Aynı anda iki farklı yerde olabilir misiniz?

Yeni bir araştırmaya göre canlı organizmalar, aynı anda iki farklı yerde olabilir!

  • Levent Öztürk
Aynı anda iki farklı yerde olabilir misiniz?

Eğer aynı anda iki farklı yerde olmayı düşleyenlerdenseniz, yakın bir zaman içerisinde bu rüyanız gerçeğe dönüşebilir. Fizikçiler, yaşayan bir organizmanın "süperpozisyon"a ulaşması için geçerli bir yöntem bulduklarını düşünüyorlar. Süperpozisyon tanımı, paralel evrenlerde yolculuk yapan parçacıkların aynı anda farklı yerlerde farklı görevler üstlenebilmeleri durumu için kullanılan bir terim.

İki yıl önce University of Colorado'da yapılan bir deney sırasında, bir alüminyum parçası, aynı anda birden fazla fiziksel konumda olduğu bir duruma geçirilebilmişti. Şimdi ise Çin'deki Tsinghua Üniversitesi'nden Zhang-Qi ve ABD'deki Perdue University'den Tongcang Li, aynı şeyi bir bakteri için de yapabileceklerini iddia ediyorlar.

arXiv sunucularına gönderilen bir makalede bu işlemin nasıl gerçekleştirilebileceği açıklanmakta. Belirtilene göre işlem, bakterinin kesin sıfır sıcaklığının 0.01 derece üstüne kadar soğutularak, doğal güçler ile alüminyum parçasına işlenmesi ile gerçekleştirilecek. Bunun da bakterinin, metal ile beraber süperpozisyon'a ulaşması için yeterli olacağı düşünülmekte.

Makaleyi yazan ikili, bu işlemin "yaşayan" organizma tanımını oldukça esnettiğinin farkında olduklarını söylemekte. Belirtilen sıcaklıklarda bulunan herhangi bir mikrop daha sonra ısıtılarak hayata döndürülmesi mümkün olmasına rağmen tamamen donacaktır.

Dahası, bu deneyin, organizmanın içerisindeki kusurlu protein DNA'sının incelenmesi için de kullanılabileceği düşünülmekte...

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Bizim üniversitelerde marstan kıbleyi nasıl bulabileceğimize kafa yormaya devam etsin.

@02 Ekim 2015 21:10 Kıble ile değilde daha çok hükümet yıkıp hükümet kurmakla uğraşır bizimkiler kıble ile işi olan üniversitemiz yok denecek kadar az bizimkilerin işi siyaset.

@02 Ekim 2015 21:10 biz bin yıldan fazladır bunu biliyoruz zaten! Onlar milyarlarca dolar harcayarak ancak bulmuş! Evliya kişilerin aynı anda iki farklı yerde görüldüğünü söylediğimizde, bu imkansız bu safsata, diyordunuz oysaki!

@03 Ekim 2015 23:54 Yav he he :) Madem vardı nasıl yapıldığınıda bilseydiniz, hayal kurmak kolayda gerçekleştirmek asıl mesele. Bilim ne bulursa zaten kuranda vardı diyorsunuz ya, madem var siz 1400 senedir neden kuranda yazıyorda bulamadınız. Ya kuranda yazmıyor yada kuran okumadan din dağıtımı yapıyorsunuz. Bırakın bu işleri Dünya'da kafası çalışan insanlar neyseki var. Yoksa siz insanı çiğ çiğ yersiniz. Çöl hırsızları sizi..

Astreal seyehate benziyor.

böyle kaç tane durum var ama hiçbir daha gerçekleşmedi anca bilim kurgu flimlerine konu olmaktan öteye geçemedi

Offff :( keşke 100 yıl sonra doğsaydım yaw... düşünsenize belki birileri çıkıp farklı paralel evrenler bulmaya başlar kim bilir ki? o evrenlerde sonsuz olasılık taşıyan olaylar olur ve biz bunları görebiliriz mesela 3080 yılında Adolf Hitler'in dünyayı ele geçirmesi, yemeklerin insanları yemesi, her oyunu veya filmi hatta fantastik şeyleri gerçek yapan evrenler blah blah... Biraz fazla uçtum ama neyse :D şimdilik lucid rüya ile başlamak lazım böyle hayallere :/

Tamamen uydurumlar... Uydur uydurabildiğin kadar... Tüm uydurumlar şartlara bağlıdır, yanlış şarta bağlarsan kuramı, sözde çözülür ama deneye başaldığınca anca avucunu yalarsın ve bu kuram ancak uydurum olarak kalır ve asla gerçeğe dönüşmez...

@03 Ekim 2015 11:57 Uydurum diye bir tanım, kavram yoktur. Olmayan elementi uydurmayın :) Fizikten bihaber yorum yaparak cahilliğinizi göstermeyin, biz zaten cahil olduğunuzu biliyoruz. Saygıyla anıyorum Aziz Nesin'i !!!

Süperpozisyon kuantum bilgisayarların temelini oluşturuyor. Şu an D-Wawe Vezüv bilgisayarı 512 qubit ile çalışıyor. Yani 2 üzeri 512 olasılığı aynı anda hesaplıyor. Bunu da kuantum belirsizliği sayesinde başarıyor.Yani bir elektron %75 yukarı %25 aşağı haraket ediyor. Aynı anda iki farklı yerde oluyor.Bunu başarabilmek için işlemciyi mutlak sıfırın 1 derece üstünde (-272 C) çalıştırıyorlar.

Laf kalabalığı insanlığın kaynaklarını heba etmektir bu ve sonuçta hiçbir yere varmayacak araştırmalar. Aynı anda iki yerde birden olma olayını da bize çarpıtarak anlatıyorlar. Aslında öyle bir şey yok. Aynı noktaya farklı yerlerden bakma olayı var.

@ZiyaretBitti Yorum yapmak için yorum yapmışsın ama hiç bir şey açıklamamışsın. Sonuca ulaşmayacağını nereden biliyorsun? Sen denedinde ulaşamadın mı? Adı üstünde deney. Deney deneye yanıla yapılır. Mevcut şartlarla bir doğru bulunur.

Sen de yorum yaz