Bedava antivirüs sorun oldu

Microsoft'un Windows 8'le gelen anti-virüsü Windows Defender, aslında büyük bir tehlikeyle geliyor!

Bedava antivirüs sorun oldu

Windows 8'in piyasaya sürülmesi ile birlikte Windows Defender'ın gelişmiş bir sürümü de onunla birlikte ortaya çıktı. Bu da Windows 8'de, önceden kurulmuş bir virüs koruma programı içermesi anlamına geliyor. Ancak diğer antivirüs devleri, bu uygulama nedeniyle Microsoft'a kızgın. Bu kızgınlığın nedeni ise, düşündüğünüz gibi Microsoft'un Windows'a anti-virüs eklemesi değil.

McAfee Pazarlama Müdürü Gary Davis'e göre, OEM PC üreticileri, Windows 8 ile birlikte hangi virüs koruma programını sisteme dahil edeceklerine kendileri karar veriyor. Bunun da nedeni şu: Pek çok üretici, bir deneme sürümüne bilgisayarlarında yer verdiğinde yazılımı geliştiren şirketten komisyon alıyorlar. Windows Defender ise her zaman için ikinci seçenek konumunda. Birden fazla virüs programı birbiri ile düzgün çalışmadığından Microsoft, kullanıcıların sorun yaşamaması için Windows Defender'ı varsayılan olarak devredışı bırakıyor. Yani Yazılım sistemde kurulu olsa da çalışmıyor.

Ne var ki bu strateji bir güvenlik açığı yaratıyor. Eğer bir kullanıcı, makinasındaki deneme sürümünü satın almak istemezse, anti-virüs güncellemeleri durduruyor. Microsoft ise, Windows Defender'ı, diğer anti-virüs yazılımı 15 gün boyunca güncellenmezse devreye girecek şekilde ayarlamış durumda. Kullanıcılar ise, Windows Defender'ın zaten sistemlerini koruduğunu düşünüyor. İşte bu yüzden, sistem 15 gün boyunca korunmasız olarak kalıyor.

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Bende Windows 8 kullanıyorum ama nedense Eset Smart Security'i kuramadım. Yükle butonuna bastığımda "Eset Smart Security kur Sihirbazı tamamlanmadan sonlandırıldı." uyarısı veriyor.

en iyisi microsoft security essentials yada kaspersky

bende defender ile firewall devredısı bırakıp avast int.sec. yukleyememiştim.demekki antiviruslerde uyumsuzluk var.Ben defendere ve windows firewalla guvenmem kim ne derse desin bana hic guven vermiyor.En iyisi kesinlikle emsisoft internet security ama ucretli tabiki.

Windows Defender ile program çakıştığından dolayı kurulmuyordur

valla microsoftn antivirüs programı şirketine yedirdiği para kazandırdığı yeter artık microsoftn başında ucuşa akbaba gibiler MSE yüklü gelmesi zorlarına gitti sadace

Yazıdan hiç bir şey anlamadım.

İnternet tarayıcılarda olduğu gibi anti-virüslerde de 3. partiler dava açtı sandım haberi görünce, neyse ki değilmiş. Microsoft'un yerinde olsam engellerdim hazır pc üreticilerinin deneme sürümü kurmasını. Kurucaklarsa da 1 yıllık lisansla birlikte kursunlar.

katılıyorum son yorumlu arkadaşa son kaspersky internet security 2012 ya da kaspersky pure en güvenli ve en güçlüleri'dir bence arkadaşlar herkese de tavsiye ederim.

McAfee microsoft satin almadimi

@12 Haz 2012 20:54 intel aldı...

2020'ye kadar inadına win7

Windows 8' in kendi ücretsiz antivirüs programının olması demek diğer antivirüs şirketlerinin zarar etmesi demektir.

Yine yüzlerce dolara satacaklar işletim sistemini ama hala yeterli destek yok. Maclerde ise işletim sistemi 29 dolar gibi bir şey ve daha güvenli. Ayrıyeten türkçe olarak sesle komut gibi şeyler yok ama diğer dillerde var, eksik bir sisteme aynı parayı hatta daha fazlasını istiyorlar. Tüketiciler bilinçlenmeli, sadece vay yeni işletim sistemi diye iş bitmiyor.

Microsoft piyasaya sürdüğü bir ürünü parayla sattığı zaman herkez lanet okuyor Hep birlikte CrackLAYARAK ŞİFRESİNİ KIRARAK kullanıyoruz illede ücretsiz oldun diyoruz Microsoftun o ürününü rakip firmanın aynı kitleye hitap eden ürünüyle karşılaştırıp tu kaka ediyoruz Ama işte böyle birşeyi ücretsiz sunduğu zaman nankörlük ediyoruz Microsoft Securuty EsentialS kullanıp pişman olan varmı bütün antivirüs testlerinden başarıyla çıkıyor üstelik o testleri bilgisayarlara bedava antivirüs yüklediği için microsofta kin besleyen rakip antivirüs üreticileri yaptırıyor test yapan firmalara paralar nerden geliyor sanıyorsunuz. bence testlerde kaspersky, bitdefender ve f-secure dışında Mic.Sec.Esentials'ı geçebilecek rakip yok enaz onlar kadarda iyi olduğunu düşünüyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir