Bataryalara çağ atlatacak materyal!

Yeni bir materyal sayesinde, özellikle elektrikli araçların bataryaları çağ atlayabilir!

  • Cenk Atlı
Elektrikli araçlarda batarya devrimi yakın!

Elektrikli araçlarda kullanılan batarya teknolojisi son yıllarda önemli gelişmeler kaydetti. Diğer yandan her yeni ilerleme aslında keşfedilecek daha çok şeyin olduğunu da işaret ediyor. Bunun bir örneği de Northwestern Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada yaşandı. Araştırmacılar yaptıkları çalışmayla aracın menzilini ve hızlı şarj olma teknolojisini geliştirecek iki önemli elektrikli araç bileşenini bir araya getirmenin yolunu buldular.

Kimyager William Dichtel öncülüğündeki araştırma ekibi "covalent organic framework" (COF) adı verilen, oluşturdukları bu yeni materyal sayesinde enerji depolamanın çok daha etkili bir yolunun önünü açtılar.

Bu materyali iletken bir polimere ekleyen araştırmacılar "modifiye edilmiş bir redoks-aktif COF" elde ettiler. Ditchel'e göre bu yeni bileşim; her ikisi de elektrikli araçların vazgeçilmezlerinden olan bataryaların ve süperkapasitörlerin yararlarını bir araya getirebilecek bir potansiyele sahip.

Araştırmacılara göre modifiye edilmiş COF, modifiye edilmemiş bir COF'a göre 10 kat daha fazla elektrik enerjisi depolayabiliyor, ve şarj etme de 10 ve 15 kat daha hızlı gerçekleşebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yani gavur diyip geçtikleri insanlar insanlıga nasıl adım atlatabiliriz diye uğraşıyorlar bizler nelerle uğraşıyoruz helal olsun adamlara

@Gürhan Kalafat İnsanlık teknolojik gelişmeler ile elde edilebilecek bir şey değildir. Bu melunların geliştirdikleri her şeyi insanlığa karşı nasıl kullandıklarını da gördük. Ayrıca insan varlık olarak tek başına da mükemmel bir organizmadır ve hayatta kalabilmesi için en temel ihtiyaçlarını çok iyi şekilde ve düzenli sağlayabilecek organlara sahiptir... Yani demem o ki bunca teknoloji bunca insan yapamaz bir ilk insan... İmza ilk insan...

@02 Eylül 2016 00:06 yaw he he ...

Fosil enerji kaynakları 30 yıla kadar bitiyor. Bir an önce yenilebilir enerji ile çalışan otomobillere ihtiyaç artacak onların en büyük sorunu olan yüksek kapasiteli ve çabuk şarj edilebilir Akü'dür. COF umarım sansasyonel çığır açar. Bu arada ''Batarya'' olmaz batarya bildiğimiz pildir, doğru tercüme veya haberin ana kaynağı yanlış terim kullanmış doğrusu Accu=Aküdür. Pil yani Batarya şarj olmaz otomobillerde ve multi medya araçlarda kullandığımızda batarya- pil değil aküdür.

Yıllardır devrim yaparlar, çağ atlarlar ama sonuç 0

gelişiyor gelişiyor hala birşey göremedik

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play