Ballmer'dan, Microsoft'a şaşırtan eleştiriler

Eski Microsoft CEO'su Ballmer'ın eleştirileri, "daha önce neredeydin" dedirtecek kadar ilginç...

  • Levent Öztürk
Ballmer'dan, Microsoft'a şaşırtan eleştiriler

Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer'ın söylediğine göre firma, şu anda Windows Phone'ların Android uygulamalarını çalıştırmaları üzerinde yoğunlaşması gerekiyor. Satya Nadella'ya geçtiğimiz yıl koltuğunu teslim eden Ballmer, şu anda Los Angeles Clippers basketbol takımının sahibi ve Bloomberg ile yaptığı konuşmada eski firmasına yüklenmiş durumda.

Geliştiricilerin mobil, tablet veya masaüstü Windows için daha kolay bir şekilde uygulama üretmelerini sağlayan Windows 10'un "Evrensel Uygulamalar" platformu üzerine ne düşündüğü sorulan Ballmer, basit bir şekilde "bunun çalışmayacağını" söyledi ve Android uygulama desteğinin daha önemli olduğunu iddia etti.

Windows'un mobil cihazlar platformunda en büyük problemlerinden biri, uygulamaların eksikliği. Tavuk/yumurta ikileminin yaşandığı bu alanda, daha fazla kullanıcıyı platforma çekmek için uygulamaya ihtiyaç duyulurken, daha fazla uygulama geliştiricisinin platform için uygulama üretmesi için de daha fazla kullanıcıya ihtiyaç duyulmakta ve Microsoft'un mobil platform konusunda geri kalmasının sebeplerinden biri de bu olarak gözükmekte. Eğer Android uygulamaları Windows üzerinde çalışırsa, büyük oranda bu problemin çevresinden dolaşılmış olacak ve geliştiricilerin yeniden uygulama üretmelerine gerek kalmayacak. Firma, daha önce de "Astoria" kod adı altında bir projede Android desteği için çalışmaktaydı ancak önceliğin Evrensel Uygulamalar fikrine çevrilmesi ile beraber bu proje duraklatıldı. 

Ballmer'ın, kendi döneminde diğer platformlar ile beraber çalışmayı büyük oranda reddettiği düşünülürse, yeni yorumları biraz şaşırtıcı görünebilir. Microsoft'un iOS ve Android platformlarında varlığının büyümesi de, zaten Nadella yönetiminde başlamıştı.

Ballmer, Microsoft'un şu anda sahip olduğu gelir bildirimi yaklaşımını da desteklemiyor. Bloomberg tarafından Ballmer'ın yorumları sorulduğunda, Microsoft'un yatırımcı ilişkileri yöneticisi Chris Suh, "Steve ile düzenli diyalog içerisindeyiz ve bütün yatırımcılarımızda olduğu gibi, onun da geri bildirimini ve düşüncelerini dinliyoruz" demekle yetindi. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Android yerine ios uygulamalarını portlasınlar android uygulamaları güvenli değil.

@05 Aralık 2015 18:41 güvenliği işletim sistemi oluşturur ne alaka güvenli değil hem linux platformu siz hiç kullanmamışınız sanırım güvensizlik diye bişey yok artık ios neyse android de o artık bunların için de en güvenliside windows phone 256 bit şifrelemeyle geliyor çünkü

@05 Aralık 2015 18:41 Android portu iptal oldu zaten sadece ios olucak.

Evrensel uygulamalar kasıyor dedim dedim inanmadınız bak n'oldu şimdi

evet kendisi zamanında microsoftu resmen batırmıştır...ayrıca evrensel uygulama gibi dâhiyane bir fikir onun koca kafasına gelmemişti

satya amcaya söyle, Windows 10 güzel olmamış yeni bir Vista yapsın...

win8 rezilliği bunun başının altından çıkmıştı hiç konuşmasın ...

Ya biz şimdi Steve Ballmer'ı meşhur maymun dansıyla biliyoruz. Vista'yı satamadı, istifa et dediler, dinlemedi. Sonrasında Windows 8 ile birazcık ortalığı hareketlendirdi o kadar. Windows artık herkesin kabul etmesi gerekir ki, eski bir işletim sistemidir. Geriye dönük uyumluluk sağlayacağız diye 40 takla atmaları gerekiyor Microsoft'un. Artık yeni bir başlangıca ihtiyaçları var, o da Windows 10 değil ne yazık ki.

Vista iyiydi ama gecis birden olunca eski donanimlar kaldirmadi.. bir cok ozellik ve grafiksel anlamda gelisme yasandi.. 512mb ram , pentium 4, nvidia fx5200 ile xp harikaydi ama vistanin gelismis ozelliklerinden otur kasim kasim kasiliyordu ve hata veriyordu.. gecen 8gb ram ve i5 li pc ye kurdum cayir cayir akiyordu

Windows ve ios. İki çöp

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play