Ay'a İniş Tartışmalarını Yeniden Başlatan Kare

Ay'a inişin sahte olduğunu ileri süren grup, bu görüntünün ortaya çıkmasıyla bir kez daha "gaza geldi"

  • Zeynel A. Öztürk
Ay'a İniş Tartışmalarını Yeniden Başlatan Kare
Fotoğraf: NASA/REUTERS

Komplo teorisyenleri, insanlığın Ay'a ayak basmasının ardından, ayak basmanın sahte olduğunu gösterecek yeni bir kanıt bulduklarını iddia ettiler.

Bir YouTube kullanıcısına göre 1972'de son Apollo 17 görevinden alındığı iddia edilen görüntüde astronotların birinin başlığında "sahne görevlisinin" yansıması görünüyor. Streetcap1 adlı kullanıcı tarafından YouTube'a bu hafta yüklenen görüntü (aşağıda izleyebilirsiniz), iddialara göre 1972'deki aya inişi şüpheye düşürdüğü gibi, her şeyin bir oyun olduğunu söylüyor.

Reflection in a Visor. Where's the reflection of the camera taking the photo?Reflection in a Visor. Where's the reflection of the camera taking the photo?
Featured on Fox News - There is no backpack on the figure and even allowing for visual distortion due to the visor, surely you would see a backpack because they were extremely large. LINK to NASA Photograph - PLEASE try and keep your comments civil, thanks. There are lots of nasty comments shooting the ' Messenger.' This is a real Nasa photo, perhaps they (NASA) should be the ones you direct your anger at, because not one comment has debunked this genuine photograph. SC1.

Bu bulgu, aya inişin gerçek olmadığına inanan birçok kişiyi heyecanlandırmayı başardı. Aya inişe inanmayanlardan bazıları, bu keşfi överken bazıları görüntünün photoshop'landığını veya bir başka astronotun yansımasını gördüğümüzü söylüyor.

1972'deki Apollo görevi, Ay'a yapılan ilk insanlı görev değildi - bu onur, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'i taşıyan Apollo 11'e ait. İkili, Ay'a ilk adımlarını 20 Temmuz 1969'da atmışlardı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

akıl var mantık var 1970 li yıllarda aya insan ayak basmış ama o zamandan bu zamana kadar başka insan ayak basmamış.ya o zamanki bilim adamları daha zekiydi yada o zamanki teknoloji daha ilerdeydi ve nasa o zamandan beri yerinde sayıyor başka bir işe yaramıyor ben olsam abd halkın yerinde hesabını sorarım o zamandan beri ilerleme yok.

Bence kesinlikle gidilmedi. Bir daha gitsinler de inanalım. :))

@21 Kasım 2017 18:41 IMF'ye 5 milyar borç vereceğimize (!) bir bu kadarı da bi zahmet NASA'ya verilsin bi daha insinler ispat isterim ispat diye değerli devlet büyüklerimize başvur.

ABD Ay'a iniş fiyasko ile sonuçlanır veya kamera görüntüleri getiremeyiz diye bir hile yaparak ismini şu an hatırlamadığım bir rejisöre gizlice yedek aya benzer bir film platosunda Londra'da, Ay'a iniş filmi çektirmişti. Ay'a iniş SSCB'ye karşı ABD'nin prestij meselesi olmuştu! Haberde bahsi geçen Astronotun başlığındaki yansıma görüntüsünün bu uyduruk film çekiminden olması muhtemeldir. Ay'a inildi nokta!! Gerisi komplo teorisyenlerinin geyiğine hizmet eder ve ancak boş konuşma malzemesi olur.

@21 Kasım 2017 19:17 o kadar net konuşmuşsunuz ki aya siz indiniz sanırım.

@22 Kasım 2017 16:28 Var olan maddi gerçekler yani argüman ve deliller şahsım için kafidir. Wikipedia'dan aya inilmedi komplo teorilerine karşı NASA'nın bilimsel kanıtlarını tek tek okuyabilirsin. Ben değil, inilmedi diyen iddiasını oradaymış (!) gibi ispatlamakla mükelleftir yoksa müfteri olur. Hukukta genel kural budur. Haklı haklılığını ispatla mükellef değildir.

@21 Kasım 2017 19:17 Kendimi düzelteyim ve bilgi eki sunayım; Aya iniş görüntüleri orjinal ayda çekildi en azından başarıldı. Her ihtimale karşı aya iniş; Bilim Kurgu filmlerinin başarılı Rejisörü Stanley Kubrick' e, Nevada'da ki Askeri kapalı 51. Bölge, platosunda film çekimi yaptırıldı. Aya inişin konuşma ve film kayıtları SSCB ABD hariç Almanya Bochum Uzay gözlemevinden de Nasaya gönderilen kayıtlar ayrıca Almanlarca gizlice dinlenerek kayıt edilmiştir ve şu an arşivde mevcuttur. Aya inildi.

@22 Kasım 2017 16:28 Var olup olmadığı bilimsel kanıtlanamayan bir yaratıcıya Dünya üzerinde milyarlarca insan, inanç boyutunda kanıtsız inanıyor, vicdan özgürlüğü açısından ben buna saygı duyarım fakat Ay'a yolculuğun bu kadar ispatı ve delili ortada dururken şüphe edip inanmamak ne ile ifade edilip açıklanabilir? Beyne oksijen gitmesi şart.

Sahne görevlisi ise üzerinde neden astronot giysisi var bre gafil...

SpaceX (Elon Musk) iniş-kalkış yapilecek bir uzay mekiği üzerinde çalışıyor. Bu uydurma ay görevlerine inanan insan mı var? Yok 18 görevmiş, ayın karanlık yüzüneymiş falan. Biz bu dümenleri yer miyiz.

@22 Kasım 2017 08:25 dünya'da düz zaten haklısın, E .Musk bunu da ispatlar yakında

Ay'a giniş gerçekleşti hala neyin kafasındasınız?

Sizi İlber Hoca'ya havale ediyorum. Elinizin altında internet var, bir araştırın bakayım 1952'den beri kaç tane (111) Ay görevi yapılmış? Bunların kaç tanesi başarılı kaç tanesi başarısız olmuş? kaçını Amerika, kaçını Rusya, kaçını Avrupa, kaçını Çin gerçekleştirmiş? Kaçı inmiş, kaçı yörüngeye oturmuş? Kaçında insan varmış? Dahası retroreflektör neymiş, ne işe yararmış? "

"Ay'a gidiş görüntüleri stüdyoda çekilmiş olsaydı, bu çekimden haberdar olan herkesin sessiz kalmasını sağlamak muhtemelen Ay'a gitmekten daha pahalıya patlardı."

Şüpheci olmakla enayi olmak arasında ince bir çizgi varmış gibi bir sürü insan sırf şüpheci gözükmek uğruna en dayanaksız komploları dahi kabul eder hale geldi. Ay’a inişin aslında gerçekleşmediğini öne sürmek, ABD’ye karşı olmakla izah edilemez tüm insanlık tarihinin en önemli olayını reddederek marjinallik kazandırma gülünçtür. Ne komployu öne sürenler ne de komplonun kendisi bir bilimsellik taşıyor. 1969’da Ay’a inme teknolojisi vardı ve inildi kayıtlar orada yapıldı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost