Başka bir ülkede yaşasaydınız ne değişirdi?

Türkiye'de değil farklı bir ülkede yaşıyor olsaydınız hayatınızda neler değişirdi? Cevap bu sitede!

Giderek daha bağımsız bir hale gelen büyük bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın farklı yerlerinde olup bitenleri öğrenmek bugün, eskiden olduğundan çok daha önemli. İnternet sayesinde hiçbir zaman olmadığı kadar diğer ülkelerle bağlantılı hale geliyoruz.

İnternette bir ülke hakkında istatistiksel bilgileri kolayca bulmanız mümkün. Ancak etkileşimli grafikler bu tür rakamları çok daha eğlenceli hale getiriyor.

Peki bir başka ülkede yaşasaydınız, yaşamınız nasıl değişirdi? 'If It Were My Home' tüm sorularınıza cevap veremeyebilir, ancak size hoş bir özet sunuyor.

Siteye göre örneğin bir ABD vatandaşı olsaydık, Türkiye'dekine göre 7.7 kat daha fazla yakıt tüketecek, sağlık harcamalarımız 11.5 kat daha fazla olacak ancak 4 kat fazla para kazanacaktık.

Harita karşılaştırma ve site bağlantısı

Sitede, önceki sayfamınzda gördüğünüz bir genel bakışın yanında, yukarıdakine benzer şekilde ülkenizin, yaşamak istediğiniz ülkeyle boyutlarını karşılaştıran bir grafik görüntüleniyor.

Bu bağlantıyı kullanarak If It Were My Home sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Türkiye'yi karşılaştırmak istediğiniz ülkeyi sayfanın alt bölümünden tıklamak.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

internet hızımız 100 kat daha hızlı olurdu ve türkiyede ödediğimiz paranın yarısını öderdik.

seçtiğimiz yabancı ülkeyi ,ülkemiz üzerine yerleştirirken istanbul'u baz alıyor.Başkentin Ankara olduğunu bilmiyorlar galiba..

Başka ülkede yaşamak değil de başka bir ülkede yaşlanmak isterdim.
Hiç unutmadığım bir olayı özet geçmek isterim.
Dersahane yıllarımda pencereden dışarı bakarken gözümün önünde motorlu birisi kaza yaptı ve yerde kıvranmaya başladı. Tam üstünde de özel bir hastenenin tabelası ve hemen dibinde hasthanenin kendisi vardı. Hastahane özel ve paralı ya; 1 tane Allah ın kulu gelipte adama yardım etmedi. O adamın hastane tabelası önünde can çekişmesi hiç gitmez gözümün önünden. O yüzden ömrüm yeterse eğer başka bir ülkede yaşlanmak isterdim. İnsanların duyarsızlığı bazen çıldırtıyo beni.

Daha ucuza daha hızlı internete çıkıyor olurdum, hem de kotayla filan hiç uğraşmadan... Kota mı o da ne? Siz internete 1 mbps hızla nasıl çıkıyorsunuz yahu, gezilebiliyor muı bari? Çık çık çık...

hangi ülkeyi karşılaştırısanız karşılaştırın "consume x.x times more oil" yazacaktır :D

Başkalarının şartları ne olursa olsun. Ben yinede kendi ülkemi tercih ederim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir