Basit olsun, bizim olsun!

Yeni cep alırken ekstra özelliklere önem veriyor olabilirsiniz ama sizin gibi düşünmeyenler de var.

  • Selim Öztürk
Cep telefonları çok mu karmaşık?
Yapılan bir araştırmaya göre, cep telefonlarının kameraya, MP3 çalara hiç de ihtiyacı yok!

Yapılan kapsamlı bir araştırmaya göre, İngilizlerin büyük bir bölümü günümüzde kullanılan cep telefonlarının gereğinden fazla komplike, yani karmaşık bir yapıda olduğunu düşünüyor.

FoneBank isimli bir araştırma şirketi, geçtiğimiz günlerde cep telefonlarıyla ilgili kamuoyuna çarpıcı bir rapor yayınladı. Buna göre, araştırmaya katılan cep telefonu kullanıcıların %61 gibi büyük bir bölümü cep telefonlarının bir hayli komplike bir yapıda olduğunu beyan etti.

Geçmiş yıllara nazaran, her geçen yıl cep telefonlarının biraz daha karmaşık bir hale geldiğini belirten rapora göre, araştırmaya katılan cep telefonu kullanıcılarının %45'inin de telefonlarının MP3 fonksiyonunu hiç kullanmadıklarını ortaya çıkardı.

%30'luk kesim ise cep telefonlarının kamerasıyla çok ilgili olmadığını, megapiksel değerinin kendileri için pek de bir şey ifade etmediğini beyan etti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

evet ben telekominikasyon sektorunde calısıyorum gelen musterılerın ılk sordugu kamerası varmı ama sordugu cıhazda kamera olsada olur olmasada adı var sadece kamera var demek ıcın resım cektıgınde neyı cektıgın bıle bellı olmuyor ama ılla olsun ıstıyor anlamıyorum ne ısıne yarıyacak, sanırsam bırı sordugunde kameralıme he kardes kameralı dıyecek:)

biz türk üz ve hiçde onlar gibi düşünmüyoruz... otobüste mp3 dinlemek, ilginç gördüğümüz bir olayı kayıt etmeyi veya hadi bi fotoğraf çekeyim demeyi ve bunları yaparken kullandığımız makinanın aslında bir telefon olduğunu hatırlamak bize mutluluk veriyor. bu araştırmaların "yaşlı avrupalılar" üzerinde yapıldığınıda unutmamak gerek...

Ben daha önce defalarca mp3 almış, kırmış, kaybetmiş kullanmış birisi olarakdan, hem mp3 hem cep teli aynı anda taşımanın mantıksız olduğuna karar verdim.
Ayrıyeten Cep Bilgisayarı gibi bir özelliği olan cep telefonuda istiyordum. Fakat, böyle birşey isterken benim için can sıkıcı ve aşırı derecede gereksiz olan outlook, metin belgesi oluşturucu vs gibi windows saçmalıklarınıda cep telimde istemiyordum.

Sadece ve sadece sorunsuz bir şekilde mp3 dinlemek, (klip izlemek bile gereksiz bana, bu iş için pc var, tv var vs.) ve arayanların bana sorunsuz ulaşabilmesi, şarjınında iyi dayanması, ve istediğim şekilde sanki bir cep bilgisayarıymışcasına program yüklemek, silmek vs tarzı işlemleride yapmak istiyordum.

Bütün bunların ya bir cep bilgisayarı ile mümkün olacağını veya nokia'nın üst modelleriyle mümkün olacağını veyahutda iphone ile mümkün olacağını gözüme kestirdikten sonra, çok para harcamanında mantık dışı olduğunu düşündüğümden (N9- serisi, megapikseli bol cep teller, iphone vs.)

Nokia 6120 Classic aldım, ve kendi çapımda her işimi yapıyorum. Üstüne beklentileriminde üstünde e-posta alıp gönderme ve 2.0 megapiksellik idare eder bir kamera ile mutluyum.

