Bazılarının hala inandığı 3 oyun yalanı!

"Oyun oynayan kişi" deyince aklınıza hala bunlar geliyorsa, biraz eskide kalmışsınız demektir!

Bazılarının hala inandığı 3 oyun yalanı!

Oyun meraklılarının şişman, odasından çıkmayan, kötü kokan, içine kapanık insanlar olduğuna dair kalıplaşmış bir yargı vardır. Ancak aslında çoğu oyun tutkunu, sadece eğlenmek isteyen, normal bir insandan farklı değil. Böyle bir yargının boş yere oluşmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Elbette, belirli bir zaman diliminde bu klişe gerçeğe dönüşmüş olabilir, ancak oyuncularla ilgili çoğu klişenin ortaya çıkma nedeni, sesi diğerlerine göre daha çok çıkan azınlık.

İşte günümüzde artık doğru olmayan, en kötü 3 oyuncu yalanı.

Efsane: Oyun tutkunları genç erkeklerdir

Oyun meraklısı deyince okuldan eve geldiği gibi çantasını bir kenara fırlatıp, Xbox'unun veya PS4'ünün önünde saatlerini harcayan gençler akla gelir. Bu gerçekten yaşansa da, elbette tüm oyun endüstrisini temsil etmiyor. Entertainment Software Association'ın 2014'te yaptığı bir araştırma, oyun severlerin yüzde 71'inin 18 yaşın üzerinde olduğunu, ortalama oyuncu yaşının 31 olduğunu gösterdi. Eğer sadece erkeklerin oyun oynadığını düşünüyorsanız, bu fikrinizi de değiştirmeniz gerekebilir çünkü oyuncuların yüzde 48'i kadın.

Efsane: Oyun tutkunları tembeldir

Efsane: Oyun tutkunları tembeldir

TV'de bir dizinin tüm sezonunu bir kerede izlemek, normal bir şey... Kitap üstüne kitap okumak da öyle. Facebook, Twitter veya Instagram'da saatler öldürmek mi? Bunu zaten herkes yapıyor. Ancak oyuna harcadığınız zaman yüzünden bir anda hayatta peşinden gittiği hiçbir şey olmayan veya hedefi olmayan "ezik" etiketini üzerinizde bulabiliyorsunuz.

Bazı insanların hayattan kaçmak için kendini oyunlara verdiği doğru. Ancak aynısı TV programları ve kitaplar için de geçerli.

Efsane: Oyun severler sosyal değildir

Oyuncular, hacker'lar, programcılar gibi birçok tür kullanıcı, bu gruba girebilir. Bu kullanıcıların ortak noktası ise klavye, fare ve bir monitörün karşısında zaman geçirmeyi sevmeleridir. Bazılarına göre bu kişiler içine kapanıktır, bazılarına göre sosyalleşme konusunda sorunları vardır.

Ancak kişiliği oyunlarla bağdaştırmanın ne kadar doğru olduğu tartışmalı. İçine kapanık, konuşmaktan korkan oyun meraklılarına rastlamış olabilirsiniz, peki ya oyun oynadığını farkında olmadığınız normal insanlara ne demeli? Bu arada ABD'de yapılan bir araştırmanın nüfusun yüzde 50'sinin içe dönük olduğunu söylediğini de hatırlatalım.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

hepsi gerçek

o kadar tembelim ki bazen oyun oynamaya bile üşeniyorum :)

Bende oyun turkunuyum ama isim var ondan kendimi coook oyuna kaptirmiyorum.. gerekmiyor.. yatmadan once oyun veya filim bakiyom... temiz kokuyorum. Sisman degilim..

Başta sona masa başında uydurulmuş. Realiteden uzak olmuş. Ne demek oyun oynayanların %48i kadın. Oyun fuarlarında kaç tane kadın gördünüz, bilgisayar mağazalarından alışveriş yapan kaç kadın gördünüz. Oyun oynamak farklı bir şeydir, bilgisayar başında oyalanmak farklı birşeydir. Bilgisayar başında oyalanan kadınların balon patlatmaca yada solitaire oynaması onları oyuncu yapmaz....

@10 Oca 2015 09:32 Neden atarlandın böyle atar ramazan? Ha 48 olmuş ha 8, zoruna giden ne? Erkeklik tarafın mı kabardı? Ha mario oynamışsın ha cod, ikiside oyun. Siz ergenler yüzünden bu ülke batacak yeni nesil çöp nesil.

@10 Oca 2015 12:03 Yalan haber yapmaya atarlanmış olabilir. Kadınlara karşıt bir yorum yapmamış.

Kadınlar dance central gibi oyunlar oynuyordur.Call of duty oynayan kadın az vardır yani.

Bana solitare oynayan 10 kadın göster 4. Bos inanış olarakta bunu yazın

Aslında facebook, instagram, vs. Sosyal değil asosyal medya. (Kişisel fikrim)

hah :) güzel haber ama ne yazık ki yazılanların çoğu yalan değil birebir gerçek :) etrafımda böyle birçok insan var ve özellikle yeni nesil gençlerin büyük bir çoğunluğu böyle. acı ama var olan gerçek bu :)

Muratabigf de kadin var teasycatdada kadin var ama bence % 20 kadin oyuncu

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir