Aynı cihazda Android ve Windows yan yana!

Microsoft, Android ve Windows Phone'un aynı cihazda çalışması için büyük bir adım daha attı!

Aynı cihazda Android ve Windows yan yana!

Microsoft, yakın zamanda aldığı bir patentle işletim sistemlerinin çalışma biçiminde önemli değişiklikler yapabilir.

Patentin içeriğinde telefonlarda çoklu işletim sistemi kullanmaya yönelik teknik bilgiler bulunuyor. İki gün önce Microsoft'a teslim edilen ABD 9.003.173 patent numarasına sahip patent, kullanıcının ihtiyacına göre kullanmak istediği işletim sistemini seçebilmesinden bahsediyor. Daha ilginci ise bootloader'ın yalnızca kullanıcının istediği bölümleri ön-yükleyebilmesi. Bu sayede hem zamandan, hem de kaynaklardan tasarruf edilebiliyor. İşletim sisteminin istenen bölümlerini yükleme işlevi, ek güvenliğe ihtiyaç duyan kurumsal uygulamalarda da faydalı olabilir.

Son olarak patente göre işletim sisteminin farklı bölümleri veya farklı işletim sistemleri, cihazın üzerinde değil, bulutta depolanabiliyor ve indirilebiliyor.

Tüm bunlar kulağa oldukça teknik gelse de, Microsoft'un Android ve Windows Phone'u yan yana çalıştırma çabalarının bir işareti olabilir. Microsoft, bu patent sayesinde belki de Android uygulamalarını Android'e geçiş yapmadan, Windows altında çalıştırmanın yeni bir yolunu sunacak. Bu durumda Android'in sürekli olarak çalışması gerekmeyecek ve sadece gereken bölümleri yüklenecek.

Henüz her şey taslak aşamasında olduğundan, patentin gerçeğe dönüşmesi uzun zaman alabilir. Bu yüzden hemen heyecanlanmamakta fayda var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Microsoft masaüstünde ise tam tersi Linux tabanlı işletim sistemlerinin 2. işletim sistemi olarak kurulmasını engellemeye çalışıyor. Mobilde Linux yanına kurulmaya çalışıyor. Google'da windows phone'u engelleme girişimlerinde bulunursa Microsoft fanları ağlar artık burada :)))

@12 Nis 2015 15:47 bulunuyor zaten (youtube uygulamasızlığı). ayrıca dediğine katılıyorum. microsoft, windows kullanıcıları linuxe geçmesin diye korsancılığı önleme zahmetinde bile bulunmuyor. önlese zaten yarısı linuxe geçer ve linux destek almaya başlar, windowstan iyi hale gelirse vay microsoftun haline.

Windows un hafifliği üzerinde android uygulamalarını çalıştırmak oldukça güzel bir özellik olur bence.

Google bazı fırmalari kesin bastırıyordur wp ye uygulama yapmasın diye.microsoft da bu yüzden (tahminimce) böyle şeyler deniyor

@12 Nis 2015 16:20 bencede .

Ben senelerdir linux geliştiricilerine benzer bir şeyi söylüyordum ama nato kafa nato mermer... Halbu ki linux un rahat kullanılabilmesi için gereken sadece bir kaç şey yapmaları ama bunları yapmadıkça windows tekel vari şekilde piyasada olacak.

@12 Nis 2015 16:23 aynen sen çözmüşün cidden bir dediğini yapsalar neler olacak

Microsoft cyanogen ve windows ile androidi ele geçirmeye çalışıyor. Yakında wp fanları fandroid olursa sasmayin uzun bir süre sonra olabilir Üstelik cm 12.1 i guncelleyenler güncelleme kısmında Microsoft logosunu gördüler

Aranızda kavga etmeyim sonuçta hepsi amerikan şirketi :D amerikan oyunu bunlar :)

windows phone kullananlarda android kurabilsin ozaman mscim.

Windows çok performanslı şarjda iyi eğer android uygulamaları çalışırsa çok iyi olur.

microsoft her zamanki gibi kendini batırıyor. windows phonelı nokia kullananlar da android kullanacak artık.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost