Baz istasyonları kansere neden olabilir mi?

Her yerde gördüğümüz baz istasyonları gerçekten kanser yapıyor mu? İşte çarpıcı açıklamalar

Baz istasyonları sağlığa zararlı mı?
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan: Sadece ışımayı aşağı doğru yapan dizüstü bilgisayarın altına yastık koymak gerekir.

Türkiye'de zaman zaman kanser yaptığı iddia edilen GSM operatörlerine ait baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların, insan sağlığını tehdit edecek seviyelerin çok altında olduğu belirtildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baz istasyonları ile ilgili kamuoyundaki yanlış algı probleminin bir çeşit fobi yani "elektrofobi" olduğunu ve bunun psikiyatrinin konusu olduğunu söyledi.

Bazı aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaların zararlı olduğunu söylemenin tek başına yeterli olmadığını dile getiren Kalkan, ev aletleri başta olmak üzere şehir şebeke cereyanı ile çalışan her cihazın elektromanyetik dalga yaydığına dikkati çekti.

Kalkan, Türkiye'de limit değerleri belirlenmiş baz istasyonlarının sürekli denetlenmesine rağmen, insan sağlığına zararlı olduğu kesinleşmiş yüksek gerilim hatlarının limit değerlerinin dünya standartlarının üstünde bulunduğunu belirtti.

"Yüksek gerilim hatlarının altında yaşamayın, buralara okul kurmayın. Bu, yanlışlığı bilinmesine rağmen hala devam ediyor" diyen Kalkan, "Ev aletlerinin kullanım zamanları ve elektromanyetik sınırları bellidir. LCD ve plazma bilgisayarlarla birlikte bu aletlerin yaydığı elektromanyetik dalgaların oranları da kısmen düştü. Sadece ışımayı aşağı doğru yapan diz üstü bilgisayarların diz üstü yerine masada ya da eğer diz üstünde kullanılacaksa bilgisayarın altına yastık koyarak kullanılması gerekir" dedi.

Elektromanyetik dalgaların etkileri

Kalkan'a göre baz istasyonları zararsız

Elektromanyetik dalgaların etkileri ile ilgili frekans, şiddet, uzaklık ve süre olmak üzere 4 ana unsur olduğunu kaydeden Kalkan, şunları söyledi:

"Bu 4 parametreye dikkat edildiği zaman sorun olmayacaktır. Burada da şiddet önemli. Herhangi birşeyin ne kadar kullanıldığı. Onun zararlı olup olmadığı değil. 'Kahve zararlıdır' demek tek başına yetmez. Kahvenin ne kadarı zararlıdır? Ne kadar kullandığına ve hangi sıklıkta içtiğine bağlı. Mesela 10 bardak kahveyi peş peşe içmek mi? Yoksa 10 bardak kahveyi bütün bir gün içinde içmek mi? Günde kaç kahve içtiğinden de öte peş peşe kaç kahve içiyorsun? Suyu örnek verelim. Su insan vücudu için vazgeçilmez bir şeydir. İnsan vücudunun 3/4'ü sudur. Susuz yaşayamazsın, mümkün değil. Ne kadar su içersin. Böyle bir ölçüsü var mı? Var. İdrar şeffaf çıkana kadar. İdrar şeffaf çıkarsa yeterli su içmişsindir. Eğer 15 litre su içersen ne olur, su zehirlenmesinden ölürsün. 'Su tehlikelidir, öldürür' diyebilir misin?"

Ev aletlerinin yaydığı elektromanyetik dalgaların etkilerini azaltmak için yapılması gerekenler hakkında da bilgi veren Kalkan, bu aletlere kullanım mesafesinden daha fazla yaklaşılmaması gerektiğine dikkati çekti.

Bu aletler arasında mikrodalga fırının özel bir yeri olduğunu ifade eden Kalkan, mikrodalga fırının yaydığı frekansın cep telefonlarına çok yakın, wi-fi modemlerle ise aynı olduğunu belirtti. Kalkan, mikrodalga fırınların 500-1000 watt güç ile çalışırken modem ve cep telefonlarının miliwatt seviyesinde çalıştığını belirtti.

Mikrodalga fırınların, çalışırken dışarıya çok zayıf da olsa elektromanyetik ışıma sızdığını anlatan Kalkan, "Mikrodalga, yiyeceğin içindeki suyu her tarafından birden ısıtır ve sadece ısıtır bu kadar. Yiyeceğe zararlı etki yapmaz. Mikrodalga fırın çalışırken fırına bir adım mesafede durulması gerekir" dedi.

Baz istasyonları

Baz istasyonları

Türkiye'deki baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik dalgaların etkilerine de değinen Kalkan, bu konuda sınır değerleri aşan bir duruma şu ana kadar rastlamadığını kaydetti.

Yalnızca hastaneler için izin verilen sınırın, 10 volt/metre olan Türkiye standartlarından çok daha düşük olduğunu dile getiren Kalkan, hastanelerdeki sınır değerlerin 3 volt/metre olduğunu bildirdi.

Hastanelerde sınır değerlerin düşük tutulmasının, hastanede kullanılan elektronik cihazlardan kaynaklandığını anlatan Kalkan, "Çok hassas elektronik cihazlar var. Bunlar dış alanlardan olumsuz etkilenebilir ve tedavide aksamalara neden olabilir. Hayati bir tehlike yaratabilir. Bundan dolayı hastaneler 3 volt/metredir" diye konuştu.