(NOT: Nokia 6120 içinde 400mhz işlemci bulunduran bi telefondur. Çoğu insan bunu duymamıştır. Bu Kadar yüksek sayılabilcek bir işlemci N Serisinden bazı telefonlarda bile yoktur. Hemen yok canım demeyin araştırın görün.)

Ayrıca, Doyumsuzluk duygusu bence insanı hem daha iyi, hemde daha beter yapabilir. Bu yüzden dikkatli olmak lazım.

Yani bilmiyorumda, öbür yandan ben bu telefona 400m verirken, afrikadaki çocuklarıda düşünmüyor değildim. Bugün evine ekmek alamıyacak veya açlıktan ölecek bir sürü insan varken şu dünyada.

Abartınında bir mantığı olmadığını düşünüyorum.

ingilizler cepleri karmaşık buluyor yani anlayamıyorlarsa bu bizim sorunumuz değil...ben cebimde kamera, bilgisayar, mp3, depolama vb. bir sürü şeyi tek alet olarak bulundurmak isterim ve cep gibi bir aletin bir oyuncak basitliğinde olduğunu düşünüyorum...ingilizler de artık iyiden iyiye çağın gerisinde kalmaya başladılar bu arada neyseki türkler çok sosyal oldukları için bu tür cihazlara türkiyede rağbet var bu iyi...

yaşasın nokia 1110 i ve niceleri... garibanın telefonu .. (numbb)

neden çağın gerisinde kalalımki madem teknoloji bu kadar gelişmiş bunu neden kullanmak istemeyelimki !

fazla tefarruat fazla bozluma demektir kısacası. eskiden cepler daha az bozulurdu. ama sorun değil. bizim memleket bu krizde bile pahalı cep teller kullandığı için insanalara acımıyorum. boşver böle gelmiş böel gider.

Bizim Türk Milleti kadar teknolojiye çabuk ayak uydurabilen var mıdır acep:)))

Tüketim toplumu oluyoruz ama hala bilinçli tüketmeyi öğrenemedik, ayakkabı da alacak olsam elektronik eşya da olsa hiç aradığım modeli bulamamışımdır, nedeni çok basit, satıcı hemen lafı yapıştırıverir: o model tercih edilmediği için getirmiyoruz... (Neden, çünki o model daha sade, kamerası bilmemkaç megapiksel değil ya kim ne yapsın o modeli, herkes fotoğrafçı oldu zaten ... )

ingilizler kullanamıyor olabilir fakat ben nokia3120c nin radyosunu(20kanal hafıza az ) mp3 ünü vede ilginc olaylar olursada fotograf makinasını kullanıyorum takvimine notlar ve bilgiler randevular ekliyorum görevleri yazıyorum alarm la sabah işim varsa erken kalkıyorum yani telefonu hayatımın merkezi gibi kullanıyorum
bu büyük ekranlı touch ekranlı iphone ve benzerleri cogalınca bunlardanda alacagım 2 yıla kadar cünki internetten ders vidyoları indiriyorum bilgisayara onları izlemek istiyorum bölece herşekilde kullana bilirim ben aynı zamanda acık ögretim ögrencisiyim geceleri yada boş vaktimde birini beklerken falan bi 10 dakka 20 dakka bi ders vidyosu izlesem bi konu tekkrarı gibi olsa sınav notlarım %25 artar diye düşünüyorum...
ha ku özellikleri kullanamayan varsada almasın kardeşim

Arasın yeter, bana ve bir çok insana. Belki standart klaklık girişi, iyi bir ses kalitesi ve kllanışlı arayüzü olursa MP3 özelliği de isterim fakat, önemli olan incelik hafiflik benim için.

Artık cep telefonu diye birşey yok. Multimedya cihazı gibi birşey oldular. Cep telefonu da kamera,mp3 gibi yan bir özellik artk.

Sen de yorum yaz