Bataryada devrim niteliğinde yeni teknoloji!

Lityum-iyon bataryalardan altı kat daha geniş kapasiteli yeni bir batarya teknolojisi geliyor!

  • Cenk Atlı
Bataryada devrim niteliğinde yeni teknoloji!

Mobil cihazların gündelik yaşamamızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla birlikte doğal olarak bataryalar da bizim için en değerli donanım unsuru haline geldi. Zira mobil telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve kameraların yanında artık arabalarda bile bataryalardan yararlanıyoruz. Bataryaların giderek artan önemi de araştırmacıların onları sürekli daha iyi hale getirmek için çabalamasını gerektiriyor.

Fransa'nın Grenoble şehrinde yer alan Institut Laue-Langevin bünyesindeki HZB Enstitüsü'ndeki bir ekip de bir süredir batarya yapmak için yararlandığımız materyalleri inceliyor ve daha iyi alternatifler üretmenin yollarını arıyor. Kullandığımız cihazların büyük kısmında yer alan lityum-iyon bataryalardaki grafit elektrotları inceleyen ekip grafitin ucuzluğu ve bol miktarda bulunması nedeniyle bu materyale odaklanmış durumda. Grafitin tek olumsuz yanı ise onun tam kapasitesine ulaşmadan önce sınırlı sayıda iyonu emebilmesi.

Silikon materyelini; yine doğada bol miktarda bulunduğu ve çok daha fazla iyon emebildiği için diğer bir alternatif olarak düşünen ekip, bu materyalde de iyonlar silikona geçtikçe onun kristal yapısının bozulması gibi bir sorunla karşılaştı.

HZB ekibi yine de bunun bir çözümü olduğunu düşünüyor. Ekip yaptıkları daha detaylı araştırmalar sonucunda iyonların silikonun yapısında yarattığı bozulmayı en aza indirmenin yolunu da keşfettiklerini açıkladı.

Bütün bu çalışmalardan elde edilen sonuç ise, teorik olarak bir lityum-iyon bataryadan altı kat daha geniş kapasiteli bataryaları geliştirmenin artık mümkün olduğu. Bu yeni teknoloji daha yüksek kapasiteli bataryaların yanında üretim esnasında da hem materyalden hem de enerjiden tasarruf etmeyi sağlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Ulan arkadaş geliyorsa gelsin artık. Her gün yeni bir pil teknolojisi haberi ama gelen giden yok.

her ay yeni batarya teknolojisi çıktı diye haber çıkıyor sonuç ne? büyük ihtimal günlük hayatta kullanılabilecek kadar iyi değiller ki piyasaya sürülmüyor. burada mesela silikonda bozulmaya yol açıyormuş. ekip azaltmanın yolunu bulduğunu söylemiş fakat demek ki yine de kısa sürede bozuluyor.

Her zaman bataryalar hakkında çok iyi sonuçlar verecek diye haberler çıkıyor ama ortalama 2750-3300 mAh oluyor. Daha yüksek kapasiteli bataryalar için 3 yıl sonrasını göreceğiz gibi geliyor. O zamana kadar çok da umutlu olmayın.

Bu "devrim"ler niye hiç telefonlarda uygulanmıyor.

halen gelecek senelerdir geliyor geliyor

sonuçç sadece kağıt üzerinde kalan araştırmalar.. bunun gibi son on yılda yazılmış ve dediğim gibi kağıt üzerinde kalmış yüzlerce yazı gösterebilirim. çok basit sizde google'dan aratabilirsiniz :)

Hep aynı haberler, ama ortada bir netice yok, yazık.

beklediğim haber ,yakın zaman da seri üretime geçse süper olur.

hadi bakalım daha neler olacak ?

Gelecek te bir gün gelecek

Boş pilleri avcumda ısıtınca canlanıyor. Bu bir keramet(!) değilse, vücut ısısı yada ortam sıcaklığını kullanmadan yapılan her türlü yükleme çözüm değildir. Yediğim baklavanın enerjisini ekranda görmedikçe bu işi olmuş sayman.

şu an bir batarya alsanız mesela 2 yıl öncesi bir telefon için 2012 üretimi bir batarya alacaksınız neden peki çünkü stoklarda depolarda batarya dolu onlar bitmeden yeni teknojiler gelmez en basit kaba bir hesapla siz bir bataryayı 2 yıl kullansanız sonra yeni bir telefon satın alacaksınız ortalama yeni bir teknolojiye ulaşma süreniz 3 yıl bunun ülkemize gelmesi ise 5 yıl malesef

Çok sağlam ve kalıcı bir çözüm gibi gelmedi. Enerji sorunu insanlık ve medeniyet için birinci sorun olmaya devam ediyor...

Sen de yorum yaz