Banka hata yaptı, Google'a dava açtı

Yanlış Gmail adresine gönderilmiş bir e-posta bakın Google'ın başına ne işler açtı...

  • Ali Güngör
Bazı işlemler için Google'a dava açmak gerekiyor
Google kullanıcı bilgilerini kolay kolay paylaşmıyor

Bir Amerikan bankası Google'a dava açtı. Google'ın herhangi bir suçu yok ancak Google'ın politikası bunu gerekli kılıyor.

Wyoming'deki Rocky Mountain Bank müşterilerinden birinin istediği bilgileri yanlış bir Gmail adresine yolladı. Sadece gerekli bilgileri değil ama 1325 müşterinin hassas bilgilerini içeren e-posta bankayı oldukça telaşlandırdı. Yollanan e-posta'da müşterilerin isimleri, adresleri, vergi numaraları ve borç bilgileri yer alıyor.

Banka çalışanı hatasını fark edince e-posta'nın sahibine haber vererek bilgileri silmesini istemiş. Ancak bir yanıt alamayınca bu sefer banka yetkilileri devreye girerek, Google'dan kullanıcıyla irtibata geçebilmek ve verilerin gizli kalmasını sağlayabilmek için kullanıcının kimliğini istemiş. Google, hukuki bir yaptırım olmadan kullanıcıların kimliğini açıklamıyor. Bu Google politikasını "New York şehrindeki fahişeler" haberinden de hatırlayabilirsiniz.

Banka müşterilerinin telaşlanmasını istemediği için davanın gizli gerçekleşmesini istese de haber çoktan yayılmış durumda.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Google en doğru olanı yapmış.

Google nin suçu yok her istiyene bilgileri açığa çıkarsa bu sefer google yi kullanan kişiler madur olur.

"E-posta bankacılık işlemleri için güvenli mi?" tabiki hayır değil. bu tür sorunların çıkması her zaman olası. interaktif kullanmak dah güvenli bence.

Google'ye dava niye aciyorsun ki :) Google kendi urunu icin sundugu gizlilik sartlarina ve kullanici sozlesmesine sagdik kaliyor. Boyle bir hata yapan banka yetkililerini gorevden uzaklastirmayi deneyin siz once

Sen de yorum yaz