Görev yaptığı Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin bu konuyla ilgili alan haritasını da çıkarttığını belirten Kalkan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hiçbir yerde olumsuz bir şey bulamadım. Türkiye genelinde yaptığım ölçümlerde limit değerleri aşan baz istasyonu görmedim. Zaman zaman şikayet geliyor. Ne yapıyor (vatandaş)? Gidiyor, dava açıyor. Gidiyoruz ölçüyoruz. Ben de gittim defalarca. Elektromanyetik dalgaların vücut sıcaklığını bir derece artırarak insan sağlığını olumsuz etkileyen sınır değeri 2 bin volt/metredir. Dünyada bu değer esas alınarak baz istasyonları için 40 volt/metre limit değeri belirlenmiş. Ancak Türkiye tedbiren 10 volt/metre uyguluyor. Türkiye'de sınır değer 10 volt/metre olmasına rağmen yaptığım ölçümlerde 1-2 Volt/metreyi geçeni hiçbir zaman görmedim.""

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Sayın Kalkan, ne kadar güzel söylemiş: Bu 4 parametreye dikkat edildiği zaman sorun olmayacaktır. Burada da şiddet önemli. Herhangi birşeyin ne kadar kullanıldığı. Onun zararlı olup olmadığı değil. - Demek ki, az olursa sorun çıkmaz. Bu da şuna geliyor - yüksek gerilim teli altından geçersin, sorun olmaz, baz istasyonu altında olan dükkana girer alış verişini yaparsın - sorun olmaz, amma - çocuğunuz, her gün 6 ila 8 saat arası bu tellerin altında ders görür ise... Buna bu şekilde bir cevap neden vermemiş acaba? Bazı insanlar anlamadılar galiba - milletimiz bu tür oyun kelimelerine doydu - demekki, açıklama siddetini azaltıp, nitelik ve niceliğine önelin sayın bilim adamlarımız - bir de...reklam kokan açıklamalarınıza doyduk desek mi acaba?

dizüstünün altına yastık koyalım da bilgisayar erisin değil mi?

Şehir dışına büyük verici direkleri dikmektense, apartman çatı üstlerine verici kurmayı daha ekonomik buluyorlar galiba.Baz istasyonlarının etkileri uzun vadede ortaya çıkacak.

baz istasyonu kurulması için belli sınırlar var mesela insan yaşayan alandan bilmem kaç metre yüksekte olacak,alıcısı-vericisi yerleşim yerine şu kadar metre uzaktan bakacak... bunlara dikkat ediliyor mu önemli olanı o.ne zaman bir yerde bu konuda yazı okusam Türkiye nin hep daha düşük değerlere izin verdiği oluyor umarım bu gerçektir.

ama bu aletler olmasa da olmaz maalesef.şehir dışına kurulsa bu aletler:
1)Telefonlarımız bu sefer aşırı şekilde radyasyon yayacak,güç harcayacak.
2)Baz istasyonlarının belli kapasiteleri var şehir dışında olsa mesela İstanbul'da görüşme yapmak imkansız olurdu.

Ziyaretçi yazmış:
dizüstünün altına yastık koyalım da bilgisayar erisin değil mi?
Bugün 13:21
--------------
yok erimez ama sen bence bi tavaya tereyağı ile iki yumurtayı kır hazır beklet, bi beş dakika sonrasında lazım olacak çünkü :DDD

baz istasyonu kurulması için belli sınırlar var mesela insan yaşayan alandan bilmem kaç metre yüksekte olacak,alıcısı-vericisi yerleşim yerine şu kadar metre uzaktan bakacak... bunlara dikkat ediliyor mu önemli olanı o.ne zaman bir yerde bu konuda yazı okusam Türkiye nin hep daha düşük değerlere izin verdiği oluyor umarım bu gerçektir.

----------

bahsettiğiniz sınır diye bişey yok açın BTK web sayfasını öğrenin. yurtdışında 40 what a kadar müsade edilirken bu oran Türkiye'de 10 civarında, evinizdeki ampül kaç what acaba? verilen whata ve anten tiplerine göre belirli bir güvenlik mesafesi oluşur ve bu güvenlik mesafesi içerisinde insan yaşamına müsade edilmez. yani bu şu demek eğer orda bir yaşam alanı varsa izin verilmez. bu arada anten tipine göre güvenlik mesafesi aşağıya doğru da bi eğimle yayın yapar. bu eğimin bulundugu bina içerisine girmemesi gerekmektedir. ve bunu bilgisayar ortamında projelendirerek gösterilir. Dediğiniz gibi şehir dışına çıkarmak yada uzaya uyfu fırlatmak gibi şu an için bi çözüm bulunmuyor. çünkü her baz istasyonunun belli bir kapasitesi vardır. dikkat ederseniz stadyumlarda maç olduğu zaman mobil istasyon kurulur. bu orda çekim olmamasından ziyade kapasitenin yetersiz kalmaması içindir.

evinize ayda iş yerinizde ne akdar sinyal var diye öğrenmek isterseniz btk sayfasında bulunan emr ölçüm firmalarından bilgi alabilirsiniz..

mikro dalga fırın elektromagnetik dalga ile degil elektrik alan ile çalışır, dielektiril ısıtmada kullanılır....insana zarar vermesı sadece suyu buharlaştırdığı içindir ki o da cihaz içindeki elektrik alanı oluşturan iki plaka arasında değilseniz bir sıkıntı yaratmaz...

evimizin karşısındaki tepeye baz istasyonu kuruluyo acaba kaç metreye kadar etki ediyo ? aramız 200 metre felan var

Sen de yorum yaz

 



CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost