmışsınız arkadaşlar sanki atom bombası atıyorlar altı üstü krater açılacak saçmalamayın bu kadar.

Umarım o gün hava güzel olurda bu anı canlı olarak görebiliriz.

"Centaur roketinin 350 tonluk bir toz ve taş yığınını yaklaşık 10 km yukarı fırlatması bekleniyor. Güneş ışınlarına kadar ulaşacak ..."

O zaman dünya toz içinde kalmazmı ?

.........................................

XD hey allahım yaa

..............................................

Afedersinde bu olası birşey...

bu insanların niyeti başka amaç su mu yeni yaşam yalan ula patlattıkları zaman belki dengenin bozulmasından hayatımız son bulucak zaten ne yapıyosa insan yapıyo herşeyi kendisine

Izlemeyenler icin time machine adli filmi hatirlatirim, ordada benzer sekilde ayda patlama yapiliyor ama ay parcalara bölunuyor ve dunya yörungeden kayiyor. Serefsizler....

Hah ! Birtek AY kalmisti sagini solunu patlatmadiginiz onuda yapin. Dunyayi zaten delik desik ettiniz yeryerinde herkes birseyler patlatiyor; roket deneyeni mi arasin, nukleer deneyenini mi hepsi var. Ayda da patlatin tepemize dussun yikilsin olsun bitsin. Dogayi oldugu gibi birakin artik orada su olsaydi emin olun bizlerden birileride orda olurdu zaten. Hayir suyu bulsan ne yapacaksin. Damacanaya doldurup "AYSU Aydan gelen hayat" diyemi satacaksin kardesim :@

Bu işi iyice online oyunlara benzettiniz ha ayı patlatma filan:):) Aya zamanında o roketlerden daha büyük meteorlar düştü. Yörüngeden çıkacak olsaydı o vakit çıkardı zaten. Biraz düşünelim yani.

Tolgahanter tam olarak da aradıkları bu! Aya ileride kurulacak bir koloni için ekosistem yaratmak gerekecektir. Bu da Taşıma suyla değirmen yürümez misali dünyadan getirelecek suyla olamayacaktır. Ondan dolayı ayda bulunacak hazır su insanlara çok şeyi sağlayacaktır.

-----------------

Evet sana bir yönden katılıyorum. Ayda su bulmak ordaki koloniler için gerekli. Ancak aydaki koloninin amacı ne? amacı yerçekimini yenmek yerine fırlatma istasyonları kurulması olabilirmi? olabilir. fakat niçin başka gezegenlere gitmek ve orda yaşam arayışında olmak istiyoruz. diyelimki marsda 40 yıl içinde yeni bir yaşam eko sistemi kuruldu diyelim. artık solunabilir bi havada yapıldı diyelim. Ancak bu kadar emek neden.
Gelelim işin püf noktasına:

Biz daha hazır elimizdeki havası suyu doğal kaynakları olan DÜNYAMIZI kurtaramıyoruz. Onu yaşanabilecek bir gezegen olmasındansa daha yaşanması zor bir gezegen haline getiriyoruz.
Önce kendi dünyamıza yani elimizdekine sahip çıkalımda diğer gezegenlere gideriz nasıl olsa.

Bence uzay zaman teorisini, solucan deliklerini açmayı ve kontrol etmeyi öğrenmeye çalışmak daha yararlı ve ucuz olacaktır ;)

Olmadı yakaladıkları uzaylılara sorsunlar canım... Alla alla ;)

XD hey allahım yaa

..............................................

Afedersinde bu olası birşey...Bugün 12:52:21

............................

ya arkadaşım.. aydan örnek vermeme gerek yok ; dünya üzerinde de atom bombası denemeleri yapılıyor.. her atom bombası deneyinde dünya toz altında mı kalıyor.. lütfen...

Time Machine filminde aydaki koloni patlıyor ve bu nedenle de ay patlıyordu. Ama dediğiniz gibi bu bir bilimkurgu ve daha 1920lerde yazılmış bir bilimkurgu kitabının filmi. Yani o zamanki düşünce sisteminde aya dökme demirden roketi barutla fırlatmak (Jules Verne) gibi olaylar pekala mümkün gözükebiliyordu. Bu açıdan düşünmeniz gerekir. Ya siz ayı bir oda kadar falan mı sanıyorsunuz. Ayın biraz daha büyük olması durumunda bir atmosferi olacağını ve belki de zeki olmasa bile bir yaşam barındıracağını biliyor musunuz?

Ayda veya uzayda kurulacak bir koloni muhakkak gereklidir ki bunu Stephen Hawking (Karadeliklerin buharlaşabileceğini bulan sakat uzay fizikçisi) de bizzat dile getirmiştir.

Dünyada ekolojik denge tamamen alt üst olmuştur ve yeniden dengeye ulaşması üzerindeki insansız haliyle en az 10000 yıl gerekmektedir. Artı insan deformasyonunu eklerseniz bu 100 bin yılı da bulabilmektedir. Bu kadar yıl doğa düzelecek diye mi bekleyeceğiz yoksa uzaya mı çıkacağız hangisi daha akıl karı?

Dünyada ekolojik denge tamamen alt üst olmuştur ve yeniden dengeye ulaşması üzerindeki insansız haliyle en az 10000 yıl gerekmektedir. Artı insan deformasyonunu eklerseniz bu 100 bin yılı da bulabilmektedir. Bu kadar yıl doğa düzelecek diye mi bekleyeceğiz yoksa uzaya mı çıkacağız hangisi daha akıl karı?
----------------------------

Olmayan bir doğayı baştan yapmaya çalışmak, olan bir doğayı düzeltmeye çalışmaktan daha uzun süreceğinden; önce kendi gezegenimiz için çalışmalar yapmalıyız.
Mesela politik nedenlerden hala alternatif enerjiler kısır kalıyor.

"Bu işi iyice online oyunlara benzettiniz ha ayı patlatma filan:):) "

Ay oluşma ihtimali %20. Harabe alanı birleserek yeni bir ay oluşturuyor. :D:D:D

güzel bi site kurma programı

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir