BB10 beklenenden çok daha az satacak

BlackBerry'nin yeni cepleri için yapılan tahminler, bir anda öyle bir dibe vurdu ki...

BlackBerry 10 satış tahminlerini kırptılar
Z10 (sağda)

Geçen ay tanıtılan BlackBerry Z10'a olan talep, bir analiste göre beklenenin altında seyrediyor.

İlk tahminlerinde cebin Şubat ayında 1.75 milyon satış rakamına ulaşacağını söyleyen Canaccord Genuity analisti T. Michael Walkey, cebin Kanada ve İngiltere'de kısıtlı stokla satışa sunulmasının ardından bu tahminlerini ilk çeyrek için 300 bine geri çekti. Walkley, yatırımcılara ilettiği notta Z10'un satışlarının devamlı, ancak "ılımlı" bir çizgide devam ettiğini söyledi. Walkey, yakın zamanda çıkacak olan Galaxy S4'e olan beklenti ve Z10'un rekabet edecek kadar iyi olmayan fiyatları nedeniyle beklentilerini düşürdüklerini söylüyor.

Mobil sağlayıcıların da Z10'a ilgisinin çok yüksek olmadığına değinen Walkey, fiziksel klavyeli Q10'un sadece Sprint tarafından, Z10'un ise sadece T-Mobile tarafından satılacağını vurguluyor. Walker'a göre "taşıyıcılar, BB10 aygıtları için büyük bir stok ayırmayı düşünmüyorlar."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Telefon çıkar çıkmaz ayağı kaydı bile.

resimde bile z10 sağda diye açıklama yapılmış :) artık telefon iphone'a o kadar benzemiş ki açıklama gereği de duyuluyor :) resmen birebir kopyalamışlar....

Şimdi kimse kusura bakmasın, android telefonlar (ve kimine göre iphone'lar) dururken kim gidip miadını çoktan doldurmuş bir blackberry alır?...

HAKSIZLIK AMA BU

kenarları hariç iphone la alakası olmayan bir tasarım.

Yanlış zamanlama.Üzgünüm black bery

resimde bile z10 sağda diye açıklama yapılmış :) artık telefon iphone'a o kadar benzemiş ki açıklama gereği de duyuluyor :) resmen birebir kopyalamışlar.............................RESME İYİ BAKARSAN Z10 OPTİMUS 3D MODELİNİN BİREBİR AYNISI.YANİ BU Z10 VE APPLE LG P920 DEN ÇALINMA BU KADAR BASİT

Çok yazık. Plastikçilerin, hırsızların bu kadar çok sattığı pazarda Z10'un çok daha fazla alıcı bulmasını beklerdim.

ben halen umutluyum bb den

Cİhazların artık çoğu özelliği aynı kameralar aynı ramler aynı ekran kartları aynı gördüğümüz üzre donanımsal olarak cep telefonları zaten birbirinin kopyası.Farkında olmamız gereken şey ise satılan cihazların , yazılımları hatta yazılımla donanım ilişkisi.BB10 QNX tabanlı çok çok iyi bir işletim sistemi.Biraz araştırırsanız diğer işletim sistemlerinden farkını anlayacaksınız.Ben işletim sistemleri dünyasında Z10'dan oldukça umutluyum.Kullanıcılar ön yargılarını ve fanboyluğu bir kenara bırakıp ürünü incelerse gayet memnun kalacaklardır.Bunları İphone , Xperia S , Lumia 920 ve Blackberry kullanmış biri olarak söylüyorum.

bb nin hatası bu öyle fiyat mı olur.

herkes diyorya yok iphone çakması falan? Allah aşkına dikdörtgen olsa sony çakması diyeceksiniz yuvarlak oldu mu iphone? telefon nasıl olmalı ? altıgen mi olacak ne olacak? Arkadaşlar arabalar bile birbirinin benzeri olarak üretilirken telefonun şekli nasıl daha değişik olabilir bana dermisiniz? Ayrıca iphone olarak phone 4 ile 5 arasında ne gibi bi fark var bana dermisiniz? Nasıl bir fanatizm bu anlamış değilim. Ben samsungcuyum çünkü iyiyi ucuza satıyor. Ona da yok plastik diyeceksiniz. Gidin o zaman Vertu alında içiniz rahat etsin. Bence tasarımı güzel. Herşeye laf atıp durmayın. Önemli olan piyasaya getirebileceği yenilikler. Kim ne derse desin onu en iyi Samsung yapıyor. Son zamanlarda Sony ele almaya başladı. Doğruya doğru.

o fiyata tutmaz dedik dinletemedik :)

Daha öncede fiyat konusunda yorumda bulundu herkes burada ve artık yorumda bulunanların ne kadar haklı olduğunu firma kendisi de resmi olarak açıklamış oldu böylece bu tahminleri söyleyerek. Bu fiyatlara asla istenilen hedefe ulaşamayacaklar ve aksine hedefler giderek küçülecektir fiyatlar yüzünden. " Çok yazık. Plastikçilerin, hırsızların bu kadar çok sattığı pazarda Z10'un çok daha fazla alıcı bulmasını beklerdim." böyle bir yorum yazmış ziyaretçi arkadaş ona şunu belirtmek isterim ki insanlar telefonlarda dış kasaya bakmıyor artık evet tasarım şart ama bu tasarımı daha uygun malzeme kullanarakda üretebiliyor firmalar ve tüketiciler fiyat - performan ve işletim sistemini öncelikle göze alıyorlar. Belki BlackberryOS sağlam bir yazılım olabilir ama ne kadar rahat bir kullanımı olduğu ayrıca tartışmaya açık bir mevzudur. Bu yüzdendir ki sadece küçük bir kesim seninle hemfikir olduğundan dolayı bu da ister istemez satışlarına yansıyacaktır. Basit bir örnek vermek gerekirse bir insan bir bilgisayar kasası toplayacağı zaman önce görsele değil donanım önem verir ve harcayağı para ile en iyi donanımları satın almak ister. Fakat ne yazık ki Blackberry ye verilecek para ile Core 2 Duo bir kasa toplamaktansa vatandaş gider Samsung yada Apple gibi bir markayla nerdeyse aynı fiyatlar ki hatta Samsung lar daha da ucuz i7 bir makine toplar parasınında hakkını almış olur. Üzgünüm gerçekler acıdır. 1250 TL yi geçmeyecekti ki insanlar almasa da acaba deyip bir düşünebilirlerdi...!

sony iphone samsung varken blackberry tarihe gömülür direniyo halla ama

Bilende konusuyor bilmeyende bu makinada 2gb ram var yag gibi akiyor flash destekli tarayici var html 5 testinden ringmark testinden aldigi yorumlara bakin iphone 5 yaninda cakal gibi kaliyor siz halen bu makinayi kotuluyorsunuz.playbooku alin elinize kullanin web browser neymis gorursunuz.ondan sonra blackberry nin isletim sistemine laf soyleyin

tasarımı harika olmuş. Ama fiyat cidden çok uçuk.

Bb alanın aklı yoktur. Acık ve net.

blackberry yok satar çünkü o lider

3 yıldır BB kullanıyorum ve artık bir tutku oldu ve bırakmayı düşünmüyorum dünyada ki tek bb kullanıcısı olsamda bb'den başka telefon kullanmam,bb'yi herkes kullanamaz fiyatı biraz düşerse hemen gidip alacağım! iphone veya samsungda iyidir ama bi bb değil.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir