Bakteriden elektrik üretebilen Bitki Lambası!

Araştırmacılar, sınırlı elektrik erişimine sahip bölgeler için bitki lambası geliştirdiler!

  • Onur Seven
Bakteriden elektrik üretebilen Bitki Lambası!

Yağmur ormanlarındaki altyapının bakımı, alandaki sık bitki örtüsü, yoğun nem ve sel eğilimi nedeniyle oldukça uzun bir süreçtir.

Peru'nun Nuevo Saposoa köyü gibi yerleşim birimlerindeki elektrik şebekelerinin devre dışı kalması veya tahribata uğraması durumunda insanlar işlerini yürütmek, birşey okumak ve ders çalışmak için gün ışığının insafı veya gazyağı lambalarına mahkum kalabiliyorlar. Peru'daki Universidad de Ingeniería y Tecnología (UTEC) araştırmacıları ev bitkisi ile çalışan yeni bir yöntem yarattı.

UTEC' tarafından geliştirilen "bitki lambası" teknolojisi, büyüme sırasında bitkilerden yayılan geobacter mikroorganizmalarının verdiği elektronları yakalamak için metalik bir ızgara kullanıyor. Bu ızgara Nuevo Saposoa sakinlerinin selden bu yana kullandıkları gaz lambalarından daha parlak ve daha sağlıklı ışık sağlıyor.

Bitki lambası düşük enerji tüketimi sayesinde günde iki saatlik yüksek aydınlatmalı LED ışık temin etme yeteneğine sahip. Araştırmacılar, selden etkilenen köydeki ailelere tam 10 adet tam fonksiyonel prototip hazırlamış durumdalar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Hem doğal hem akılcı bir çözüm bulunmuş. Umarım yöntem daha da geliştirilir. Küresel ısınma sebebiyle yaşanan afetler artmaya devam ettikçe bu tip ürünlere duyulan ihtiyacın da aciliyeti artıyor. Dolayısıyla bio enerji kullanımı da atlanmaması gereken çözümler arasında. Bilge Baykuş

Sen de yorum yaz