Aylar geçti: Conficker öldü mü ölmedi mi?

Conficker'dan ses çıkmaması herkesi rahatlattı. Ama sinsi düşman hale tetikte bekliyor olabilir...

  • Ümit Öncel
Aylar geçti: Conficker öldü mü ölmedi mi?
Symantec'in Conficker haritasını görmek için tıklayın.

Bundan bir kaç ay öncesinde ortalığı kasıp kavuran ve dünya çapında büyük korku yaratan Conficker bir süredir sessiz. Bu sessizlikte Microsoft'un yayınladığı MS08-067 kodlu Conficker'a özel yamanın payı büyük. Fakat Symantec'in yaptığı yeni araştırmaya göre Conficker hala yok olmadı. Henüz yamanın yüklü olmadığı Windows işletim sistemlerini bulmaya devam ediyor ve küllerinden doğmaya çalışıyor.

Pek çok farklı sürümü ortaya çıkan Conficker, Symantec'in raporuna göre her gün 50 bin yeni bilgisayara bulaşarak yeniden büyümeye başladı. Symantec Şubat ayından bu yana Conficker'ın görüldüğü ülkeleri ve tehlikenin güncel boyutunu hazırladığı bir harita ile gösterdi. Symantec'in haritasına göre Conficker; ABD, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelere yuva yapmış durumda. Uzmanlar daha fazla gecikmeden sistemlerinin güvenliğini sağlamaları konusunda kullanıcıları uyarıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Türkiye sarı bölgede ve baya bilgisayar elegeçmiş. arkadaşlar dikkatli olalım ;) kimsenin zarar görmesini istemeyiz ama Türklerin zarar görmesini hiç istemeyiz. En azından yamalara dikkat edelim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir