BBC'nin hack şovu nasıl skandala dönüştü?

Tam 22 bin PC'yi televizyon yayınında hack'leyen BBC, meğer bunun için büyük bir skandala imza atmış

  • Ümit Öncel
BBC'nin hack şovu nasıl skandala dönüştü?
BBC'nin programında 22 bin PC hack'lemek için hacker'lara ödeme yapmış!

Geçtiğimiz gün, İngiltere'nin ulusal televizyon kanalı BBC'de yayınlanan Click adlı programda tam 22 bin PC'nin hack'lendiğini sizlere duyurmuştuk. Dünya çapında büyük yankıya neden olan olay, Click programından Spencer Kelly'nin açıklamalarıyla bir skandala dönüştü. Programdan sonra verdiği bir röportajda Rus ve Ukraynalı hacker'ların ellerinde bulundurdukları botnet ağını kullanarak 22 bin bilgisayarı ele geçirmek için hacker'lara para verdiklerini ağzından kaçırdı. İngiltere'nin devlete ait televizyon kanalının programın bütçesinden yaptığı ödeme, bir anlamda devletin kasasından çıkmış oldu.

6 aylık bir sürede hazırlandığı söylenen program esnasında 22 bin PCni hack edilmesini, dünya çapında pek çok güvenlik firması "yanlış yönlendirici" ve "etik dışı" olarak değerlendirdi. Fakat başta programa konuk olan güvenlik firması Prevx olmak üzere, programın var olan bir güvenlik sorununu dile getirmesi açısından önemli olduğunu düşünenler de var.

BBC halen programı kendi web sitesi üzerinden yayınlamaya devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

internetin suyunu cıkardılar,insanları rahat bırakın artık :/

bence halka bunun ne kadar kolay olduğunu ve önlem almalarını söyledikleri için yaptıkları doğruydu...

Büyük iş sanki....Dünya üzerinde o kadar korunmasız bilg. varki..bir iki basit programla rahat 50 bin tanesini hacklersin..

hem teknoloji işim bi yandan gelişmeli hem yokken herşey daha mı iiydi sanki :S gelişmemişken bu kadar? artık özgür deiliz güvende deiliz her türlü tehlike mevcut özlük bilgilerimizi verilerimizi bile güvende tutamıyoruz her an izlenebiliyor,her an gözlenebiliyoruz ürkütücü bence gerçekten ürkütücü:s:s

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play