Bedava antivirüs tartışmaları büyüyor!

Microsoft'un bedava antivirüsü Security Essentials'ın artık büyük bir düşmanı daha var!

  • Zeynel A. Öztürk
Bedava antivirüs tartışmaları büyüyor!

Microsoft'un Security Essentials adındaki antivirüsünü güncelleme yoluyla dağımaya başlamasından sonra çıkan tartışmalara, Trend Micro'nun ardından Panda Security de katıldı.

Microsoft Security Essentials bir yıldan uzun süredir piyasada, ancak güncelleme özelliğiyle sunulmaya geçen ay başlandı. Güncelleme, anti-virüs yazılımı yüklü olmayan kullanıcılara teklif ediliyor.

Panda Security'nin başkanı Juan Santana, Microsoft'un bu davranışının tüm kullanıcıları aynı antivirüs programı kullanmaya teşvik ettiğini ve bunun internetin güvenliği açısından kötü bir şey olduğunu söyledi. Panda Security'den Luis Corrons'a göre ise Security Essentials'ın yanında diğer ücretsiz virüs tarayıcıları da kullanıcıların tercihine sunulmalı.

Antivirüs seçim ekranı gelir mi?

Security Essentials otomatik indirmeye sunulmadan önce, Microsoft bu ürünü küçük boyuttaki işletmelere sunmaya başlamıştı. Microsoft'un Panda ve Trend Micro gibi şirketlerin satışlarını azaltabilecek bu tutumu, eleştirilerin asıl sebebi olabilir. Belki de çok yakında, tarayıcı seçim ekranı gibi bir antivirüs seçim ekranı bile görebiliriz.

Microsoft, güncellemeyi Windows Update ile değil 'Microsoft Update' ile sunduklarını belirterek kendini savunmuş, Microsoft Update'in Office ve Windows Media Player için güvenlik güncelleştirmelerini daha önceden de sunduğunu söylemişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Diğe anti-virüs yazılımları ücretsiz olarak sunulsa dahi ben microsoft u tercih ederim.

microsoft garantisini veremeyeceği bir yazılımı zorla mı sunacak insanlara yani?

ms security essentials bir işe yaramıyor ki bence gereksiz bir konu...

Bence MSE kullanmayın hiçbir işe yaramaz virüsleri hep kaçırıyor bi defa yükledim uzun süre kullandım daha sonra başka anti virüs programı yükledim birsürü trojan buldu

yok artık. antivirüs seçim ekranı yok şu ekranı.
yakında winapda "media player seçim ekranı gelsin" derse şaşırmam.

Adamların kendi işletim sistemi var ve istediklerini yapamıyorlar. Avrupa ve Kuzey Amerika cidden gelişmiş be kardeşim.

microsoft herşeyi tekeline almak istiyor. dava açsın diğer antivirüsler

Meyva veren ağacı taşlarlar. Microsoft'tan genelde hoşlanmasam da olumlu yönlerini de takdir etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Yaygarayı kopartanlar zaten Norton ve Kaspersky karşısında acizliklerinden seslerini soluklarını çıkartamıyorlardı. Bu atılımdan sonra Gates amcamızın (!) ensesi nasıl olsa kalındır diye çullanıyorlar onun ürünlerine ama nafile... '''........kervan yürüyor.'' Çoğunluk neyin ne olduğunun zaten farkında.

MSE kullanmayın iyi değil

Ev kullanıcılarından para alamamaktan korkmuşlar bence.

zırzırık ve beceriksiz firmalar, şimdi de parayı Microsoft' a dava aarak mı kazanmaya çalışıyorlar...!!! YAPTIKLARI ÇOK SAÇMA...!!!

biz Microsoft' u seviyoruz...

Mac amcaya neden dava açılmıyor yok safari gelmesin, itunes gelmesin diye. Apaçi şirket bunlar, opera çirkefleşti ne kazandı, trend micro sen ne kazanacaksın. Windows ekibi de linux2a dava açsın o zaman bedava işletim sistemi Micro'nun gelirlerini düşürüyor değil mi?

Hala akılsız akılsız yorum yazan var, yok garantisini vermediği ürünü zorla sunuyormuş da bıdı da bıdı. Zorla mı yükletiyor sana veya zorla mı yüklüyor. Sunmanın zorlası mı olur. Bir sürü bedava yazılımdan sadece birisi sadece. Sanki Update'le gelmeden önce kazanmadı bu kadar kullanıcıyı.

avast,avg ve avira'nın bedava sürümleri security essentials'dan daha iyi. biraz araştıran zaten kullanmaz ama koyun diye tabir edilen bilgisayarı windows,windows media player,i.e ve msn'den (ki yıllar önce windows live messenger oldu,inatla "mesene" diyorlar) ibaret sananlar kullanır bunu.

internet tarayıcısı muhabbeti çok saçma zaten bi halt yaptıkları yok birde yok opera yok kuyruksuz kızıl tilki yok kurtlu elmanın safarisi böyle aptalca şeyler olmassa zaten adamlar aç kalacaklar gündeme hiç gelemiyorlar fakat biz farklıyız derken gerçek farkı ortaya koyamıyorlar koydukları tek gerçek internet ortamı ile tamamen uyumsuz tarayıcılar sunarak ortalığı bulandırmak.

devlet siteleri birçok banka ve birçok forum sitesi bilgisayar üreticisinin forum kısımları gerek kuyruksuz tilki gerekse büyük tekerleği anımsatan ikona sahip opera bu tip sitelerde ya görüntüleri karıştırıyor yada uyumsuzluk nedeni ile butonlar çalışmıyor.

önce bu sorunları % 100 çözsünler ondan sonra desinler biz microsofttan çok daha güçlüyüz bizi kullanacaksınız diye baskı kursunlar uyumluluk sorunları düzensizlikleri var sadece farklı platform ve açık kaynak desteği olması birşey ifade etmiyor yazılım geliştiricileri için. firefox kullanarak site tasarımı yapıpta sonra ölçülerde sorun yaşayan çok gördüm adam sayfa bende normal diyor explorerde devasa kenar boşlukları kabak gibi çıkıyor.

antivirüs üreticileri haklılar söylediklerinde windows uptade ile birlikte free olan AVG, ANTİVİR, PANDA SECURİTY, COMANDO gibi yazılımlarında varlığını hissettirerek seçme imkanı sunması lazım.

Lisansı bir yıl sonra bitecek bir antivirüs programını kim alır ? Bir sene sonra yeni bir lisans için para vereceksiniz yada yeni sürümü çıktı zamlı fiyatı ile yeni paket alacaksınız. 70-90 tl arasında değişen fiyatları var. Ben microsoftu şirket olarak pek sevmem.Ama bu uygulaması yani ücretsiz vermesi bence doğru. Çünkü yaptığı işletimim siteminin güvenliğini sağlama amacı güdüyor. Bu onun en doğal hakkı. Diğer ücretsiz güvenlik yazılımlarının hangisi güvenlik yazılımı hangisi casus yada sahte yazılım bilmiyoruz ki ? İnsan evinin anahtarını evi korumak için kendisi mi taşır yoksa komşusuna ya da bir başkasına mı verir ?

Önce tarayıcı sonra antivirüs... Nefret ediyorum bu şirketlerden.

yaklaşık 10 gündür kullanıyorum
paralı antivirüslerin bulamadığı zararlıları bulup temizledi denenmesi gereken bir program ben memnun kaldım lütfen kullanmadan yorum yapmayın

Oh olsun Panda. Fahiş fiyatlar istiyorsun. Symantec bile senden daha az fiyatçekiyor Norton 360 a ayıp ya. çekiver fiyatları aşağı. Yap kampanyanı topla müşterini.

Demirelin bir sözü vardı. Bu memlekette petrol vardı da bizmi içtik.

Sen ucuza antivirus sattında biz mi almadık. 20 dolardan satsa çok rahat alan olur programları.

lisanslı a.virüs biter bitmez kullanmaya başlayacğım....

Neredeyse bir işletim sistemi fiyatına bir yıllık antivürüs satıyorlardı.Windows açıkları onlara yarıyordu.Elbette microsoft kendi sistemini kullanan müşterisini korumaya çalışacak bundan daha doğal ne olabilirki.
Boşuna mıngıldamasınlar,Sattıkları ürünü bir yıllık değil yirmi yıllık destek garantisiyle satsınlar bizde alalım.Ha tabiki alsak bile microsoftun antivürüsünüde aynı anda kullanacağız bunu bilsinler çakışmayacak şekilde uyumlu yapsınlar.Yoksa almayız.
Şimdiye kadar tonla para verdik.Yeter artık.

.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost